Ухвала від 29.12.2015 по справі 319/1376/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 рокусправа № 319/1376/15-а(2-а/319/89/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Коршуна А.О. Туркіної Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області

на постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 07 жовтня 2015 року

в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся 22.09.2015 року до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області. Просив визнати протиправними дії відповідача про відмову в здійсненні перерахунку пенсії позивачу як інваліду 3 групи, всупереч вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 з 08 вересня 2014 року.

Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 07 жовтня 2015 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії як інваліду 3 групи у відповідності до вимог Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області прийняти до розрахунку довідку, видану Архівним відділом ВК Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області від 28.08.2012 року за №254/3 та провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 починаючи з 16 березня 2015 року.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 08.09.2014 року по 31.12.2014 року та з 01.01.2015 року по 15.03.2015 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що в силу Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідки про заробітну плату можуть видаватися архівними установами.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління ПФУ подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що підприємство, де працював позивач, ліквідоване та враховуючи п.10 Положення, проведення перерахунку пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків повинно здійснюватися на підставі довідки про заробітну плату затверджену наказом Мінсоцполітики України від 12.10.2012р. №644, яка видана за рішенням регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Перерахування пенсії на підставі архівної довідки від 28.08.2012 №254/3 не відповідає вимогам законодавства.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, відноситься до 1 категорії як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом третьої групи по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим отримує пенсію, що підтверджується посвідченнями, копією військового квитка, довідкою до акту МСЕК від 25.07.2012 року, випискою з акта огляду МСЕК від 25.07.2012 року, експертним висновком №12559 від 06.07.2012 року.

08 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління ПФУ в Куйбишевському районі Запорізькій області про перерахунок пенсії як особі, яка потерпіла в наслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак йому було відмовлено у перерахунку пенсії, про що зазначено в листі від 19.09.2014 року за №22/Л-4 (19 вересня 2014 року та 14 липня 2015 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії без перевірки того, що підприємство трест «Марганецьрудбуд» та його правонаступники ліквідовані, отже в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про зазначене підприємств відсутні, та без врахування того, що відповідно до відповідей ГУПСЗН Запорізької ОДА від 29.11.2012 року за №2248/01-27 та Запорізької ОДА від 30.06.2015 за №04174/08-34, комісія при облдержадміністрації розглядає заяви та документи з подальшою видачею довідки про заробітну плату, коли підприємства ліквідовані та відсутні їх правонаступники, а якщо у позивача мається довідка від 28.08.2012 №254/3, видана архівним відділом виконкому Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області, яка підтверджує нарахування в грудні 1987 року заробітної плати за роботу в зоні відчуження у жовтні - листопаді 1987 року, рекомендовано звернутись до органів пенсійного фонду України).

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивач є особою, яка має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з наступного.

Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні-5, II- 4, I-3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Разом з тим, відповідно до п.п.5 пункту 2.1 ПОРЯДКУ подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), до заяви про призначення (перерахунку) пенсії додаються документи, що посвідчують особливий статус, а саме:

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122,

- або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,

- або довідка архівної установи,

- або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи

- та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

Відповідно до пункту 2.10 вищезазначеного Порядку (від 25.11.2005 № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

В силу архівної довідки від 28.08.2012 року №254/3 (а.с. 16), згідно відомостей нарахування заробітної плати працівникам залізно-дорожнього цеху тресту «Марганецьрудбуд» головному конструктору ОСОБА_1 (рос. ОСОБА_2 ) за грудень 1987 року нараховано 1794,17. Вказана довідка підтверджує нарахування в грудні 1987 року заробітної плати позивачу за роботу в зоні відчуження у жовтні-листопаді 1987 року.

В заяві ОСОБА_1 до Управління ПФУ про перерахунок пенсії від 08.09.2014 року (а.с. 20) заявник просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, які він отримував при ліквідації аварії на ЧАЕС в силу Постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210. Посилався та те, що на час звернення він має оригінал довідки про заробітну плату за період роботи в зоні підвищеної радіації; така довідка видана Архівним відділом виконкому Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області.

Свою відмову у перерахунку пенсії Управління ПФУ мотивував тим, що Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09.03.1988 року №122 була затверджена форма довідки на пільги. Ця довідка видається лише тими підприємствами, в складі яких працівник виконував роботи по ліквідації наслідків ЧАЕС. Тому слід надати довідку за формою 122, яка надається відповідними підприємствами. Посилається на Постанову КМУ від 16.07.2012 року № 685, згідно якої зазначено перелік документів, що додаються до заяви. Зазначає, що заявнику для отамання довідки про заробітну плату, отриману в зоні відчуження в період з 1986 по 1990 роки, необхідно надати документи для розгляду на комісії з повним пакетом документів до ІНФОРМАЦІЯ_1 , після отримання зазначеного документа з повним розрахунком заробітку за фактично відпрацьований час в зоні, буде проведено перерахунок пенсії в розмірі фактичних збитків. Натомість, перерахунок пенсії згідно наданих заявником документів не вбачається можливим.

Матеріали справи також містять відповідь Військового комісару Запорізького обласного військового комісаріату (а.с. 24), згідно якої зазначено, що «…Ви, ОСОБА_3 приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при військовій частині НОМЕР_1 с. Оране. …на Вас розповсюджуються постанова №886 від 26.09.2012 року «»Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» …Вас треба звернутися до органів Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання для отримання довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990роках.».

При цьому, згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання позивача, зазначено, що до повноважень Управління не входить надання відповідних довідок.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що у відповідності до листів Запорізької обласної державної адміністрації від 29.11.2012 року (а.с. 19) та від 30.06.2015 року (а.с. 26), зазначено, що оскільки, у ОСОБА_1 мається довідка від 28.08.2012 року №254/3, видана архівним відділом, йому рекомендовано звернутися до Управління ПФУ за місцем реєстрації.

В апеляційній скарзі зазначено, що підприємство (залізно-дорожнього цеху тресту «Марганецьрудбуд») - ліквідовано; пунктом 8 Положення «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», затвердженого Постановою КМУ від 26.09.2012 року № 886, передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорії 1) внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі коли підприємство ліквідовано без правонаступника. За результатами розгляду поданих документів регіональна комісія приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. Дана форма довідки затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року № 644, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 року за № 1808/22120. В силу п. 10 Положення дана довідка про заробітну плату є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду питання про проведення перерахунку пенсії. Тобто, законодавством України у разі ліквідації підприємства передбачено спеціальний орган - регіональна комісія облдержадміністрації з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який за поданням райдержадміністрації розглядає документи по заробітній платі та приймає рішення про відмову у видачі довідки або визначає дані про заробітну плату та приймає рішення про видачу довідки про заробітну плату. Дане рішення регіональної комісії передбачає процедуру оскарження.

Натомість, колегія суддів апеляційної інстанції прийшла до висновку, що в силу норм законодавства України, а саме: Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 2.1, п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідки про заробітну плату можуть видаватися архівними установами.

Таким чином суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції, що позивач має у наявності усі необхідні документи для перерахунку пенсії, які підтверджують його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, період його участі в ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС в період 02 жовтня 1987 року по 02 грудня 1987 року у складі військової частини №53893 с. Оране, періоди роботи та нарахована заробітна плата, що підтверджено довідкою військової частини, довідками архівних установ, первинними документами про нарахування заробітної плати в період ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС, які є належними документами на підтвердження відповідних фактів, відповідно до вищезазначеного Порядку.

Слід зазначити, що в силу ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість діяльності держави, що також кореспондується з ст. 3 Конституції України.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтувань, покладених в основу рішення суду першої інстанції; встановленим обставинам справи надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваної постанови - відсутні.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 07 жовтня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: Л.П. Туркіна