Постанова від 21.12.2015 по справі 813/7009/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2015 року Справа № 876/1/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Сапіги В.П.,

суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,

за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державної інспекції сільського господарства у Львівській області, ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2014 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Кіносвіт» до Державної інспекції сільського господарства у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Кіносвіт» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису № 503 від 19.09.2014 р.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2014 року задоволено позовні вимоги.

Непогодившись з постановою суду Державна інспекція сільського господарства у Львівській області та ОСОБА_2 оскаржили рішення суду.

При цьому, останні вважають, що позивачем самовільно зайнято земельну ділянку площею 0,0163 га із земель житлової та громадської забудови шляхом встановлення металевої огорожі та долучення до земельної ділянки, яка як вважає позивач перебуває в оренді.

Окрім цього апелянтом наголошується на тому, що відповідач на підставі договору оренди землі від 30.03.2006 р., укладеного з Львівською міською радою, одержав земельну ділянку для обслуговування існуючих на ній споруд. Також вважає, що п. 30 договору оренди, не надано відповідачу жодних дозволів на забудову земельної ділянки.

Звертає увагу на те, що рішенням виконавчого комітету ЛМР № 567 від 07.04.2006 р., на яке покликається суд першої інстанції, товариству надано дозвіл лише на проектування нежитлових приміщень виключно перших поверхів будинків на пр. Шевченка, 3 - пл. Галицькій, 15 у м. Львові під торгово-розважальний цент. Вважає, що відповідач грубо порушив умови спірного договору оренди землі, розпочавши будівництво без письмової згоди орендодавця - Львівської міської ради.

Апелянти просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно задовольнити.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до наказу Держсільгоспінспекції від 16.09.2014 р. № 714 призначено проведення позапланової перевірки ТОВ "Кіносвіт" щодо дотримання вимог земельного законодавства на пр. Шевченка, 3 - пл. Галицька, 15 у м. Львові.

За результатами проведеної позапланової перевірки 19.09.2014 р. складено акт перевірки за № 426, акт обстеження земельної ділянки № 75 та внесено припис від 19.09.2014 р. № 503 щодо усунення виявлених порушень земельного законодавства.

Згідно акту перевірки та припису Державної інспекції сільського господарства в Львівській області реєстраційний № 503 від 19.09.2014 р. ТОВ «Кіносвіт» самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 0,0163 га із земель житлової та громадської забудови шляхом встановлення металевої огорожі та долучення до земельної ділянки, яка перебуває в оренді згідно договору оренди землі від 30.03.2006 р. (зареєстрованого за № 040643800753 від 03.04.2006 р.) та надана для обслуговування існуючих будівель у м. Львові на пр. Шевченка - пл. Галицька, 15, чим порушено ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Приписом № 503 від 19.09.2014 р. зобов'язано ТОВ «Кіносвіт» в 30-ти денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0163 га.

Згідно ст. 5 Закону України від 19.06.2003 р. № 963-IV "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента від 13.04.2011 р. № 459/2011 Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Законом України від 05.04.2007 р. № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

За змістом ст.7 вищевказаного закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що тимчасовий будівельний майданчик на вул. Нижанківського у м. Львові було встановлено на підставі дозволу наданого Галицької районною адміністрацією виконкому Львівської міської ради та не був демонтований після закінчення терміну дії дозволу з позиції техніки безпеки. На звернення позивача у Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради про отримання дозволу на встановлення огорожі будівельного майданчика по вул. Нижанківського не було своєчасно надано відповідь, а відмова у наданні дозволу, викладена у листах від 27.12.2012 р. № 31вих7154 та від 29.12.2012 р. № 31вих 7195, не ґрунтується на законі.

Між тим, такий висновок суду першої інстанції є помилковим, оскільки не ґрунтується на фактичних обставинах справи, є суперечливим та не відповідає вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3038-VI) право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Частиною третьою статті 37 Закону № 3038-VI встановлено, що форма дозволу на виконання будівельних робіт, форма заяви, що подається для його отримання, перелік документів, що додаються до заяви, форма відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, порядок видачі, переоформлення та анулювання дозволу на виконання будівельних робіт визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 18 Порядку Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 передбачено, що для отримання дозволу замовник (його уповноважена особа) має право подати особисто або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про отримання дозволу за формою згідно з додатком 5.

Ухвалою Львівської міської ради від 16 березня 2006 року № 3469 Товариству передано в оренду земельну ділянку площею 0,1040 га розташовану за адресою пр. Шевченка, 3 - пл. Галицька, 15 у м. Львові терміном на 10 років.

На підставі ухвали, 30 березня 2006 року між Товариством та Львівською міською радою укладено договір оренди землі терміном дії до 16.03.2016 року, за умовами якого, земельну ділянку передано в оренду для обслуговування існуючих споруд.

Відповідно до пункту 30 цього договору орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.

Суд першої інстанції, посилаючись на рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.04.2006 року № 567 «Про проектування та реконструкцію ТОВ «Кіносвіт» нежитлових приміщень 1-го поверху будинків на пр. Шевченка, 3 - пл. Галицька, 15 у м. Львові під торговельно-розважальний центр», не врахував, що орендодавцем за договором є Львівська міська рада і матеріалами справи не підтверджено, що остання делегувала такі повноваження виконавчому комітету.

Також, зазначеним рішенням Товариству лише надано дозвіл на проектування реконструкції нежитлових приміщень першого поверху будинків під торговельно-розважальний центр, а не дозвіл на здійснення будівельних робіт на орендованій земельній ділянці. Доказів виділення Товариству земельної ділянки для здійснення будівництва не надано.

Матеріалами справи підтверджено, та не заперечується позивачем, що тимчасовий будівельний майданчик на вул. Нижанківського у м. Львові встановлено ТОВ "Кіносвіт" при виконанні робіт з розбирання конструкцій кінотеатру та для подальшої реконструкції нежитлових приміщень за адресою: пр. Шевченка, 3 - пл. Галицька, 15 у м. Львові на підставі дозволу № 89 від 24.05.2007 р. та дозволу від 27.03.2008 року терміном дії з 01.04.2008 р. по 31.12.2008 р. виданого Галицькою районною адміністрацією ВК Львівської міської ради.

Судом також встановлено, що сторона позивача не оскаржувала бездіяльність та відмову Галицької районної адміністрації ВК Львівської міської ради у наданні дозволу на продовження строку користування земельною ділянкою по вул. Нижанківського у м. Львові на якій розміщено тимчасову огорожу, що викладена у листах останньої від 27.12.2012 р. № 31вих.7154 та від 29.12.2012 р. № 31вих. 7195.

Також п.20.1.31 Ухвали Львівської міської ради №376 від 21.04.2011 р. « Про правила благоустрою м. Львова» передбачено, що дозвіл на порушення благоустрою, їх призупинення, продовження та закриття видається на термін, передбачений угодою (контрактом) підряду, з врахуванням нормативної тривалості виконання робіт, визначеної на підставі БНІП 1.04.03.85 «норми тривалості будівництва і заділів в будівництві підприємств, будинків і споруд» у межах терміну дії Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю, а також умов організації, інтереси яких можуть зачіпатись під час виконання робіт.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

За правилами частини другої статті 188 Земельного кодексу України порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом, яким є Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у вказаній сфері та розглядати відповідно до вимог чинного законодавства про адміністративні правопорушення.

Наведена норма права також співвідноситься з приписами частини першої статті 144 Земельного кодексу України, відповідно до якої у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

Ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачає, що самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ч. ст.211 ЗК України за самовільне зайняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Беручи до уваги наведені нормативно-правові акти та встановлені обставини справи, що підтверджені належними та допустимими письмовими доказами, колегія суддів вважає, що припис Державної інспекції сільського господарства у Львівській області від 19.09.№ 503, яким зобов'язано ТОВ «Кіносвіт» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0163 га є правомірним.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Також, відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання тому, колегія суддів приходить до висновку, що постанову необхідно скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.3 ч.1 ст. 198, ст.202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Державної інспекції сільського господарства у Львівській області, ОСОБА_2 - задовольнити.

Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2014 р. у справі №813/7009/14 та прийняти нову постанову.

Відмовити в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Кіносвіт» до Державної інспекції сільського господарства у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів.

Головуючий суддя В.П. Сапіга

Судді Н.Г. Левицька

ОСОБА_3

Повний текст виготовлено 23.12.2015р.