Справа № 761/35743/14-а
Провадження №2-а/761/60/2015
іменем України
23 листопада 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Гуменюк А.І.
при секретарі Бешировій Ж.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - Позивач) 19 грудня 2013 року звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Зауважив, що 26 вересня 2013 року він звернувся до Відповідача із довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01 лютого 2008 року відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу». Однак, Відповідач здійснив перерахунок його пенсії не з 01 лютого 2008 року, коли він набув право на перерахунок, а з 26 вересня 2010 року, посилаючись на норму статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, зауважує, що Відповідач, застосувавши статтю 37 Закону України «Про державну службу» у редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-V, здійснив перерахунок його пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, тоді як пенсія йому була призначена з 07 травня 2000 року в розмірі 90% від заробітної плати. Таким чином, надавши зазначеній вище нормі Закону України «Про державну службу» зворотної дії у часі всупереч приписам частини першої статті 58 Конституції України, Позивач вважає такі дії Відповідача незаконними та такими, що порушують його права. Просив суд ухвалити судове рішення, яким зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 лютого 2008 року відповідно до Довідки про заробітну плату від 25 вересня 2013 року № 9-1-12/460, виданої Управлінням справами апарату Верховної Ради України; здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати за весь період, починаючи з 01 лютого 2008 року та виплатити перераховані суми за весь період з 01 лютого 2008 року.
Згідно ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 28 лютого 2014 року, адміністративний позов було залишено без розгляду (а.с., а.с. 34-35).
Згідно ухвали Колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2014 року, ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 28 лютого 2014 року скасовано в частині залишення без розгляду позовних вимог за період із 06 червня 2013 року та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду в цій частині. В іншій частині залишено без змін (а.с., а.с. 55-56).
Згідно ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 21 липня 2014 року, через невідповідність вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов залишено без руху, для усунення недоліку (а.с., а.с. 60-61).
Крім того, згідно ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 29 липня 2014 року, адміністративний позов було визнано не поданим та таким, що підлягає поверненню Позивачеві (а.с., а.с. 60-61).
Згідно ухвал Київського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року, ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 21 липня 2014 року та ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 29 липня 2014 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с., а.с. 117-119, 121-123).
В ході судового розгляду справи, Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд ухвалити судове рішення, яким визнати протиправними і скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва від 18 листопада 2013 року № 190908 про перерахунок пенсії Позивачу, а саме:
-Розпорядження про перерахунок пенсії з 26 вересня 2010 року;
-Розпорядження про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2010 року;
-Розпорядження про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2011 року;
-Розпорядження про перерахунок пенсії з 01 травня 2012 року, мотивуючи тим, що вони видані із застосуванням норм законів, із наданням їм зворотної дії у часі та з перевищенням повноважень. Інша частина позовних вимог, викладених у первинній позовній заяві, залишилася незмінною.
У судовому засіданні Позивач, з урахуванням уточнення до позовної заяви, адміністративний позов підтримав. Позовні вимоги просив суд задовольнити у повному обсязі.
Представник Відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала. У задоволенні позовних вимог просила суд відмовити повністю, мотивуючи тим, що при зверненні Позивача до Відповідача із заявою від 26 вересня 2013 року про перерахунок пенсії згідно Довідки про заробітну плату від 25 вересня 2013 року № 9-1-12/460, виданою Управлінням справами Верховної Ради України згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34, у зв'язку із підвищенням з 01 лютого 2008 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям - перерахунок пенсії здійснено відповідно до чинного на час звернення щодо перерахунку пенсії, законодавства, зокрема статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-V) та статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески станом на 01 лютого 2008 року із виплатою за минулий час, а саме з 26 вересня 2010 року, тому вважає позовну заяву в цілому безпідставною, а позовні вимоги такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Заслухавши пояснення Позивача та представника Відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено з 1 лютого 2008 року зміни до постанов Кабінету Міністрів України, якими затверджені посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів згідно з додатком.
Із матеріалів справи вбачається, що 25 вересня 2013 року за № 9-1-12/460 Управлінням справами апарату Верховної Ради України ОСОБА_1 видано Довідку про заробітну плату (далі - Довідка), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. У вказаній довідці зазначено, що заробітна плата для перерахунку пенсії з 01 лютого 2008 року становить 9 495 грн. 00 коп. (а.с. 22).
Судом встановлено, що 26 вересня 2013 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» з урахуванням Довідки (а.с. 213). При зверненні він зауважив, що на час, коли з 01 лютого 2008 року відбулося підвищення заробітної плати державним службовцям, він був за межами міста Києва на лікуванні і тому йому не було відомо про вищезазначену обставину. У зв'язку з цим він не подав відповідну довідку до Відповідача, для перерахунку пенсії та про відповідні постанови Кабінету Міністрів України йому стало відомо лише у вересні 2013 року (а.с. 18).
Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Судом встановлено, що згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії державного службовця з 26 вересня 2010 року з розрахунку 80% від заробітної плати, враховуючи трудовий стаж державного службовця 10 років 7 місяців 15 днів (а.с. 151).
Крім того, згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії державного службовця з 01 жовтня 2010 року з розрахунку 80% від заробітної плати, враховуючи трудовий стаж державного службовця 10 років 7 місяців 15 днів (а.с. 152).
Згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії державного службовця з 01 жовтня 2011 року з розрахунку 80% від заробітної плати, враховуючи трудовий стаж державного службовця 25 років 10 місяців 20 днів (а.с. 153).
Згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії державного службовця з 01 травня 2012 року з розрахунку 80% від заробітної плати, враховуючи трудовий стаж державного службовця 25 років 10 місяців 20 днів (а.с. 154).
Однак, зі змісту вищезазначених розпоряджень Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року вбачається, що Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивачеві з розрахунку 80% від заробітної плати, керуючись статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-V (а.с., а.с. 151-154).
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-V, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07 травня 2000 року. Має трудовий стаж державного службовця 25 років 10 місяців 20 днів та пенсія Позивачеві з 07 травня 2000 року була призначена з розрахунку 90% від заробітної плати і виплачувалася у такому розмірі до листопада 2013 року.
Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 59 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії Позивачеві згідно з розпорядженнями № 190908 від 18 листопада 2013 року за періоди з 26 вересня 2010 року, з 01 жовтня 2010 року, з 01 жовтня 2011 року та з 01 травня 2012 року, Відповідачем було неправомірно зменшено трудовий стаж державного службовця ОСОБА_1 з 25 років 10 місяців 20 днів до 10 років 7 місяців 15 днів та застосовано норму частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-V, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі у випадку, коли вони погіршують права особи.
За таких обставин адміністративний позов в частині щодо визнання протиправними та скасування розпоряджень Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця за періоди з 26 вересня 2010 року, з 01 жовтня 2010 року, з 01 жовтня 2011 року та з 01 травня 2012 року, відповідно, підлягає задоволенню, а вищезазначені розпорядження - визнанню протиправними та скасуванню.
Крім того, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця із 26 вересня 2010 року у розмірі 90% від заробітної плати на підставі Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Управлінням справами апарату Верховної Ради України від 25 вересня 2013 року № 9-1-12/460 на ім'я ОСОБА_1 та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію, починаючи із 26 вересня 2010 року.
Крім того, Позивач просить суд ухвалити судове рішення, яким зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивачеві на підставі Довідки № 9-1-12/460 від 25 вересня 2013 року, починаючи з 01 лютого 2008 року.
Адміністративний позов в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки виходячи зі змісту частини 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки Відповідачем правомірно було перераховану пенсію Позивачеві за останні три роки до дня звернення за отриманням пенсії, тобто починаючи з 26 вересня 2010 року.
З урахуванням викладеного, на підставі статей 22, 58 Конституції України, статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 37-1 Закону України «Про державну службу», пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», керуючись статтями 8-12, 14, 18, 69, 71, 72, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 26 вересня 2010 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 жовтня 2010 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 жовтня 2011 року.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва № 190908 від 18 листопада 2013 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 травня 2012 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) із 26 вересня 2010 року здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 90% від заробітної плати на підставі Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Управлінням справами апарату Верховної Ради України від 25 вересня 2013 року № 9-1-12/460 на ім'я ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію, починаючи із 26 вересня 2010 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - в і д м о в и т и.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Київським апеляційним адміністративним судом, якщо вона не буде скасована.