10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шарапа В.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"16" грудня 2015 р. Справа № 817/2224/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю представника позивача та представника третьої особи Грабовського В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області та Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інни Олегівни на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" листопада 2015 р. у справі за позовом Спільного підприємства "Мехагробуд" до Рівненського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інни Олегівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на передмет спору на стороні відповідача:Колективне підприємство "Управління механізації будівництва" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,
Спільне підприємство "Мехагробуд" звернулось до суду з адміністративним позовом до Рівненського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інни Олегівни, та з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправними дії державного реєстратора щодо залишення 03.08.2015 року без розгляду документів, поданих для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зобов'язати державного реєстратора повторно розглянуті вказані документи.
В обгрунтування позову зазначив, що державному реєстратору було надано достатні докази на підтвердження правомочності прийняття рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10.11.2015 позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інни Олегівни щодо залишення 03.08.2015 року без розгляду документів, поданих для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Спільного підприємства "Мехагробуд" (код ЄДРПОУ 23302092).
Зобов'язано державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інну Олегівну повторно розглянути документи подані 03.08.2015 року для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Спільного підприємства "Мехагробуд" (код ЄДРПОУ 23302092) (реєстраційний № справи 1_608_001888_68).
Присуджено на користь позивача - Спільного підприємства "Мехагробуд", за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненського міського управління юстиції, судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) 08 коп.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачі подали апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначили, що під час подання позивачем документів для державної реєстрації змін до установчих документів державним реєстратором було встановлено, що останні подано не у повному обсязі, зокрема, відсутній документ, який підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення цих змін. Також було поставлено під сумнів правомочність прийняття Колективним підприємством "Управління механізації будівництва" рішення про передачу частки у статутному капіталі Спільного підприємства "Мехагробуд" на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд". Довіреність, на підставі якої при укладенні договору та прийнятті рішення діяла уповноважена особа Колективного підприємства "Управління механізації будівництва", була видана ліквідатором даного підприємства, а не його загальними зборами, як цього вимагають положення законодавства та установчі документи юридичної особи. У зв'язку з цим, державний реєстратор правомірно прийшла до висновку про подання документів не у повному обсязі та керуючись вимогами статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" залишила їх без розгляду. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та ухвалив незаконне рішення.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Спільне підприємство "Мехагробуд" з 28.12.1995 року зареєстроване в якості юридичної особи (т. 1 а.с. 77).
25.05.2015 року загальними зборами учасників Спільного підприємства "Мехагробуд" прийнято рішення про внесення змін до установчих документів, в тому числі, в частині зміни складу засновників товариства внаслідок припинення участі Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" у зв'язку з відчуженням належної йому частки у статутному капіталі товариства в розмірі 49% на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на підставі договору від 22.05.2015 року (т. 1 а.с. 11).
03.08.2015 року уповноваженою особою Спільного підприємства "Мехагробуд" подано до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції документи для внесення змін до установчих документів юридичної особи.
04.08.2015 державний реєстратор Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Онищук Інна Олегівна залишила подані Спільним підприємством "Мехагробуд" документи без розгляду. (т. 1 а.с. 5).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа передбачено Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону України №755-IV, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Частиною 3 статті 29 Закону України №755-IV передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:
рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);
заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);
заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;
рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Частиною 7 статті 29 Закону України №755-IV визначено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами 1 - 6 цієї статті.
Частиною 9 статті 29 Закону України №755-IV встановлено, що документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
За змістом абзацу 4 частини 11 статті 29 Закону України №755-IV, державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо документи подані не у повному обсязі.
Встановлено, що 25.05.2015 року загальними зборами учасників Спільного підприємства "Мехагробуд" прийнято рішення про внесення змін до установчих документів, в тому числі, в частині зміни складу засновників товариства внаслідок припинення участі Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" у зв'язку з відчуженням належної йому частки у статутному капіталі товариства в розмірі 49 % на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на підставі договору від 22.05.2015 року (т. 1 а.с. 11).
03.08.2015 року уповноваженою особою Спільного підприємства "Мехагробуд" подано до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції документи для внесення змін до установчих документів юридичної особи, які прийнято державним реєстратором за описом, а саме:
реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи;
статут;
нова редакція установчих документів у 2 примірниках;
копія квитанції банку;
договір про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі;
документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи;
документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи (т. 1 а.с. 4, 34-62).
Відтак. встановлено, що позивач надав всі документи, які передбачені ст. 29 Закону України №755-IV, тобто виконав вимоги Закону.
В основу залишення поданих позивачем документів без розгляду 04.08.2015 покладено висновки державного реєстратора про подання документів не у повному обсязі, зокрема державним реєстратором поставлено під сумнів правомочність прийняття Колективним підприємством "Управління механізації будівництва" рішення про передачу частки у статутному капіталі Спільного підприємства "Мехагробуд" на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" та відсутність документу, який підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення цих змін.
Разом із тим встановлено, що до прийняття загальними зборами учасників Спільного підприємства "Мехагробуд" рішення про внесення змін до установчих документів, оформленого протоколом від 25.05.2015 року, існував наступний розподіл часток у його статутному капіталі: Колективне підприємством "Управління механізації будівництва" 49%, Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" 51%.
22.05.2015 року Колективним підприємством "Управління механізації будівництва" та Рівненською обласною асоціацією по сільському будівництву "Рівнеагробуд" укладено договір, предметом якого є передача частки в статутному капіталі Спільного підприємства "Мехагробуд" Колективним підприємством "Управління механізації будівництва" на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" у розмірі 49 % (т. 1 а.с. 57-58).
Станом на час прийняття державним реєстратором оспорюваного рішення, договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі від 22.05.2015 року у встановленому законом порядку недійсним не визнавався, відтак був чинним (т. 2 а.с. 15-24).
Встановлено, що при прийнятті рішення про внесення змін до установчих документів Спільного підприємства "Мехагробуд", оформленого протоколом від 25.05.2015 року, про зміну складу засновників товариства внаслідок припинення участі Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" у зв'язку з відчуженням належної йому частки у статутному капіталі товариства в розмірі 49 % на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на основі договору від 22.05.2015 року, брав участь ОСОБА_5 відповідно до довіреності, наданої йому головою комісії з припинення ОСОБА_6 (т.1 а.с. 63).
Вказаною довіреністю передбачено право ОСОБА_5 представляти інтереси Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" у відносинах із вищим органом управління Спільного підприємства "Мехагробуд" - загальними зборами учасників, засновником якого є Колективне підприємство "Управління механізації будівництва".
З наявного у матеріалах справи повідомлення державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Цюцюри О.М. від 05.03.2014 року №749, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про судове рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи на підставі постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 17.02.2014 року по справі №817/205/14 та призначено ОСОБА_6 головою комісії з припинення Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" (т. 1 а.с. 167-173).
Отже, до ліквідатора Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" ОСОБА_6, призначеного за рішенням державного реєстратора, з 05.03.2014 року перейшли повноваження з управління справами даної юридичної особи.
Згідно статуту Колективного підприємства "Управління механізації будівництва", до виключної компетенції конференції трудового колективу не віднесено питання продажу часток підприємства у статутному капіталі інших юридичних осіб.
З огляду на положення, закріплені у статуті Колективного підприємства "Управління механізації будівництва", та враховуючи норми статті 105 Цивільного кодексу України, суд дійшов вірного висновку, що ліквідатор ОСОБА_6 володів необхідною правоздатністю для надання ОСОБА_5 довіреності на представництво інтересів даного підприємства у відносинах із вищим органом управління - загальними зборами учасників Спільного підприємства "Мехагробуд".
Відтак, при прийнятті рішення про внесення змін до установчих документів Спільного підприємства "Мехагробуд", оформленого протоколом від 25.05.2015 року, представник Колективного підприємства "Управління механізації будівництва" діяв на підставі, в межах повноважень, наданих йому довіреністю, у спосіб, передбачених законом.
Колегія суддів також зазначає, що ані Законом України №755-IV, ані іншими нормативними актами не передбачено яким чином має бути оформлений документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи, вимога про надання якого державному реєстратору міститься у ч. 1 ст. 29 Закону України №755-IV.
Встановлено, що позивачем державному реєстратору був наданий реєстр присутніх на загальних зборах учасників Спільного підприємства "Мехагробуд.
Отже, у державного реєстратора не було визначених Законом України №755-IV підстав для залишення без розгляду документів, поданих Спільного підприємства "Мехагробуд" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів 03.08.2015 року і дії державного реєстратора є неправомірними.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Рівненського міського управління юстиції в особі Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області та Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інни Олегівни залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" листопада 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "17" грудня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Спільне підприємство "Мехагробуд" а/с-32,м.Рівне,33028
3- відповідачу/відповідачам:
- Рівненське міське управління юстиції в особі Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області вул.Соборна,98,м.Рівне,33028
- Державний реєстратор Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Онищук Інна Олегівна вул.Шевченка,буд.45,м.Рівне,33013
4-третій особі:
- Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" - площа Петефі,буд.9,кв.15,м.Ужгород,Закарпатська область,88000,
- Колективне підприємство "Управління механізації будівництва" - вул.Дворецька,буд.120-А,м.Рівне,33001,