Постанова від 27.11.2015 по справі 803/3764/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2015 рокуСправа № 803/3764/15

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

суддів Димарчук Т.М., Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 070476, Локачинської районної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до дільничної виборчої комісії № 070476, Локачинської районної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування рішень, а саме: повідомлення Локачинської районної виборчої комісії від 21.11.2015 року № 15 про залишення без розгляду її скарги від 20.11.2015 року та рішення дільничної виборчої комісії № 070476, яке було прийнято за наслідками розгляду її скарги про порушення в роботі комісії з місцевих виборів під час голосування 15.11.2015 року.

Ухвалою суду від 27.11.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог до дільничної виборчої комісії № 070476 про визнання протиправним та скасування рішення прийнятого за наслідками розгляду її скарги було залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду.

Позовні вимоги до Локачинської районної виборчої комісії мотивовано тим, що позивач була зареєстрована кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 5 з виборів депутатів Старозагорівської сільської ради.

Під час проведення повторних виборів 15 листопада 2015 року на одномандатному виборчому окрузі № 5 позивачем виявлено, що порівняно з виборами, які відбулися 25 жовтня 2015 року, збільшилася кількість виборців у списках виборців по виборчому окрузі з 76 до 80 осіб.

З приводу виявлених у день голосування порушень позивачем подано скаргу до ДВК № 070476. За результатами її розгляду відповідачем прийнято рішення, яке не містить такого реквізиту, як дати його прийняття, яка в свою чергу є обов'язковим реквізитом будь-якого документа, виготовленого на паперовому носії. Рішення виборчої комісії з місцевих виборів не викладене у формі постанови та не містить викладення одного з можливих рішень - або про задоволення скарги повністю або частково, або про відмову в задоволенні скарги.

20 листопада 2015 року, тобто у дводенний строк, на рішення дільничної виборчої комісії було подано скаргу до Локачинської районної виборчої комісії.

21 листопада 2015 року позивачу направлено повідомлення Локачинської районної виборчої комісії про залишення її скарги без розгляду, у якій зазначалося про те, що нею не було дотримано вимог Закону «Про місцеві вибори» щодо форми скарги на рішення дільничної виборчої комісії з місцевих виборів. Позивач зазначає, що її скарга відповідала вимогам, встановленим Законом України «Про місцеві вибори», а залишення її скарги без розгляду прийнято комісією всупереч вимогам статей 96, 97 вказаного Закону.

З врахуванням викладеного просить визнати протиправним та скасувати повідомлення Локачинської районної комісії про залишення її скарги без розгляду.

В письмових запереченнях на позов Локачинська районна виборча комісія позов не визнала з таких підстав. Повідомлення про залишення скарги позивача від 20.11.2015 року на рішення ДВК № 070476 без розгляду було прийнято з дотриманням статей 96, 97 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки вона була подана з порушенням строків, визначених п. 4 ст. 95 Закону, та в ній не було зазначено необхідних для цього реквізитів: відсутня повна назва виборчої комісії до якої подається скарга, відсутні докази порушень, відсутній перелік документів, матеріалів, які підтверджують неправомірність дій дільничної виборчої комісії, до скарги не додано документ, який засвідчує повноваження особи, яка її подає. Враховуючи зазначене, 21.11.2015 року головою комісії позивачу надіслано відповідне повідомлення про залишення скарги без розгляду та роз'яснено право на повторне звернення. У зв'язку з цим просить в позові відмовити.

Позивач в судове засідання не прибула, подала суду клопотання про розгляд справи у її відсутності.

Представник відповідача дільничної виборчої комісії № 070476 в судове засідання не прибув, хоча про час і місце слухання справи був належним чином повідомлений. Представник відповідача - голова Локачинської виборчої комісії просить справу розглядати у його відсутності.

Згідно з ухвалою суду від 27.11.2015 року розгляд вказаної справи здійснено в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов до Локачинської районної виборчої комісії задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 5 з виборів депутатів Старозагорівської сільської ради Локачинського району, де 15.11.2015 року проводилися повторні вибори.

Позивач 15.11.2015 року подала до ДВК № 070476 скаргу на порушення, виявлені нею під час голосування.

За результатами розгляду вказаної скарги дільничною виборчою комісією № 070476 прийнято рішення.

20.11.2015 року позивачем подано скаргу до Локачинської районної виборчої комісії на дії та рішення вказаної ДВК.

21.11.2015 року головою Локачинської РВК направлено позивачу повідомлення за вих. № 15 про залишення скарги ОСОБА_1 без розгляду з підстав, визначених статтями 95, 96, 97 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: вона була подана з порушенням строків, визначених п. 4 ст. 95 Закону, у ній відсутні повна назва виборчої комісії, до якої подається скарга, відсутні докази порушень, відсутній перелік документів, матеріалів, які підтверджують неправомірність дій дільничної виборчої комісії, до скарги не додано документ, який засвідчує повноваження особи, яка її подає.

Частиною 4 ст. 95 вказаного Закону визначено, що скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Частиною 1 статті 96 Закону України «Про місцеві вибори» визначено необхідні умови та порядок подачі скарги. Зокрема, вказано наступне: скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі, скарга має містити: назву виборчої комісії, до якої подається скарга; прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта звернення зі скаргою, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта оскарження, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; суть порушеного питання; виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги; чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб'єкта розгляду скарги; перелік документів і матеріалів, що додаються; у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб); підпис суб'єкта звернення зі скаргою або його представника із зазначенням дати підписання.

Абзацом 4 частини 2 статті 96 передбачено, що до скарги додається оригінал або засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що підтверджує повноваження особи, яка її підписала.

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим Законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно.

Також порядок подання та вирішення даних справ регламентовано розділами 6, 7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року № 229.

Проаналізувавши наявні в справі докази, в тому числі і скаргу позивача, суд вважає, що повідомлення голови комісії про залишення її без розгляду прийнято із дотриманням вимог статей 95, 96, 97 Закону та розділів 6, 7 вказаного Порядку.

Підставою для винесення оскаржуваного повідомлення головою комісії було те, що скарга подана з порушенням строків, визначених п. 4 ст. 95 Закону, у ній відсутні повна назва виборчої комісії, до якої подається скарга, відсутні докази порушень, відсутній перелік документів, матеріалів, які підтверджують неправомірність дій дільничної виборчої комісії, до скарги не додано документ, який засвідчує, повноваження особи яка її подає (п. 5, 8, ч. 1 ст. 96 Закону, абзац 4 ч. 2. ст. 96 Закону). Крім того, однією із підстав залишення скарги без розгляду було недотримання дводенного строку її подачі.

З такими висновками голови комісії, зазначеними в повідомленні, суд погоджується, оскільки вони повністю відповідають вимогам Закону та фактичним обставинам справи (позивачем не дотримано вимог щодо форми і змісту скарги, які передбачені статтею 96 Закону, та не надано доказів дотримання дводенного строку для подання скарги).

Оскільки, як встановлено судом, позивачем при подачі скарги були порушені вимоги статей 95, 96 Закону України «Про місцеві вибори», розділу 6 вказаного Порядку щодо змісту скарги та строків її подання, тому головою Локачинської районної виборчої комісії правомірно, на підставі ч. 2 ст. 97 Закону прийнято повідомлення про залишення скарги позивача без розгляду.

З врахуванням викладеного, в задоволенні позовних вимог до Локачинської районної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування повідомлення слід відмовити.

Керуючись статтями 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про місцеві вибори», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Локачинської районної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування повідомлення від 21 листопада 2015 року № 15 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається у дводенний строк з дня її постановлення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк

Судді Т.М. Димарчук

ОСОБА_2