"12" листопада 2015 р. м. Київ К/800/6314/15
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),
суддівГончар Л. Я.,
Черпіцької Л. Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті-Девелопмент" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті-Девелопмент" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України , за участю прокурора м. Києва про визнання незаконною та скасування постанови,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіті-Девелопмент" звернулось з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання незаконною та скасування постанови.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 жовтня 2014 року позов задоволено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове, яким в позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В запереченнях відповідач просив залишити скаргу без задоволення.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами встановлено, що 30 квітня 2014 року ТОВ «Сіті-Девелопмент», як замовник будівництва, подано до відповідача декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті - будівництво житлового комплексу з житловими будинками терасного типу з підземним паркінгом по вул. Кіровоградській, буд. 70 у Солом'янському районі м. Києва, із зазначенням у ній ІІІ категорії складності об'єкта, яку відповідачем зареєстровано 08 травня 2014 року за № КС 083141280258.
16 червня 2014 року заступником начальника Управління контролю будівництва об'єктів - начальником Інспекційного відділу № 1 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Київ Тарановим Д. В. у присутності осіб, які знаходилися на будівельному майданчику (відповідно до усних пояснень - представників замовників), на підставі вимоги Прокуратури міста Києва від 16 травня 2014 року за № 07/1/5-1189-14 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «Сіті - Девелопмент» на об'єкті будівництва - будівництво житлового комплексу з житловими будинками терасного типу з підземним паркінгом по вул. Кіровоградській, буд. 70 у Солом'янському районі м. Києва.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Сіті-Девелопмент» зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва житлового комплексу з житловими будинками терасного типу з підземним паркінгом на вул. Кіровоградській, буд. 70 у м. Києві від 05 травня 2013 року № КВ 083141280258. Листом ДП «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи», який надійшов до Інспекції за дорученням з Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2014 року № 709, та зареєстроване Інспекцією за № 7/26-2005/25 від 20 травня 2014 року повідомлено, що об'єкт будівництва на вул. Кіровоградській, буд. 70 у Солом'янському районі м. Києва має бути віднесений до V категорії складності. З огляду на викладене убачаються ознаки порушення містобудівного законодавства в частині заниження категорії складності об'єкта будівництва та виконання будівельних робіт за вказаною вище адресою без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 36 та ч. 1 ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За результатами перевірки 16 червня 2014 року встановлено, що будівельні роботи з вказаного будівництва тривають. З боку осіб, присутніх на будівельному майданчику, у доступі до об'єкту будівництва та у будь-яких поясненнях відмовлено.
Висновки перевірки викладені в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил б/н від 16 червня 2014 року.
16 червня 2014 року Інспекцією видано ТОВ «Сіті - Девелопмент» припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурними вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, яким зобов'язано позивача зупинити виконання будівельних робіт з 16 червня 2014 року та усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва у відповідності до вимог чинного законодавства до 26 червня 2014 року, про що повідомити Інспекцію.
За результатами перевірки 16 червня 2014 року заступником начальника Управління контролю будівництва об'єктів - начальником Інспекційного відділу № 1 Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Київ Тарановим Д. В. складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності стосовно ТОВ «Сіті-Девелопмент».
Постановою № 165/14/1/7126-86/2606/02/1 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26 червня 2014 року визнано ТОВ «Сіті-Девелопмент» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 4 п.4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 109 620 грн.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог та надаючи оцінку встановленим під час здійснення перевірки порушенням, суд першої інстанції зазначив, що листом ДП «Укрдержбудекспертиза» від 23 квітня 2014 року № 709, зі змісту якого вбачається, що об'єкт ЖК «Совські ставки» за адресою: м. Київ, вул. Кіровоградська, буд. 70, - має бути віднесеним до V категорії складності, виходячи з кількості квартир та архітектурно-планувальних рішень, лише висловлено припущення щодо віднесення запитуваного об'єкта до V категорії складності. Проте, будь-яких доказів, якими б підтверджувалось віднесення об'єкта до V категорії складності, крім вказаного листа філії ДП «Укрдержбудекспертиза», відповідачем до суду не надано.
Крім того, зазначив, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві проведено позапланову перевірку та прийнято постанову поза межами своїх повноважень.
Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку, тому в позові відмовив.
Колегія суддів касаційної інстанції вважає висновки судів передчасними.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Пунктами 13, 14 Порядку №1074 визначено, що акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов'язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій.
Право підписувати документи щодо здійснення повноважень та виконання функцій з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України, зазначеним у пункті 13 цього Порядку, має керівник органу виконавчої влади, що припиняється (у разі його звільнення - заступник такого керівника), а після зазначеного дня - керівник утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов'язки органу виконавчої влади, що припиняється.
Наведені норми свідчать, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, при цьому орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 294 від 09 липня 2014 року «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», що набрала чинності 01.08.2014 року, Кабінет Міністрів України постановив Державній архітектурно-будівельній інспекції забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Враховуючи наведене, колегія судів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві у період з 23 квітня 2014 року (прийняття Кабінетом Міністрів України постанови за № 150 про її ліквідацію) до 09 липня 2014 року (прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 294 про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України) та після 09 липня 2014 року і до 10 жовтня 2014 року (прийняття наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України «Щодо діяльності Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві» №272) була наділена правом здійснювати свої повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у сфері містобудівної діяльності.
Водночас, суд касаційної інстанції не погоджується з мотивами судів стосовно визначення категорії складності об'єкта будівництва.
Відповідно до статті 32 Закону № 3038-VI усі об'єкти будівництва за складністю архітектурно-будівельного рішення та/або інженерного обладнання поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності.
Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.
Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналіз приписів наведеної статті у системному зв'язку з іншими нормами Закону № 3038-VI та Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 557, дає підстави для висновку, що вона встановлює загальне правило визначення категорії складності об'єкта будівництва. У випадках же, коли проектна документація на об'єкт будівництва відсутня чи об'єкт їй не відповідає, віднесення такого об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності належало до компетенції органу державного архітектурно-будівельного контролю, а саме: Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України за змістом статей 6, 7 Закону № 3038-VI здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, зокрема контроль за дотриманням законодавства, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Частиною третьою статті 41 Закону № 3038-VI та частиною другою статті 3 Закону України від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (у редакції Закону України від 22 грудня 2011 року № 4220-VI (далі - Закон № 208/94-ВР) до повноважень органу державного архітектурно-будівельного контролю віднесено також розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та застосування санкцій за ці правопорушення, зокрема, накладення штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації: на об'єктах I категорії складності - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат; на об'єктах II категорії складності - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат; на об'єктах III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат, а також за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання: на об'єктах IV категорії складності - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат; на об'єктах V категорії складності - у розмірі дев'ятисот мінімальних заробітних плат.
Визначення категорії складності об'єкта будівництва, коли об'єкт їй не відповідає проектна документація, у якій зазначено відповідну категорію, не віднесено до компетенції жодного іншого державного органу.
Утім, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 557 до V категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак: 1) згідно із Законом України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" є об'єктами підвищеної небезпеки; 2) розраховані на постійне перебування більш як 400 осіб та (або) періодичне перебування понад 1000 осіб; 3) становлять можливу небезпеку для більш як 50000 осіб, які перебувають поза об'єктом; 4) у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть спричинити збитки в обсязі понад 150000 мінімальних розмірів заробітних плат; можуть призвести до припинення функціонування об'єктів транспорту, зв'язку, енергетики та інженерних мереж загальнодержавного значення; можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини національного значення.
За аналогічними критеріями визначається категорія складності об'єкту будівництва і за вимогами ДБН В. 1.2-14-2009 "Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ".
Між тим, висновки судів про віднесення Інспекцією спірних об'єктів будівництва до V категорії складності, з огляду на наявність передбаченої для цього у підпункті 1 пункту 6 Порядку ознаки, а саме: об'єкт відноситься до об'єктів підвищеної небезпеки, - не містять посилань на обставини, які б свідчили про віднесення об'єкту будівництва до V категорії складеності.
Таким чином, суди не встановили юридичні факти, які мають правове значення для правильного вирішення цього спору, оскільки згаданий об'єкт будівництва віднесений до V категорії складності, за відсутності встановлених судами обставин, безпідставно.
Обставини, викладені у листі ДП «Укрдержбудекспертиза» від 23 квітня 2014 року № 709, без їх перевірки та підтвердження доказами не можуть вважатися доведеними у розумінні глави 6 КАС України.
В даному випадку мотиви судів мають містити хоча б одну із ознак, що передбачені в п. 6 Порядку № 557, та підтверджуватись відповідними доказами згідно ст. 159 КАС України.
Відтак, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що судами не в повній мірі досліджено відповідність проектної документації об'єкту будівництва.
У зв'язку з тим, що суд касаційної інстанції не може встановлювати нові обставини у справі, зокрема щодо порушеного права позивача, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку про скасування рішення судів з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Оскільки під час вирішення справи по суті допущені порушення норм процесуального права, що унеможливили встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, то скаргу позивача слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті-Девелопмент" задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 жовтня 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: