Справа: №22-а-23697/08 Головуючий у 1-й інстанції: Кочан В.М.
Суддя-доповідач: Умнова О.В.
10 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Умнової О.В.,
суддів: Шостака О.О.,Романчук О.М.
при секретарі: Скопенко Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2008 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
- про визнання протиправними дій та зобов»язання провести перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, вимоги якого уточнив та доповнив в ході розгляду справи та посилаючись на порушення відповідачем пенсійного законодавства, просив визнати неправомірними дії СБУ щодо призначення йому пенсії без урахування щомісячних надбавок, встановлених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Зобов»язати ГУПФУ у м. Києві провести перерахунок його пенсії у відповідності із ст.43 вищевказаного Закону та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», обчислюючи її з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснити з 23.12.2006 року - з дати звільнення позивача з дійсної військової служби в органах СБУ, враховуючи, що перед звільненням зі служби розмір його грошового забезпечення складав 3016,62 грн., а розмір пенсії за загальну вислугу 24 роки складає 62%, загальний розмір пенсії повинен становити 1870,30 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2008 року позов ОСОБА_1 задоволений частково - зобов»язано ГУПФУ у м. Києві здійснити з 7.11.2007 року перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст.43 вищевказаного Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», обчислюючи її з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством України.
Відповідач - ГУ ПФУ у м. Києві, не погоджуючись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що з 23.12.2006 року позивачу призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» з урахуванням обмежень, встановлених ст.ст. 40, 77 п.30, 107 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що суб»єкт владних повноважень незаконно обчислив пенсію з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», тому вона підлягає перерахунку з дня звернення позивача до суду, оскільки останній не звертався за її перерахунком до ГУ ПФУ у м. Києві.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду з наступних підстав.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 4.04.2006 року назву Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» викладено в такій редакції: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Також викладено в новій редакції деякі положення Закону, зокрема статтю 43.
Вказані зміни набули чинності з 29.04.2006 року. Текст частини третьої статті 43 Закону змін не зазнав.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Статтею 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, згідно з яким до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, при обчисленні пенсій у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі.
Пунктом 30 ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» дію ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» зупинено на 2006 рік.
Встановлений статтею 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги п. 30 ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» щодо зупинення на 2006 рік дії ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» не визнавалися Конституційним Судом України неконституційними, були чинними та підлягали застосуванню.
Дія положень ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» були також зупинені на 2007 рік згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року.
Відповідач - СБУ, вирішуючи питання про призначення та обчислення пенсії позивачу на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», тобто діяв в межах наданої компетенції відповідно до вимог законодавства.
Підстав для визнання неправомірними дій СБУ щодо призначення пенсії позивачу без урахування щомісячних надбавок та зобов»язання ГУ ПФУ у м. Києві здійснити останньому перерахунок пенсії відповідно до ст.43 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вбачається.
Оскільки, суд першої інстанції допустив помилку в застосуванні норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, вважає, що оскаржувану постанову слід скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2008 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов»язання провести перерахунок пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст рішення суду виготовлений 15.09.2009 року.
Головуючий суддя:
Судді: