29 жовтня 2015 рокусправа № 205/10777/14-а(2а/205/38/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська
на постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 27 лютого 2015 року у справі № 205/10777/14-а (2а/205/38/15)
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська
про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська, в якому просила визнати неправомірними дії та розпорядження Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська від 31 серпня 2012 року та 07 квітня 2014 року, виходячи з розміру 80 відсотків від заробітної плати, яка зазначена у довідках про заробітну плату, виданих прокуратурою Дніпропетровської області від 20.08.2012 року № 18-ф-68 вих. 12, від 31.03.2014 р. №18-8 вих. 14; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії з 31 серпня 2012 року, виходячи з розміру 86 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідці, виданій прокуратурою Дніпропетровської області від 20.08.2012 року № 18-ф-68 вих. 12, з 07 квітня 2014 року, виходячи з розміру 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідці, виданій прокуратурою Дніпропетровської області від 31.03.2014 р. №18-8 вих. 14; зобов'язати відповідача сплатити різницю від суми належної позивачу пенсії в розмірі 86 відсотків та в розмірі 90 відсотків від заробітку і фактично виплаченої пенсії в розмірі 80 відсотків від заробітку за минулий період за 12 місяців та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, що зазначена в довідці про заробітну плату, виданій прокуратурою Дніпропетровської області 31.03.2014 року №18-8 вих. 14, до підвищення заробітної плати прокурорським працівникам або до зміни до пенсійного законодавства.
Постановою Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 27 лютого 2015 року позов задоволено частково.
Визнано дії та розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Дніпропетровська від 31 серпня 2012 року та від 07 квітня 2014 року про перерахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від суми місячного заробітку неправомірними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Дніпропетровська перерахувати з 26.06.2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії з 26.06.2014 року.
Позовні вимоги за період з 31.08.2012 р. по 25.06.2014р. - залишено без розгляду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Постанова суду обгрунтована тим, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровськ від 27 лютого 2015 року.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове держане соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Сторони та їх представники, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибули.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу - ОСОБА_1. з 2010 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із максимального розміру 86% від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області.
Як свідчать матеріали справи, 31.08.2012 року УПФУ в Ленінському районі м.Дніпропетровська було проведено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 80% від розміру заробітної плати з урахуванням Закону України №3668-VI, 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
07 квітня 2014 року позивачем подано до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська заяву про перерахунок пенсії та довідку про заробітну плату.
Управлінням був проведений перерахунок пенсії з 07 квітня 2014 року у розмірі 80% від заробітку.
При здійсненні перерахунку УПФУ в Ленінському районі м.Дніпропетровська керувалоося положеннями Постанови КМУ України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», відповідно до якої підвищено заробітну плату працівників прокуратур та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 01.10.2011 року.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про протиправність дій відповідача, виходячи з такого.
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу - червень 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України №1789-XII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, за правилами вказаної норми пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Зазначену правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
Згідно ст.. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми місячного заробітку є протиправними, здійснені з порушеннями норм чинного законодавства.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 27 лютого 2015 року у справі № 205/10777/14-а (2а/205/38/15)- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко