Справа № 2-а/1970/3933/12
"07" грудня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представник позивача ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
представник третьої особи ОСОБА_3А;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Актініум»до управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій та повернення коштів, суд -
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Актініум»до управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій та повернення коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01 листопада 2012 року між ТОВ «Бугор сервіс»та ТОВ «Актініум»був укладений договір-заявка про надання транспортно-експедиторських послуг №01.11. Відповідно до умов цього договору позивач повинен був прибути на склад 05.11.2012 року та протягом 2 діб завантажити товар. 07 листопада товар був завантажений, що стверджується міжнародною товаро-транспортною накладною, згідно якої відвантажувачем товару є ТОВ «Ексімтрейд», отримувачем -ТОВ «Мега ОСОБА_4», а перевізником є саме ТОВ «Актініум». Місцем завантаження товару - м.Бережани, Тернопільської області, дата завантаження - 07.11.2012 року. 07.11.2012 року автомобіль позивача рухався зі складу у м.Бережани до Тернопільського митного терміналу задля належного оформлення міжнародних товарно-транспортних накладних. На шляху до Тернопільського митного терміналу автомобіль був зупинений посадовцями управління укртрансінспекції у Тернопільській області для проведення перевірки. У зв'язку із проведенням перевірки водій не встиг 07.11.2012 року пройти митний контроль, а тому на міжнародних товарно-транспортних накладних печатка митниці стоїть вже від 08.11.12 року. За результатами проведення рейдової перевірки відповідачем було зафіксовано порушення ст.57 Закону України «Про автомобільний транспорт України»та винесено постанову про застосування до позивача фінансових санкції у розмірі 17000 грн. Позивач вважає, що постанова №144485 від 07.11.2012 року про застосування до позивача фінансових санкцій є протиправною та підлягає до скасування з тих підстав, що відповідач безпідставно прийшов до переконання, що перевіркою було встановлено факт каботажних перевезень без дозволу центрального органу виконавчої влади. Насправді мало місце міжнародні перевезення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, викладених у позовній заяві та просила позов задовольнити, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що постанова про застосування фінансових санкцій №144485 від 07.11.2012 року винесена у відповідності до вимог чинного законодавства і не підлягає до скасування.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов безпідставний і не підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Матеріалами справи встановлено, що 07.11.2012 року о 12.00 год. головними державними інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Тернопільській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проведена перевірку автомобіля MERCEDES 1841LS н.з. BLDI192, що належить ACTINUM SRL FCP, REPUBLIKA MOLDOVA, BALTI CALEA ISGILOR 102, результати якої оформлено в акті №075945 (а.с.35).
Згідно ТТН №07/11 від 07.11.2012 року (а.с37) вказаним автомобілем здійснювалися перевезення вантажу між пунктами с.Жуків, Бережанського району, Тернопільської області (товаровідправник ТОВ «Крона») до м.Київ (отримувач вантажу ТОВ Торговий дім «Ексімтрейд»). Відтак, в ході проведення перевірки встановлено, що перевезення вантажу вищезазначеним автомобілем, що належить іноземному перевізнику, здійснювалось без оформлення дозволу центрального органу виконавчої влади на здійснення каботажних перевезень в межах України.
У зв'язку з виявленим порушенням, начальником Управління Укртрансінспекції в Тернопільській області винесено постанову №144485 від 07.11.2012 року про застосування фінансових санкцій до ACTINUM SRL FCP у розмірі 17000 грн.(а.с.36).
Допитаний с судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 суду пояснив, що 7.11.2012 року він разом з ОСОБА_6 проводили перевірку в Козівському районі вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень вантажів та пасажирів. При проведенні перевірки були присутні їх працівники ОСОБА_7 та ОСОБА_8 Перевірка проводилася спільно з працівниками ДАІ. Близько 12.00 год. ними був зупинений автомобіль марки Mерседес, що належить ТОВ «Aктініум», республіки Молдова і водій представив пакет документів, зокрема документи на автомобіль, сертифікати якості на продукцію та ТТН №07/11 від 07.11.2012 року, де значилося , що грузовідправник «Крона» с.Жуків, Бережанського району, Тернопільської області, грузоотримувач вантажу ТОВ Торговий дім «Ексімтрейд»м.Київ. Жодних інших документів водій не надав. Був складений акт перевірки, яким зафіксовано факт перевезення вантажу автомобілем, що належить іноземному перевізнику, без оформлення дозволу центрального органу виконавчої влади на здійснення каботажних перевезень в межах України. Водій ознайомився з актом перевірки, однак від підпису відмовився. Після чого, працівником ОСОБА_7 акт був доставлений в Управління Укртрансінспекції у Тернопільській області, де було складено та завірено печаткою постанова про застосування фінансових санкцій №144485 від 07.11.2012р. Копію постанови №075945 водію було вручено, однак від підпису він відмовився.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_7 дали аналогічні пояснення, що надав суду ОСОБА_5
Відповідно до абз. 2 ч. 7 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»№2344-III від 05.04.2001року (далі -Закон №2344) - урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Частиною 11 ст.6 Закону №2344 передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Відповідно, до вимог ч.1 ст.48 Закону №2344 - автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно ч.1. ст. 57. Закону України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001 року №2344-ІІІ (далі -Закон №2344) - перевезення пасажирів і вантажів між пунктами, розташованими на території України, транспортними засобами, що належать іноземним перевізникам, забороняється, якщо на це не було отримано дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Відповідно до абз.7. ч.1. ст.60 Закону №2344 - за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції - за порушення нерезидентами вимог статті 57 цього Закону - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що відповідач при винесення постанову №144485 від 07.11.2012 року про застосування фінансових санкцій до ACTINUM SRL FCP у розмірі 17000 грн. діяв відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки з представленої водієм ТТН №07/11 від 07.11.2012 року вбачається, що вказаним автомобілем здійснювалися перевезення вантажу між пунктами с.Жуків, Бережанського району, Тернопільської області (товаровідправник ТОВ «Крона») до м.Київ (отримувач вантажу ТОВ Торговий дім «Ексімтрейд»). Відтак, на думку суду, має місце перевезення вантажу автомобілем, що належить іноземному перевізнику, без оформлення дозволу центрального органу виконавчої влади на здійснення каботажних перевезень в межах України.
Не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи пояснення представника позивача про те, що 7.11.2012 року мало місце міжнародне перевезення згідно укладених міжнародних договорів поставки, і автомобіль був загружений товаром у с.Жуків Бережанського району і прямував з України у Молдову. Не підтверджено належними та допустимими доказами твердження представника позивача, що ТТН №07/11 від 07.11.2012 року була видана лише для того, щоб було видно чий товар загружено на автомобіль MERCEDES 1841LS н.з. BLDI192, і що ТОВ «Крона» завантажили товар, який належить ТОВ «Торговий дім «Ексімтрейд».
Також суд не приймає до уваги, як доказ, твердження представника позивача про те, що з актом №075945 від 07.11.2012 р. проведення перевірки водій автомобіля MERCEDES 1841LS н.з. BLDI192 не був ознайомлений, йому не надали копію акту, і що оскаржувана постанова складалася не керівником чи заступником Укртрансінспекції у Тернопільській області , а тими самими працівниками, що провадили перевірку. Дані твердження спростовані матеріалами справи, зокрема копіями акту перевірки № 075945 від 07.11.2012 року, копією постанови про застосування фінансових санкцій від 07.11.2012 р. з відповідними відміткати та показами, даними в судовому засіданні свідками.
Зважаючи на викладене, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 50, 86, 128, 158, 163, 167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Актініум»до управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій та повернення коштів -відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.