Справа № 2-а-257/11
Провадження №: 2-а-257/11
10 січня 2011 року смт. Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Прохоренко А.В.,
розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно ч. 1 ст. 41 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними, та зобов'язання вчинити певні дії, -
В грудні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що вона є потерпілою від чорнобильської катастрофи (категорія 1), й інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, та отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена статтями 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, при цьому всупереч нормам ст.ст. 19, 22, 24 Конституції України, розміри призначених і виплачуваних йому пенсії та додаткової пенсії за періоди з 13 червня по 13 грудня 2010 р. не відповідають розмірам, передбаченим цим Законом, які повинні обраховуватись відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому просив суд визнати дії відповідача щодо відмови від проведення з 13 червня 2010 р. по 13 грудня 2010 р. відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 6 мінімальних пенсій за віком та у виплаті додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок його пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 13.06.2010 р. по день ухвалення рішення по справі, виходячи з встановлених розмірів відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 6 мінімальних пенсій за віком, також зробити перерахунок в розмірі в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та виплатити з вказаний період заборгованість за відрахуванням вже сплачених сум та продовжити виплачувати пенсію у відповідному розмірі.
Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 17 грудня 2010 року залишено без розгляду вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог за періоди з 1 13 по 15 червня 2010 року.
Сторони в судове засідання не явились, в адміністративному позові міститься клопотання позивачки про розгляд справи у її відсутність, а відповідач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, відношення до позову не повідомив, заперечення до суду не надіслав.
Вивчивши доводи адміністративного позову, інші матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Так, статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Як установлено судом ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам ІІІ групи віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Верховною Радою України в 2010 р. та в 2011 р. не приймались закони, якими зупинялась на 2010 р. та в 2011 р. дія ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», або іншим чином обмежувалась їх дія.
Виходячи з аналізу статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. При цьому, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлений в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на наведене, суд знаходить, що дії відповідача УПФУ в Ріпкинському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, за період з 16 червня 2010 р. по 10 січня 2011 р. основної пенсії, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.ст. 50, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з підзаконних нормативних актів, а не виходячи з ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та урахуванням фактично виплачених коштів» є такими, що суперечать приписам ч. 2 ст. 19 Основного Закону та ст.. 2 КАС України, тому в судовому порядку їх слід визнати протиправними.
Враховуючи ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту інтересів позивача, суд знаходить, що Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області слід зобов'язати здійснити ОСОБА_1, за період з 16 червня 2010 р. по 10 січня 2011 р.: перерахунок та виплату основної пенсії, виходячи з встановленого, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміру - 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з встановленого, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміру - 50 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та урахуванням фактично виплачених коштів.
Відповідно до ст.. 256 КАС України дана постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Задовольняючи позовні вимоги щодо вчинення певних дій, суд відповідно до пункту 4 частини першої статті 163 КАС України (в редакції Закону N 2453-6 від 7 липня 2010 року) зобов'язаний встановити строк для подання суб'єктом владних повноважень-відповідачем до суду звіту про виконання постанови. Дана норма носить імперативний характер.
В той же час, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області в частині виплати у майбутньому основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з встановлених розмірів відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід відмовити, оскільки судове рішення за Кодексом адміністративного судочинства України має бути наслідком чинного правового регулювання, а не обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин, а відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України. Крім того, у суду відсутні будь-які докази про порушення відповідачем права позивача у майбутньому.
Керуючись ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 11, 49, 51, 99, 100, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області в частині вимог про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 16 червня 2010 р. по 10 січня 2011 р. - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо обрахування розмірів та виплати у занижених розмірах основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачених ч. 4 ст. 54, ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1, за період з 16 червня 2010 р. по 10 січня 2011 р. - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1, за період з 16 червня 2010 р. по 10 січня 2011 р.:
- перерахунок та виплату основної пенсії, виходячи з встановленого, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміру - 6 мінімальних пенсій за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених ст.. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», й ст.. 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів;
- перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з встановленого, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміру - 50 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених ст.. 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», й ст.. 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області в частині виплати у майбутньому основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з встановлених розмірів відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 163 КАС України Управлінню Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області встановити строк для подачі звіту про виконання даної постанови до 31 січня 2011 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.Б.Сташків