"01" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/66838/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.,
суддів: Головчук С.В.,
Черпака Ю.К.
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Чортківської центральної комунальної районної лікарні про зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги , -
У липні 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом у якому просила зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації та Чортківську центральну комунальну районну лікарню щомісяця здійснювати нарахування та виплату доплати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, для відшкодування їй як особі, яка працює і проживає на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 31 серпня 2011 року позов задоволено. Зобов'язано Чортківську центральну комунальну районну лікарню Тернопілької області здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_2 доплати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 28 січня 2011 року та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_2 заборговану доплату за поданими Чортківською центральною комунальною районною лікарнею Тернопільської області розрахунковими документами у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячно, починаючи з 28 січня 2011 року. Виплату заборгованості доплати зобов'язано здійснити за місцем роботи позивачки.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2014 року апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації задоволено частково. Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 31 серпня 2011 року скасовано, в задоволені позову ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації відмовлено. Провадження у справі в частині позовних вимог до Чортківської центральної комунальної районної лікарні закрито.
Не погоджуючись із судовим рішенням апеляційної інстанції позивачка звернулася з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що позивачка проживає та працює в зоні посиленого радіоекологічного контролю, а саме в Чортківській центральній комунальній районній лікарні на посаді завідувача педіатричним відділом стаціонару та відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на доплату у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Однак, дану доплату їй здійснюють в меншому розмірі ніж передбачено законом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зробив висновок про порушення прав позивачки встановлених статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням встановленого Прядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зобов'язав Чортківську центральну комунальну районну лікарню здійснити перерахунок заборгованості позивачки та передати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, яке в свою чергу повинно здійснити виплату позивачці заборгованість доплати.
Скасовуючи судове рішення першої інстанції суд апеляційної інстанції, в частині позовних вимог до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації зробив висновок про те, що позивачка не входить до кола учасників правовідносин, які виникли між відповідачами у справі, а тому відмовив у задоволенні позовних вимог.
Однак даний висновок суду апеляційної інстанції є неправильним виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що громадянам, які працюють зоні посиленого радіоекологічного контролю провадиться доплата у розмірі одна мінімальна заробітна плата.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок), яким визначено механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінпраці.
Зокрема, відповідно до пункту 5 Порядку соціальні виплати, доплати, в тому числі передбачені статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
Крім того абзацом 4 пункту 6 Порядку передбачено, що до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Отже, виплата доплати неможлива без погодження уповноваженим органом розрахункових даних, які подаються підприємством де працює особа із зазначенням особистих даних конкретної особи.
Таким чином, висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову з тих підстав, що позивачка не входить до кола учасників правовідносин, які виникли між відповідачами є помилковим, оскільки управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації перевіряє відомості про наявність права та розмір виплат персонально по кожній особі, в тому числі і щодо позивачки та перераховує кошти з державного бюджету організації, яка, у свою чергу, проводить виплату. Тому управління праці та соціального захисту населення своїми рішеннями діями та бездіяльністю впливає на реалізацію позивачкою свого права отримати відповідну допомогу.
Що стосується вимог до Чортківської центральної комунальної районної лікарні суд закрив провадження у справі оскільки відповідач не є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
При цьому, як зазначено у пункті 1 частини першої статті 3 цього Кодексу, під справою адміністративної юрисдикції розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як уже було зазначено, соціальні виплати за статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. (пункт 5 Порядку).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінпраці, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Таким чином, підприємства, установи, організації та фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
На підставі вище викладеного, висновки суду апеляційної інстанції у цій частині не узгоджуються з положеннями Порядку та нормами Закону.
Приймаючи до уваги те, що судом апеляційної інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, що істотно вплинуло на повноту з'ясування фактичних обставин справи, рішення підлягає скасуванню з поверненням справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, оскільки суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати та визначати доведеними обставини, які не були встановлені судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року скасувати, справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Чортківської центральної комунальної районної лікарні про зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий Д.В. Ліпський
Судді: С.В. Головчук
Ю.К. Черпак