Ухвала від 07.10.2015 по справі 803/3561/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 року Справа № 876/9945/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Запотічний І.І.

судді Ліщинський А.М

секретар судового засідання Гнатик А.З.

за участю представників:

від позивача Члек І.Ю., Волошенюк І.В., Бурда Д.П.

від відповідача Тимощук Г.А., Алексеєнко А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Волинської обласної виборчої комісії на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2015 року по справі №803/3561/15 за позовом Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

02.10.2015 року Волинська обласна партійна організація Аграрна партія України звернулась в суд із адміністративним позовом до Волинської обласної виборчої комісії про: визнання протиправним та скасування постанови від 01.10.2015 року №31 Волинської обласної виборчої комісії з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських селищних, міських голів, якою Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України відмовлено в реєстрації виборчого списку кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі Волинської області; зобов'язання Волинської обласної виборчої комісії з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів зареєструвати виборчий список кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.

В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача покликається на те, що формування виборчого списку Волинською обласною партійною організацією

Аграрної партії України здійснено з порушенням квоти на представництво осіб однієї статі, та зумовлено наявністю постанови Центральної виборчої комісії від 23.09.2015р. № 362, п.4 якої роз'яснено, що відмова в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається. Крім того, представник позивача зазначає, що оскаржуване рішення Волинської обласної виборчої комісії прийняте з порушенням принципу правової визначеності, а позивачем були подані усі необхідні, згідно з вимогами ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», документи до Волинської обласної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2015 року позов Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано постанову Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015року «Про відмову Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року»; зобов'язано Волинську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права Волинська обласна виборча комісія подала апеляційну скаргу. В обгрунтування доводів апеляційної скарги скаржник покликається на наступне. Статтю 8 Закону України «Про політичні партії в Україні» доповнено пунктом 10, відповідно до якого статут політичної партії має містити, зокрема, такі відомості: розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах, і має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Водночас, ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» визначено загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії, відповідно до якого висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії. Таким чином, з огляду на те, що висування кандидатів проводиться у порядку, передбаченому статутом партії, (відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про політичні партії в Україні» статут політичної партії, відповідно до якого формується виборчий список кандидатів, має містити відомості щодо розміру квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів, який має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку), вважає, що невиконання місцевою організацією партії вимоги гендерного представництва призведе до порушення встановленого Законом порядку висування кандидата, що є обґрунтованою підставою у відмові в реєстрації кандидата на підставі п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори». Крім того, в апеляційній скарзі містяться покликання на те, що судом першої інстанції допущено грубе порушення вимог ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», ч. 1 ст. 177 КАС України, оскільки суд першої інстанції, що розглядав скаргу на дії виборчої комісії не наділений правом приймати рішення замість виборчої комісії (виборчих комісій вищих рівнів). Відтак, апелянт просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Представник апелянта в судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги, просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечує проти апеляційної скарги, вважає їх необгрунтованими, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 30.09.2015р. Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України подано до Волинської обласної виборчої комісії заяву про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України.

Разом із поданою заявою позивачем було надано документи, необхідність подання яких встановлена ч.1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори», що не заперечується представниками сторін.

За результатами розгляду поданого Волинською обласною партійною організацією Аграрної партії України виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради, Волинська обласна виборча комісія прийняла постанову №31 від 01.10.2015р., зі змісту якої вбачається, що Волинською обласною виборчою комісією встановлено невідповідність виборчого списку вимогам частини 3 статті 4 Закону, а саме - недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, що має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, на підставі чого відмовлено позивачу у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради.

Задовольняючи позові вимоги Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України суд першої інстанції виходив того, що постанова Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015 року «Про відмову Волинській обласній партійній організації Аграрної партії України у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року» прийнята всупереч та в порушення норм Закону України «Про місцеві вибори».

Апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори» кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно ч.9 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Зазначений вище перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією у реєстрації кандидатів в депутати, включених до виборчого списку кандидатів у депутати є вичерпним.

Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів. Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше З0 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Позивачем не заперечується факт недотримання вимог ч.3 ст.4 Закону України «Про місцеві вибори» щодо 30-відсоткового представництва осіб однієї статі у виборчому списку Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України, поданому 30.09.2015р. до Волинської обласної виборчої комісії, однак як на підставу такого недотримання позивач вказує Роз'яснення Центральної виборчої комісії, затверджене постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2015р. №362.

Так, ч.4. Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про місцеві вибори» під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №362 від 23.09.2015р. (далі - Роз'яснення) встановлено, що згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку; разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє; з огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та інших законів України і наділений повноваженнями щодо і організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України.

Згідно з статтею 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» до повноважень Комісії віднесено, зокрема, організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечення його однакового застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.

Частиною другою статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»).

Таким чином суд першої інстанції вірно зазначає, що у своїй діяльності Волинська обласна виборча комісія повинна керуватись в тому числі і Роз'ясненням, затвердженим постановою ЦВК №362 від 23.09.2015 року, яке є чинним та в порядку встановленому процесуальним законом не скасоване.

Як зазначалось вище, з метою забезпечення однакового застосування окремих положень Закону постановою Центральної виборчої комісії № 362 від 23 вересня 2015 року затверджено Роз'яснення.

За змістом частини першої статті 36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.

Територіальна виборча комісія реєструє кандидатів в депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за умов дотримання, зокрема, встановленого Законом порядку висування.

Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Проте, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.

Таким чином, відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту першого частини першої статті 46 Закону не передбачена.

Доводи апеляційної скарги про те, що недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» є порушенням порядку висування кандидатів, що на думку скаржника, згідно пункту першого частини першої статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах, на думку суду, слід відхилити, з огляду на те, що вичерпний перелік дій, які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати, чітко регламентовано статтями 35-37 Закону, і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачать цього і інші спеціальні норми Закону України «Про місцеві вибори», які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій.

При цьому, слід зазначити, що частина третя статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» є вимогою, що адресована політичним партіям, механізм реалізації та відповідальність за невиконання якої передбачено Законом України «Про політичні партії в Україні».

Зокрема, Законом України «Про місцеві вибори» у новій редакції, згідно

перехідних положень, було внесено зміни до статті 8 Закону України «Про політичні

партії в Україні», де пунктом першим частини першої передбачено обов'язок політичних партій у статуті передбачити розмір гендерних квот у виборчому списку кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах.

Відтак, недотримання вказаних вимог не може розглядатись як підстава для відмови реєстрації кандидата у депутати за Законом України «Про місцеві вибори», а отже суд першої інстанції прийшов до вірних висновків про протиправність відмови Волинської обласної виборчої комісії у реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Крім того, апеляційний суд погоджується із тим, що враховуючи подання необхідних документів позивачем, наявні усі підстави для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України, відповідно адміністративний позов у даній частині також підлягає задоволенню судом шляхом зобов'язання Волинської обласної виборчої комісії провести таку реєстрацію, оскільки можливості для самостійного прийняття рішення відповідачем в зв'язку зі скасуванням постанови Волинської обласної виборчої комісії №31 від 01.10.2015р., у комісії відсутні з огляду на сплив строку, встановлений для самостійного прийняття такого рішення виборчою комісією частиною 9 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до частини першої статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції Залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За вказаних обставин, зважаючи на правильне застосування Волинським окружним адміністративним судом норм матеріального права, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду України дійшла висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Вирішуючи питання про стягнення судового збору, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.

Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання, зокрема, апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції сплачується 110 відсотків ставки судового збору.

Судом першої інстанції стягнуто з Волинської обласної партійної організації Аграрної партії України 2436,00 грн. судового збору за подання до суду адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, апелянтом до апеляційної скарги не додано документів про сплату судового збору, та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.

Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню зі скаржника в доход Державного бюджету України у розмірі встановленому частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», а саме 2679,60 коп.

Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Волинської обласної виборчої комісії залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2015 року по справі № 803/3561/15 - без змін.

Стягнути з Волинської обласної виборчої комісії судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2015 року по справі № 803/3561/15 у розмірі 2679,60 грн. (за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м.Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги, Львівський апеляційний адміністративний суд).

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Ліщинський А.М.