Ухвала від 30.09.2015 по справі 445/2596/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року Справа № 876/8558/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Старунського Д.М.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Золочівського районного суду Львівської області від 22 липня 2015р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Вороняцької сільської ради про визнання протиправним рішення сесії сільської ради про дострокове припинення повноважень сільського голови, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИЛА:

01.12.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням уточнених вимог, просить визнати незаконним та скасувати рішення позачергової сесії Вороняцької сільської ради від 23.10.2014 року, яким дострокового припинено повноваження позивача як сільського голови, поновити його на посаді сільського голови і стягнути з сільської ради в його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу.

Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 22.07.2015р. в задоволенні позову відмовлено.

Позивач оскаржив дану постанову з підстав неповно і всебічно з'ясованих обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що суд не надав належної правової оцінки спірному рішенню сільської ради з урахуванням вимог процесуального закону. Не встановивши наявності обставин, які відповідно до закону є підставою для дострокового припинення повноважень сільського голови, зосередившись виключно на дослідженні та оцінках дотримання процедури скликання сесії та ухвалення рішення ради. Не встановивши реальний зміст спірних правовідносин, суд не застосував для їх оцінки законодавство про працю та прийшов до помилкових висновків про відсутність підстав для задоволення позову.

У спірному рішенні сільської ради не зазначено, які конкретно порушення стали підставою для припинення повноважень голови сільської ради, що свідчить про невідповідність спірного рішення сільської ради вимогам закону, а лише зазначено, що підставою припинення повноважень було порушення п.7 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що сільський голова повинен не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін. В протоколі сесії зазначено про те, що позивач не звітував перед територіальною громадою. Підтримуючи доводи про невиконання обов'язку звітування перед громадою села, представник відповідача в судовому засіданні покликався на рішення сесії сільської ради від 15.05.2014 року, однак, в протоколі сесії сільської ради від 15.05.2014р. лише зазначено, що депутат сільської ради ОСОБА_2 звернувся до сільського голови з пропозицією відзвітуватися перед громадою селі в найближчий час, можливо 01 червня 2014 року. Жодних рішень з цього приводу сільська рада не ухвалювала. Позивач відзвітував перед громадою 18.05.2015 року на відкритій зустрічі громадян із депутатом Верховної ради України ОСОБА_3 На черговій сесії сільської ради, яка відбулась 29.08.2015 року, питання про не виконання ним вказаного обов'язку ніким не порушувалось. Отже, твердження відповідача не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами і обставинами справи.

Вважає голослівні твердження відповідача про відсутність нормальної організації роботи ради, не освоєння коштів, що були виділені районним бюджетом на ремонт старої школи в сумі 400 тис. грн., належними доказами не доведені і не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду та судом не встановлені.

В зверненні депутатів не вказано, які факти порушень стали підставою для порушення питання про дострокове припинення повноважень, письмових пояснень ніхто не зажадав, проект рішення не був оприлюднений завчасно і питання дострокового припинення повноважень не було доведено до громадськості, що є порушенням ч.1 ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.147 КЗпП України, ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до вимог ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» особи, зазначені у ч.6, 7 цієї статті набувають право скликати сесію лише у разі немотивованої відмови сільського голови скликати сесію.

Факт наявності немотивованої відповіді сільського голови судом не встановлена. Суд виходив із самого факту наявності листа від 16.10.2014 року та не скликання сільським головою позачергової сесії.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача та його представника, які просять задоволити апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 12 листопада 2010 року обіймав посаду сільського голови Вороняцької сільської ради Золочівського району Львівської області.

Рішенням 21 сесії Вороняцької сільської ради від 23.10.2014 року №4 достроково припинено повноваження позивача як сільського голови, посилаючись на ст.42 п.7, 79 п.2 і 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення відповідача прийнято з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виходячи з наступного:

З листів голови Вороняцької сільської ради №895 від 22.09.2014 року та № 149 від 16.10.2014 року вбачається, що сільським головою - позивачем не знайдено підстав для скликання позачергової сесії ради.

Підставою проведення такої позачергової сесії є депутатське звернення 10 депутатів, що подане до виконкому ради та зареєстроване 6 жовтня 2014 року, а також депутатські звернення секретарю Вороняцької сільської ради ОСОБА_4 та голові цієї ради ОСОБА_1 від 21.10.2014р., щодо скликання позачергової сесії.

Як вбачається з прохання секретаря Ворняцької сільської ради ОСОБА_4 від 21.10.2014р., то вона не могла взяти участь у сесії ради в якості головуючого, ні секретаря сесії 23.10.2014р. у зв'язку з станом здоров'я.

Відповідно до ст.79 ч.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради - ч.3 ст79 цього Закону.

ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської ради - секретарем сільської ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Аналогічне і передбачено в Регламенті роботи Вороняцької сільської ради Золочівського району Львівської області.

Колегія суддів обумовлює і ту обставину, що рішенням Золочівського районного суду Львівської області від 27.05.2013р. за позовом позивача до Вороняцької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення сесії про припинення повноважень сільського голови голови, про поновлення на роботі та стягнення коштів за час вимушеного прогулу, яким позов задоволено частково, встановлено незадоволену роботу як голови Вороняцької сільської ради - позивача протягом минулого часу. Рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови у 2013 році було скасоване судом, з підстав недотримання вимог ст.50 ч.3 п.3 Закону України "Про самоврядування в Україні", тобто з питань не дотримання процедури.

Використання свого службового становища, як голови сільської ради, також стверджується вироком Буського районного суду Львівської області від 24.07.2015р., яким позивач засуджений за статтями 364 ч.1, 366 ч.1 КК України.

Посилання апелянта на порушення процедури проведення позачергової сесії по розгляду питання звільнення позивача, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки позивач завчасно і належно був повідомлений про розгляд питання про дострокове припинення повноважень голови сільської ради, яка, як вважає суд була належно скликана та проведена депутатами сільської ради, відповідно до вимог зазначеного вище Закону.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196 ч.4, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Золочівського районного суду Львівської області від 22 липня 2015р. по справі №445/2596/14-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: О.І.Мікула

ОСОБА_5

Повний текст виготовлено 02.10.2015р.