Ухвала від 23.09.2015 по справі 443/490/14а,2а/443/2/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/2631/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря судового засідання - Волошин М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жидачівського районного суду Львівської області від 06 лютого 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до відповідача- управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі, в якому просить постановити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію відповідно до ст.ст.2, 65, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі з 01 серпня 2008 року.

Постановою Жидачівського районного суду Львівської області від 06 лютого 2015 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що 25 листопада 1955 року вона була прийнята на роботу в Чертізьке споживче товариство і на час поступлення її на цю роботу її стаж вже становив 8 місяців і 9 днів. Рішенням VII сесії Чертізької сільської ради від 01 березня 1966 року її обрано секретарем виконкому даної ради, про що є відповідний запис у трудовій книжці. На зазначеній посаді вона працювала до 18 липня 1975 року. 04 серпня 1975 року її прийнято на роботу страховим агентом Жидачівської інспекції Держстраху. З 16 жовтня 1990 року їй призначено пенсію за віком. На час виходу на пенсію за розрахунками відповідача її трудовий стаж, що враховується при призначенні пенсії за віком, становив 38 років 6 місяців 8 днів. 01 жовтня 2008 р. вона звернулася із відповідною заявою до відповідача про перерахунок стажу роботи та розміру пенсії за віком, після проведення перерахунку її стаж становив 39 років 5 місяців і 22 дні. У червні 2012 року позивачка повторно звернулася до управління Пенсійного фонду у Жидачівському районі Львівської області із заявою про перерахунок їй розміру пенсії, оскільки вважає, що пенсія нарахована без врахування усіх обставин, що мають значення для визначення розміру пенсії. 04 липня 2012 року на її адресу надійшла відповідь від відповідача про те, що заява розглянута і підстав для перерахунку пенсії не має. Вважає відмову у перерахунку пенсії незаконною, оскільки така порушує її конституційне право на належне пенсійне забезпечення, а саме: при призначенні пенсії у жовтні 1990 р. до уваги було прийнято її середньомісячний заробіток у розмірі 261 крб.50 коп. і з цього заробітну їй була нарахована пенсія в сумі 100 крб., оскільки на той час це був максимальний розмір пенсії. З 01 грудня 1990 року розмір пенсії становив 105 крб. Через декілька місяців розмір пенсії становив 137 крб., що складало 50 відсотків середньомісячної заробітної плати. У зв'язку з введенням гривні у жовтні 1996 року їй в черговий раз була перерахована пенсія, розмір якої становив 49 грн. 86 коп. З березня по грудень 1999 року розмір пенсії становив 58,19 грн. З 01 січня 1999 р. розмір пенсії складав 65,63 грн., з лютого 1999 р. по січень 2006 року - 64,63 грн. З січня 2006 року розмір пенсії складав 90 відсотків середньомісячного заробітку перед призначенням пенсії, тобто 598 грн.46 коп. Вважає, що при перерахунку їй пенсії із купонокарбованців на гривні працівниками управління Пенсійного фонду було допущено помилку при проведенні такого перерахунку, оскільки перерахунок робився згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне .страхування" від 01 січня 2004 р. для працівників, зайнятих у галузях економіки України. Крім того, під час проведення перерахунку пенсії управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі не врахувало всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", чим занизило розмір належної їй пенсії. Просить оскаржувану постанову скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же суд у іншому складі суддів.

Позивач (апелянт)- ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважають висновки суду першої інстанції неправильними та необгрунтованими. Просять скасувати оскаржувану постанову, а справу направити на новий судовий розгляд у той же суд у іншому складі суддів.

Представник відповідача- управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю- доповідача, пояснення позивача та її представника, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 16 жовтня 1990 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, яку з 01 січня 2004 року перераховано за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Загальний трудовий стаж роботи становив 38 років 6 місяців і 8 днів на час виходу на пенсію. 01 жовтня 2008 року згідно з поданою заявою про перерахунок пенсії перераховано стаж роботи, який після проведення такого становив 39 років, 5 місяців і 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 становить 0.53213 (39 р.х 12 міс.)+ 5 міс.х 1.35/ 1200. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01 січня 2008 року становить 979,62 грн.

З відповіді управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області від 25 квітня 2013 року № 21/В-4 вбачається, що в пенсійній виплаті врахований оптимальний варіант заробітної плати, оскільки згідно з представлених довідок про заробітну плату, проводився розрахунок пенсії від заробітку за період з 01 березня 1966 р. по 30 червня 1975 роки. З урахуванням поданих довідок середньомісячний заробіток для обчислення пенсії зменшився і становив 713,56 грн., а за матеріалами пенсійної справи відповідно становить 1263,44 грн. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії станом на 01 січня 2013 року становить 1155, 63 грн., в тому числі: 672,31 грн.- основний розмір пенсії; 127, 74 грн.- доплата за понаднормований стаж (19 років); 221,69 грн. - доплата до прожиткового мінімуму; 62,58 грн. - підвищення дітям війни; 71,24 грн.-доплата з 01 травня 2012 р. на підставі Постанови КМУ №327 від 23 квітня 2012 р.»Про підвищення рівня соціального захисту населення».

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійна виплата нарахована у відповідності до матеріалів пенсійної справи та чинного пенсійного законодавства, при цьому врахований оптимальний варіант заробітної плати.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з такого.

Пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших чинних нормативно- правових актів.

Розмір пенсії, обчислений за нормами цих законів, залежить від тривалості страхового (трудового) стажу, величини середньомісячного заробітку та періоду, за який заробіток враховано для розрахунку пенсії, права на надбавки та підвищення.

Згідно зі ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається як добуток середньомісячної скоригованої заробітної плати заявника та коефіцієнта його страхового стажу.

Відповідно до ст.28 цього Закону (в редакції до 01.01.2011р.) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 від наявного стажу та заробітку, але не більше ніж на 1 % мінімального розміру пенсії за віком.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач при перерахунку пенсії позивача виходив з того, що загальний стаж роботи її становить 39 років 05 місяців 22 дні (робота зарахована до 11 січня 1993р.), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,53213. Середньомісячний скоригований заробіток, обчислений за період робот из 01 жовтня 1989 р. по 30 вересня 1990 р. із застосуванням середньої заробітньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік (1197,91 грн) становить - 1263,44 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,05470).

Аналізуючи наведені вище правові норми та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі Львівської області діяло в порядку та у спосіб, передбачений нормами пенсійного забезпечення України, пенсійне забезпечення позивача здійснюється згідно з чинним законодавством на підставі поданих документів про стаж та заробіток, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову.

Колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, оскільки такі спростовуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи та долученою копією матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1

Також колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта на те, щоб їй призначили пенсію відповідно до положень ст.ст.65,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки пенсія позивачеві призначалася 16 жовтня 1990 року за нормами пенсійного законодавства чинного на момент призначення, в подальшому відповідач здійснював перерахунок пенсії позивача згідно з положеннями чинними на час проведення такого.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Жидачівського районного суду Львівської області від 06 лютого 2015 року у справі № 443/490/14-а, 2-а/443/2/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді А.Р. Курилець

ОСОБА_4

Повний текст ухвали виготовлено 25 вересня 2015 року.