Постанова від 23.09.2015 по справі 279/7698/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"23" вересня 2015 р. Справа № 279/7698/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року ОСОБА_3 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, на які були нарахований збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 60% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 31.03.2015.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 травня 2015 року позов задоволено частково.

Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови в задоволенні заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_3 протиправними.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії у розмірі 60% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 31.03.2015 року.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі відповідач, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.

Як встановив суд, позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському раойні Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітної плати. Стаж державного службовця становить 18 років 11 місяців 12 днів.

31 березня 2015 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її нарахуванні не були враховані такі виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії.

08 квітня 2015 року від Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області надійшов лист-відповідь, в якому відповідач відмовив ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того , що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі при визначенні розміру пенсії ОСОБА_3 безпідставно не було враховано всі види оплати праці, з яких утримано страхові внески на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян.

Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Так, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" призначення або перерахунок пенсії державним службовцям обчислюється в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати.

Згідно з ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно з ч.2 ст.37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.

Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України, прийнятому у справі №21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі при визначенні розміру пенсії ОСОБА_3 безпідставно не було враховано всі види оплати праці, з яких утримано страхові внески на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян.

Такий висновок відповідає обставинам справи і ґрунтується на чинному законодавстві.

Разом з тим, визначаючи дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд вважав, що такою датою є 31.03.2015 року.

Такий висновок є помилковим, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.ст. 82,83, 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії 31.03.2015 року, про що вона зазначає і в позовній заяві.

Отже, з урахуванням норм вказаного Закону та обставин справи, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2015 року.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив спір, однак, із помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, через що оскаржувану постанову слід змінити в частині визначення дати перерахунку пенсії.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "14" травня 2015 р. змінити, зазначивши, що перерахунок пенсії слід здійснити з 01 квітня 2015 року.

В решті постанову Коростенського міськрайнного суду Житомирської області від 14 травня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Довгошиєнко Оксана Михайлівна вул.1 Травня,68,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11508

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501

4-третій особі: - ,