04 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3253/15-а
11:58
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
суддів - Кузьменко Н.А., Пекний А.С.,
при секретарі - Корнієнко Я.В.,
за участю:
представника позивача - Гончарова В.М.,
представника відповідача - Мурашкіна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської міської організації Політичної партії "Херсонці" до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області про визнання неправомірними дій, скасування постанови Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 01.10.205 р. № 27 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати від Херсонської міської організації Політичної партії "Херсонці",
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду звернулась Херсонська міська організація Політичної партії «Херсонці» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати неправомірними дії Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу із виборів до Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською організацією Політичною партії "Херсонці" на чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015р.;
скасувати постанову Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 01.10.2015р. № 27 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати від Херсонської міської організації Політичної партії "Херсонці";
зобов'язати Херсонську міську територіальну виборчу комісію Херсонської області повторно розглянути питання щодо реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному округу із виборів до Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською організацією Політичною партії "Херсонці" на чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015р. та прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та зазначив, що підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці» є те, що позивачем несвоєчасно подано в установлений Законом строк до Центральної виборчої комісії разом з копією вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах копії свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідченими безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу. Вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем подано всі документи що передбачені законодавством та своєчасно. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, оскільки рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці» прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, врахувавши позицію представників позивача та відповідача, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до наступного: організація і порядок проведення виборів, відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, на час спірних правовідносин, є Закон України «Про місцеві вибори» № 595-VІІІ від 14 липня 2015 року.
Положеннями ч.1 ст.172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають право суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно п.5 ч.1 ст.12 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єктами виборчого процесу на відповідних виборах є: місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.
Так, відповідно до рішення з'їзду політичної партії «Херсонці» від 11 вересня 2015 року вирішено приймати участь у місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Рішенням конференції Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради, яке погоджено рішенням вищої ради даної політичної партії від 26 вересня 2015 року № 1, встановлено список кандидатів у депутати від Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці».
Херсонською міською організацією політичної партії «Херсонці» подано до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради на місцевих виборах.
01.10.2015р. Херсонською міською виборчою комісією Херсонської області прийнята постанова № 27 про відмову в реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу від Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці».
Дана постанова з посиланням на положення ст.ст. 36, 46 Закону України «Про місцеві вибори», постанов ЦВК № 352 від 20.09.2015 року та № 362 від 23.09.2015 року мотивована порушенням політичною партією порядку висування кандидатів, яке полягало у неподанні в установлений законом строк до Центральної виборчої комісії копії свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчених центральним виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян.
Оцінюючи правомірність оскаржуваної постанови, суд виходив з наступного.
Підстави для відмови реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визначені ст.46 ЗУ «Про місцеві вибори», відповідно до якої, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі; зокрема порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
Висування кандидатів для участі у місцевих виборах, як окремий етап виборчого процесу регулюється Розділом ІV ЗУ «Про місцеві вибори» (стст. 35-48).
За змістом ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори», висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів. У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону.
Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії разом з копіями свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідченими безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу, не пізніш як за 35 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.
Центральна виборча комісія не пізніш як за 34 дні до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.
Таким чином, подача політичною партією, яка прийняла рішення про участь її місцевих організацій у виборах, копії такого рішення, а також копії свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту до ЦВК є складовою частиною процесу висування кандидатів у депутати. При цьому Законом встановлюється конкретні вимог до форми та змісту документів, які подаються на виконання вимог ч.1 cт.36 ЗУ «Про місцеві вибори».
З аналізу норм ст.ст.36,46 ЗУ «Про місцеві вибори» вбачається, що неподання у строк, установлений ч.1 ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори» документів до ЦВК, або подання документів, які не відповідають вимогам передбачених ч.1 ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори», є порушенням порядку висування кандидатів у депутати, а відтак може бути підставою для відмови у їх реєстрації.
Як установлено судом та не спростовано сторонами, на виконання вимог ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори» політичною партією "Херсонці" подано до ЦВК копію свідоцтва про реєстрацію вказаної партії та її статуту, завірені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, лише 21.09.2015р., при тому, що строк для подачі цих документів закінчився 19.09.2015р.
Постановою №352 від 20.09.2015р. Центральної виборчої комісії «Про Перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їхніх місцевих організацій у чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, перших виборах депутатів рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року» констатовано факт порушення Херсонською міською організацією політичної партії «Херсонці» вимог ч.1 ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори».
Крім того, Додатком №5 до постанови ЦВК №362 від 20.09.2015р. надано роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах за змістом яких порушення порядку висування кандидатів у вигляді недотримання відповідною партією вимог, установлених частиною першою статті 36 Закону є те, що така партія не подала в установлений Законом строк до Центральної виборчої комісії разом із копією рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу.
За таких обставин суд вважає правомірною відмову відповідача у реєстрації кандидатів Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці», оскільки відповідачем встановлено обставини порушення порядку висування кандидатів, які є підставою передбаченою ч.1 ст. 46 ЗУ «Про місцеві вибори».
Доводи позивача та його представника про те, що подання політичною партією документів до ЦВК не відносяться до порядку висування кандидатів, а є лише інформуванням ЦВК про певні обставини, ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм законодавства позивачем та спростовуються змістом, як ст.36 ЗУ «Про місцеві вибори» так і роз'ясненями наданих постановою ЦВК №362 від 23.09.2015р.
Щодо п.п.2,3 вимог заявленої позовної заяви, суд не вбачає підстав для їх задоволення оскільки вони є похідними від п.1 позовної вимоги, в задоволенні якої відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій та рішень, в той час як позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Частиною1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 5 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання зустрічних позовних заяв, а також заяв про вступ у справу третіх осіб із самостійними позовними вимогами судовий збір справляється на загальних підставах.
Керуючись статтями 11, 14, 53, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці» залишити без задоволення.
Стягнути з Херсонської міської організації політичної партії «Херсонці» до Державного бюджету України судовий збір в сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Василяка Д.К.
Судді Кузьменко Н.А.
Пекний А.С.
кат. 1.3.2