03 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/4916/15
час прийняття: 18 год. 30 хв. категорія 1.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Романченка Є.Ю., суддів: Капинос О.В., Сичової О.П.,
секретар судового засідання Черниш А.В.,
за участі представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" до Житомирської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 01.10.2015, зобов'язання повторно розглянути питання реєстрації кандидатів у депутати та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Житомирської обласної виборчої комісії № б/н від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край"; зобов'язати відповідача повторно розглянути питання реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та прийняти рішення про реєстрацію кандидатів.
При цьому зазначав, що 30 вересня 2015 року представником Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" подано до Житомирської обласної виборчої комісії пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради. Постановою від 01.10.2015 відповідач відмовив у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край", мотивуючи це порушенням встановленого законом порядку висування кандидата. Позивач вважає, що висновки Житомирської обласної виборчої комісії є помилковими, оскільки рішення зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край", що відбулися 29 вересня 2015 року про висування кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради на місцевих виборах були погоджені рішенням Центрального виконавчого комітету політичної партії «Наш Край» за № 7 29 вересня 2015 року. Проте у рішенні Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край» про висунення кандидатів у депутати до Житомирської обласної ради, що подано до Житомирської обласної виборчої комісії, була допущена технічна помилка, замість дати погодження «29» вересня центральним органом партії рішення Житомирської організації про висування відповідних кандидатів було вказано 26 вересня 2015 року.
На думку Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край», порядок і процедура погодження їх рішення відбулось у чіткій відповідності до норм Закону України «Про місцеві вибори», а технічна помилка, допущена у цифрах підлягає виправленню і не може бути підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати, згідно зі ч. 12 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори». Відтак відповідач не мав правових підстав для відмови в реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край».
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на доводи позовної заяви.
Представники відповідача позов не визнали, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін і покази свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що уповноваженою особою Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край» ОСОБА_1 30 вересня 2015 року подано до Житомирської обласної виборчої комісії пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край».
Згідно зі довідкою про прийняття документів для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край» від 30.09.2015, позивачем подано до Житомирської обласної виборчої комісії, зокрема:
- рішення зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від 23.09.2015, погоджене на підставі рішення від 26 вересня 2015 року № 7 Центрального виконавчого комітету Політичної партії в 1 примірнику на 5 аркушах;
- виборчий список кандидатів у депутати Житомирської обласної ради, висунутих Житомирською обласною організацією політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 26 вересня 2015 року (на паперових носіях в 1 примірнику на 5 аркушах та у електронному вигляді в 1 примірнику).
Заява позивача про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край», розглянута на засіданні Житомирської обласної виборчої комісії, про що свідчить протокол від 01.10.2015 (17 год. 00 хв.).
01 жовтня 2015 року Житомирською обласною виборчою комісією винесено постанову № 33 "Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край"".
Зі змісту оскаржуваної постанови видно, що підставою для її прийняття слугувало те, що рішення зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" було прийняте і затверджене 26.09.2015, в той час як самі збори відбулись 29.09.2015. У зв'язку з цим відповідач дійшов висновку про порушення Житомирською обласною організацією політичної партії "Наш Край" порядку висування кандидатів. Посилаючись на ст.ст. 37, 38 Закону України "Про місцеві вибори" та керуючись п. 5 ч. 2 ст. 25, п. 1 ч. 1 ст. 46 цього Закону відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край".
Інших підстав для відмови у оспорюваній постанові наведено не було.
Під час судового розгляду справи та у позовній заяві представники позивача наполягали на тому, що під час оформлення поданого до Комісії рішення та виборчого списку була допущена технічна помилка, а саме замість дати рішення Центрального виконавчого комітету політичної партії "Наш Край" та зборів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край» 29 вересня 2015 року у рішенні та висновку помилково вказано 26 вересня 2015 року. Допущені помилки були виправлені шляхом оформлення рішення із зазначенням у ньому дати погодження Центральним виконавчим комітетом політичної партії "Наш Край" 29 вересня 2015 року.
Заперечуючи такі покликання позивача представник відповідача наполягав на тому, що висунення кандидатів відбулося з порушенням проведення зборів партії.
Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові відповідача, суд виходив з наступного.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади).
Згідно зі п. 5 ч. 2 ст. 25 Закону, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Частиною 1 статті 41 Закону визначено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
В силу приписів частини першої статті 38 Закону, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, освіта, партійність, посада, місце роботи (заняття), місце проживання), номер територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат (у разі такого закріплення), дата його прийняття (ч. 2 ст. 38 Закону).
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 37 Закону, висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії. Рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня.
Частиною 5 статті 37 Закону установлено, що про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
У засіданні суду з'ясовано, що позивачем 28.09.2015, відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону, подано до Житомирської обласної виборчої комісії повідомлення про те, що 29.09.2015 за адресою: м. Житомир, вул. Східна, 9, о 15:00 відбудуться збори, з метою висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів в обласну раду на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та проінформовано засоби масової інформації.
Факт отримання повідомлення представником відповідача в засіданні суду не заперечувався.
На зборах Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край", розпочатих о 15 год. 00 хв. за місцем проведення: у м. Житомирі, вул. Східна, 9, присутні згідно відомості реєстрації 23 члени, вирішили, зокрема:
- визначити першим кандидатом виборчого списку кандидатів у депутати ОСОБА_2;
- висунути кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" осіб згідно додатку.
Результати зборів оформлені протоколом зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" від 29.09.2015. Оригінал протоколу оглянуто судом.
Реєстраційною відомістю зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" про висунення кандидатів у депутати до Житомирської обласної ради на місцевих виборах 25.10.2015, оригінал якої оглянуто в судовому засіданні, підтверджено реєстрацію 23 осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 та ОСОБА_23, 29 вересня 2015 року о 15:00.
Як видно із витягу з рішення № 7 від 29 вересня 2015 року Центрального виконавчого комітету політичної Партії "Наш Край", підписаного співголовою Партії, головою Центрального виконавчого Комітету політичної партії "Наш Край" ОСОБА_24 і скріпленого печаткою Партії, рішення зборів Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край", що відбулися 29 вересня 2015 року, про висунення кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, погоджено.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_17, пояснили, що збори відбулися 29 вересня 2015 року у м. Житомирі, вул. Східна, 9. Також зазначили, що представник виборчої комісії на засіданні присутній не був.
Вказане також не було спростовано представником відповідача в засіданні суду.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що до заяви про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії «Наш Край» останнім були подані документи із помилками. Так, у рішенні про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради замість дати погодження рішення № 7 Центрального виконавчого комітету політичної партії "Наш Край" 29 вересня 2015 року вказано 26 вересня 2015 року, а у виборчому списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради, висунутих Житомирською обласною організацією політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі вказано, що збори цієї організації політичної партії відбулися 26 вересня 2015 року, хоча в дійсності вони проведені 29 вересня 2015 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону (ч. 2 ст. 26 Закону).
При цьому частиною 12 статті 41 Закону визначено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що постанова Житомирської обласної виборчої комісії № 33 від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" є протиправною, прийнятою без дотримання приписів Закону, та такою, що підлягає скасуванню.
Враховуючи висновок суду щодо протиправності постанови відповідача про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край", а також з метою повного захисту прав позивача та зважаючи на строки прийняття територіальними виборчими комісіями рішень про реєстрацію кандидатів, суд вважає за необхідне зобов'язати Житомирську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, відповідно до виборчого списку.
Керуючись статтями 71, 86, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Житомирської обласної виборчої комісії № 33 від 01 жовтня 2015 року про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край".
Зобов'язати Житомирську обласну виборчу комісію зареєструвати кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Житомирської обласної ради від Житомирської обласної організації політичної партії "Наш Край".
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Є.Ю. Романченко
Судді О.В. Капинос
О.П. Сичова