Постанова від 04.10.2015 по справі 806/4920/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2015 року Житомир справа № 806/4920/15

час прийняття: 14 год. 40 хв. категорія 1.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Токаревої М.С., суддів: Капинос О.В., Чернової Г.В.,

за участі секретаря Іщенко І.П.,

за участі представника позивача Поліщук І.О. ,

за участі представника відповідача Фещенка В.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області про визнання протиправним та скасування п.2 Постанови №15 від 01.10.2015, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Бердичівська районна в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" звернулась до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати п.2 постанови Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області (далі - Бердичівська РВК) № 15 від 01.10.2015 "Про затвердження кандидатів до Бердичівської районної ради", яким відмовлено в реєстрації кандидатів в депутати від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність";

- зобов'язати Бердичівську РВК негайно зареєструвати кандидатів в депутати Бердичівської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначене рішення відповідача у оскаржуваній частині суперечить положенням частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки відмова у реєстрації кандидата в депутати в разі недотримання Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах - не передбачена Законом. Зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем залишено поза увагою роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затверджені постановою Центральної виборчої комісії № 362 від 23.09.2015.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Встановлено, що Бердичівська районна в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" звернулась до Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області із повним пакетом документів, передбаченим ст.38 Закону України "Про місцеві вибори", для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради.

Постановою від 01.10.2015 № 15 Бердичівська РВК на підставі п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" відмовила Бердичівській районній в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" у реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 N 595-VIII (далі - Закон).

Згідно зі частиною 1 статті 2 Закону, місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону, усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.

Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Усі місцеві організації партій - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у відповідному виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.

Під час судового розгляду справи встановлено, що єдиною підставою, яка слугувала для висновку про порушення позивачем порядку висування кандидата у депутати, на думку Бердичівської РВК, - є недотримання Бердичівською районною в Житомирській області організацією партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" гендерної квоти при укладанні виборчих списків кандидатів.

Однак, із таким висновком відповідача неможливо погодитись, з огляду на наступне.

Вичерпний перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости встановлений частиною 1 статті 46 Закону , а саме:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач керувався пунктом 1 частини 1 статті 46 Закону.

При цьому, указана стаття Закону не містить приписів щодо можливості відмови у реєстрації у разі недотримання партією гендерної квоти при укладанні виборчих списків кандидатів.

Згідно пункту 2 чатсини 1 статті 24 Закону, Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.

Постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2015 N 362 затверджено Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах (далі - Роз'яснення).

Відповідно до пункту 4 Роз'яснення, згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.

З огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається.

Проте, відповідачем при прийнятті оспорюваного рішення, залишено поза увагою Роз'яснення Центральної виборчої комісії, що стало наслідком безпідставної відмови у реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Також, слід зазначити, що частина третя статті 4 Закону є вимогою, що адресована політичним партіям, механізм реалізації та відповідальність за невиконання якої передбачено Законом України "Про політичні партії в Україні".

Зокрема, Законом України "Про місцеві вибори" у новій редакції, згідно перехідних положень, було внесено зміни до ст. 8 Закону України "Про політичні партії в Україні", де пунктом першим частини першої передбачено обов"язок політичних партій у статуті передбачати розмір гендерних квот у виборчому списку кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах.

Отже, недотримання вказаних вимог не може розглядатися як підстава для відмови реєстрації кандидата у депутати за Законом України "Про місцеві вибори".

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що відповідач при прийнятті спірного п.2 у постанові №15 від 01.10.2015 невірно застосував норми чинного законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню в оспорюваній частині.

Крім того, як пояснив в судовому засіданні представник позивача, була порушена процедура винесення рішення про відмову в реєстрації.

Відповідно до ч.14 ст. 27 Закону рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії.

Згідно протоколу засідання комісії від 1 жовтня 2015 року члени комісії були присутні у кількості 15 осіб. З них за оспорюване рішення проголосувало 4 чоловіка, утрималися 11 чоловік.

Тобто на думку суду, таке рішення може вважатися не прийнятим.

Враховуючи висновок суду щодо протиправності постанови відповідача про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", та зважаючи на строки прийняття територіальними виборчими комісіями рішень про реєстрацію кандидатів, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Бердичівську районну виборчу комісію Житомирської області зареєструвати кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичіської районної ради від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, відповідно до виборчого списку.

Керуючись статтями 71, 86, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п.2 постанови Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області № 15 від 01.10.2015 "Про затвердження кандидатів до Бердичівської районної ради", яким відмовлено в реєстрації кандидатів в депутати від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

Зобов'язати Бердичівську районну виборчу комісію Житомирської області зареєструвати кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Бердичівської районної ради Житомирської області від Бердичівської районної в Житомирській області організація партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, відповідно до виборчого списку.

Стягнути з Бердичівської районної виборчої комісії Житомирської області судовий збір в розмірі 2436,00 грн. на рахунок Житомирського окружного адміністративного суду №31213206784002.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий суддя М.С. Токарева

Судді О.В. Капинос

Г.В. Чернова