Головуючий у 1 інстанції - Ушенко С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
22 жовтня 2010 року справа №2а-23822/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Юрко І. В., суддів Міронової Г. М., Яманко В. Г.
при секретарі судового засіданні ОСОБА_2
за участю представників від:
позивача ОСОБА_3 перший секретар, ОСОБА_4 за дов. № 43 від 15 жовтня 2010 р.,
відповідача ОСОБА_5, голова комісії, ОСОБА_6 о. за дов. № 36 від 20 жовтня 2010 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кіровської районної організації Комуністичної партії України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року по справі № 2а-23822/10/0570 (головуючий І інстанції Ушенко С. В., судді Масло І. В., Савченко С. В.) за позовом Кіровської районної організації Комуністичної партії України до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання незаконними дій, скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
16 жовтня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Донецької міської виборчої комісії Донецької області про визнання незаконними дій щодо не включення до складу дільничних виборчих комісій кандидатів від позивача, скасування постанови від 15.10.2010 р. № 85 в частині утворення складу виборчих комісій та зобов'язання розглянути питання про утворення дільничних виборчих комісій з включенням до їх складу кандидатур від позивача згідно подання. Позивач мотивував свої вимоги тим, що ним 10 жовтня 2010 року своєчасно до відповідача внесено оформлене відповідно до вимог законодавства подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, утворених в межах Кіровського району м. Донецька, яке без зауважень прийнято відповідачем. Спірною постановою відповідача не були включені до складу дільничних виборчих комісій кандидати від позивача, подання взагалі відповідачем не розглянуто. Позивач вважає зазначені дії відповідача незаконними.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року позовні вимоги Кіровської районної організації Комуністичної партії України були залишені без задоволення.
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, якою просив постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що Кіровською районною організацію Комуністичної партії України м. Донецька своєчасно 10 жовтня 2010 року до Донецької міської виборчої комісії Донецької області було внесено подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених в межах Кіровського району міста Донецька Донецької області. Зазначене подання було подано за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, за підписом керівника районної організації партії, засвідчено печаткою та до нього додані відповідні документи. Постанова ЦВК від 22.09.2010 року № 362 не була доведена до відома позивача всупереч пункту 2 цієї Постанови, тому позивач не мав можливості дотриматися її вимог. Надане позивачем подання було прийняте відповідачем без зауважень. Відповідач не повідомив позивача своєчасно про виявлені описки та неточності, або невідповідності наданих документів вимогам ЦВК.
Під час апеляційного розгляду представники відповідача підтримали вимоги апеляційної скарги. Представники позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які з'явилися до судового засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-V1 (далі - Закон № 2487) суб'єктами виборчого процесу є, зокрема, виборчі комісії та місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у відповідному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Позивач є суб'єктом виборчого процесу, зареєстрований Кіровським районним управлінням юстиції, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 18.05.1994 р. № 135 (а. с. 7) та свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а. с. 40).
Донецька міська виборча комісія Донецької області сформована відповідно до постанови ЦВК № 355 від 15.09.2010 р. «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» (а.с. 25-26), додатком до цієї постанови встановлений склад Донецької міської виборчої комісії (а.с. 27).
Частиною 4 статті 23 Закону № 2487 передбачено, що місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня. Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом. Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів. До подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії додаються заяви осіб, включених до списку кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (із зазначенням, чи згодна така особа виконувати повноваження голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії), а також відомості про засоби зв'язку (контактний телефон, електронна адреса) суб'єкта подання. У поданні щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії зазначаються такі відомості: 1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи; 2) число, місяць, рік народження; 3) громадянство особи; 4) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони; 5) освіта; 6) місце роботи (заняття), посада; 7) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій чи комісії референдуму.
Постановою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) № 360 від 21 вересня 2010 року затверджені форми подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, які утворюються для підготовки та проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
В межах повноважень передбачених пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону № 2487, з метою забезпечення однакового застосування окремих положень Закону № 2487 під час утворення дільничних виборчих комісій, ЦВК в якості додатку до постанови ЦВК від 22.09.2010 року № 362 було затверджено «Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Роз'яснення). Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 24 Закону № НОМЕР_1 приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону. Статтею 24 Закону № 2487 обов'язок ЦВК довести свої роз'яснення до відома кожного окремого суб'єкта виборчого процесу не покладений. Пунктом 2 постанови ЦВК від 22.09.2010 року № 362 передбачений обов'язок ЦВК довести Роз'яснення до відома тільки виборчих комісій. В свою чергу, на виборчі комісії статтею 13 Закону № 2487 не покладений обов'язок доводити Роз'яснення ЦВК до відома кожного окремого учасника виборчого процесу. З огляду на викладене, колегія суддів не приймає посилання апелянта на необізнаність положень Роз'яснень ЦВК.
Згідно з пунктом 11 Роз'яснення подання до відповідних територіальних виборчих комісій вноситься керівником республіканської в Автономній Республіці Крим, обласної, районної, міської, районної в місті організації партії, кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів сільської, селищної ради, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови особисто або уповноваженою особою місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі чи довіреною особою кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів сільської, селищної ради, довіреною особою кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
За пунктом 13 Роз'яснення керівник відповідної місцевої організації політичної партії, уповноважена особа місцевої організації партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, або особа, що вносить подання за довіреністю місцевої організації політичної партії, надає також копію рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або копію рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради. Копія такого рішення не надається у разі внесення подання до територіальної виборчої комісії, яка прийняла рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від місцевої організації політичної партії, яка вносить відповідне подання.
Постановами Кіровської районної в місті Донецьку виборчою комісією Донецької області № 10 від 5 жовтня 2010 року та № 21 від 8 жовтня 2010 року (а.с. 58, 59) були зареєстровані кандидатами в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів в Кіровську районну у місті Донецьку раду від Комуністичної партії України 22 особи та 4 особи відповідно.
10 жовтня 2010 року Кіровською районною організацією Комуністичної партії України м. Донецька до Донецької міської виборчої комісії Донецької області було внесено подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених в межах Кіровського району міста Донецька (а.с. 8-12). Вказане подання було подано за формою визначеною в додатку № 1 до постанови ЦВК № 360 від 21 вересня 2010 року. Подання було підписано першим секретарем Кіровською районною організацією Комуністичної партії України м. Донецька ОСОБА_3, завірено печаткою. В якості додатків до подання були додані заяви осіб включених до списку кандидатур до складу відповідних дільничних комісій, копії їх паспортів, відомості про засоби зв'язку суб'єкта подання, електронна форма вказаного подання. Подання Кіровської районної організації Комуністичної партії України м. Донецька було отримано під підпис 10 жовтня 2010 року заступником голови Донецької міської виборчої комісії Донецької області ОСОБА_7
Постановою Донецької міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2010 року № 85 було утворено склад виборчих комісій дільниць з № 10001 по № 10420 у місті Донецьку Донецької області (а.с. 39). В протоколі № 14 засідання Донецької міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2010 року (а.с. 33-38) було визначено про надходження до комісії подань на членів дільничних виборчих комісій у місті Донецьку від 33 суб'єктів виборчого процесу, серед яких такий суб'єкт виборчого процесу, який вніс подання, як Кіровська районна організація Комуністичної партії України м. Донецька вказаний не був. Серед вказаних суб'єктів під номером 26 вказана Донецька міська організація Комуністичної партії України, яка за статутом партії та свідоцтвами про реєстрацію, є окремою юридичною особою та самостійним учасником виборчого процесу. Також, у протоколі було вказано, що у зв'язку з відсутністю досвіду роботи та невідповідності наданих кандидатур вимогам Закону № 2487 до складу виборчих комісій у місті Донецьку не були включені кандидати від 8 суб'єктів виборчого процесу, в тому числі від Донецької міської організації Комуністичної партії України. Тобто, як вбачається з наведеного протоколу наслідки розгляду питання щодо відповідності вимогам законодавства подання Кіровської районної організації Комуністичної партії України м. Донецька, як окремого суб'єкта виборчого процесу, відображені Донецькою міською виборчою комісією не були. Проте, питання щодо законності та повноти складання протоколу № 14 від 15 жовтня 2010 року не було визначено позивачем в якості предмету позову.
Представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що причинами не розгляду подання Кіровської районної організації Комуністичної партії України м. Донецька були порушення вимог статті 23 Закону № 2487 та пункту 13 Роз'яснення, а саме: відсутність у певних кандидатів визначених в поданні досвіду роботи у виборчих комісіях, не зазначення навпроти кожного кандидата тієї посади, на яку він висувався, відсутність в якості додатку до подання копій рішень про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі відповідної місцевої ради.
Позивач не спростовує того факту, що при здачі подання Кіровською районною організацією Комуністичної партії України м. Донецька до Донецької міської виборчої комісії Донецької області не були дотримані вимоги пункту 13 Роз'яснення та не подані копії рішень про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі відповідної місцевої ради, у зв'язку з необізнаністю з положеннями цього Роз'яснення. Стосовно не заповнення граф подання, на які посади були висунуті кандидати, позивач пояснив, що навпроти осіб, які пропонувалися до складу виборчих комісій в якості членів комісій нічого не зазначалося, оскільки були визначені лише претенденти, які пропонувалися на керівні посади. Факт включення до подання як осіб, які мали досвід роботи у виборчих комісіях, так і осіб, які не мали досвід, позивач не спростовував та посилався на те, що й інші учасники виборчого процесу також зазначали не тільки досвідчених осіб. Вказані недоліки не відносяться до техничних описок та неточностей, виборча коміся не зобов'язана надавити для їх усунення термін та такі подання не враховуються при утворенні складу дільничної виборчої комісії згідно частини 5 статті 23 Закону № 2487.
Колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що недотримання позивачем вимог частини 4 статті 23 Закону № 2487 та пункту 13 Роз'яснення стало підставою для виключення позивача з кола учасників виборчого процесу на стадії формування дільничних комісій, тому оформлення будь-якого письмового рішення або акту відносно подання такого учасника виборчого процесу у даному випадку законодавством не вимагалося.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 172, 177, 179, 196, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Кіровської районної організації Комуністичної партії України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року по справі № 2а-23822/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року по справі № 2а-23822/10/0570 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: І.В.Юрко
Судді: Г.М.Міронова
ОСОБА_8