Ухвала від 30.09.2015 по справі 205/3150/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 рокусправа № 205/3150/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Юхименка О.В. Кругового О.О.

за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська

на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 30 червня 2015 року у справі № 205/3150/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська (далі - Відповідач), в якому просив визнати протиправними дії Відповідача стосовно відмови у перерахунку і виплаті пенсії згідно ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язати Відповідача перерахувати та виплатити з 01.04.2015 р. пенсію відповідно до вимог ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80 % місячного заробітку.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він звертався до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, а не за її призначенням, у зв'язку з чим на нього не розповсюджуються дія змін до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в частині призначення пенсії у розмірі 60 % від місячної заробітної плати. (а.с.2-5)

Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 30 червня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.

Рішення суду обґрунтовано тим, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мають застосовуватися ті норми, які визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а внесені до Закону України «Про прокуратуру» зміни стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. (а.с.39-42).

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 30 червня 2015 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Зазначали про те, що як призначення, так і перерахунок пенсії здійснюється пенсіонеру на підставі нормативно-правових актів, які діють станом на час звернення за призначенням або перерахунком, у зв'язку з чим вражають правомірними свої дії по перерахунку пенсії Позивача у розмірі 60 % від місячної заробітної плати з огляду на внесені до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зміни. Просили розглядати справу за їх відсутності. (а.с.48-49).

Заперечень на апеляційну скаргу до суду не надходило.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 31.07.2013 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська та йому призначено пенсію за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури. (а.с.11)

01.04.2015 р. Позивач отримав довідку від Прокуратури Дніпропетровської області № 18-16 вих-15 про розмір заробітної плати на посаді начальника відділу. (а.с.18)

01.04.2015 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугою років за правилами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно наданої довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 01.04.2015 р. №18-16 вих-15 про заробіток, для перерахунку пенсії в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою. (а.с.9)

Згідно відповіді, оформленої листом від 22.04.2015 р. №Д-48/15ос, УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська повідомило Позивача про здійснення йому перерахунку пенсії в розмірі 60 % від суми заробітку відповідно до приписів ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням Закону України № 76 від 28.12.2014 р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». (а.с.10)

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури мають застосовуватися ті норми, які визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а внесені до Закону України «Про прокуратуру» зміни стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої щомісячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 р. було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», якою встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 13-1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що обчислення (перерахунок ) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Як вбачається з матеріалів справи, на час набрання чинності Закону України № 76 від 28.12.2014 р. Позивачу вже було призначено пенсію в розмірі 80% від заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. зі змінами станом на 12.07.2001р., що Відповідачем не заперечується. (а.с.11)

В той же час, перерахунок пенсії у розмірі 60 % заробітної плати на відповідній посаді працівника прокуратури ОСОБА_1 було здійснено саме з огляду на внесення змін до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України». (а.с.10)

З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 76 від 28.12.2014 р. зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії

Враховуючи вищенаведені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладені у постанові від 10.12.2013р. у справі № 21-420а13.

У межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.ст. 205, 206 КАС України,суд, -

ухвалив :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 30 червня 2015 року у справі № 205/3150/15-а - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст..212 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено 30 вересня 2015 року.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: О.О. Круговий