Рішення від 27.07.2011 по справі 18/5009/2918/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.11 Справа № 18/5009/2918/11

Суддя Носівець В.В.

за позовом: прокурора Заводського району міста Запоріжжя (69097, м. Запоріжжя, вул.Л.Чайкіної, 56) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:

Запорізької міської ради (69015, м. Запоріжжя, пл. Леніна, 206)

до товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД” (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 51)

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Носівець В.В.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 01-17/2441 від 09.06.2011 р., посвідчення № 463 від 12.05.2010 р.,

від відповідача: ОСОБА_2, доручення б/н від 15.03.2011 р.,

від прокуратури: ОСОБА_3, посвідчення № 175 від 24.06.2011 р.,

СУТНІСТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області звернувся прокурор Заводського району міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Запорізької міської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД”, в якому просив змінити п. 9 договору оренди земельної ділянки площею 1,7487 га, яка знаходиться по вул. Південне шосе, 78 у м. Запоріжжі, що укладений Запорізькою міською радою та ТОВ «ВКФ «Терем, ЛТД», зареєстрований 16.05.2006 р. за № 070626100411у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», виклавши його в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 164323 грн. 59 коп. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п'ятдесят дев'ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200».

Позов заявлено прокурором на підставі ст.ст. 269, 274, 276, 288.5 Податкового кодексу України, ст.ст. 653, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України. В обґрунтування позовних вимог прокурор вказав, що відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Податкового кодексу України. Запорізькою міською радою 03.03.2008 р. було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з якою вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки, з 01.03.2008 р. Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду, пройшла нормативну грошову оцінку і на час звернення до суду з позовом складає 5477453,01 грн. У зв'язку з цим прокурор вважає, що пункт 9 договору оренди, укладеного сторонами, не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині встановленої орендної плати.

Ухвалою суду від 30.05.2011 р. порушено провадження у справі № 18/5009/2918/11, судове засідання призначене на 16.06.2011 р. Ухвалою від 16.06.2011 р. розгляд справи відкладено на 07.07.2011 р. у зв'язку з неявкою відповідача, необхідністю встановлення фактичних обставин справи та витребуванням доказів.

Прокурор в судовому засіданні 07.07.2011 р. надав суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив суд змінити п. 9 договору оренди земельної ділянки площею 1,7487 га, яка знаходиться по вул. Південне шосе, 78 у м. Запоріжжі, що укладений Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційною фірмою “Терем, ЛТД”, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 070626100411 від 16.05.2006 р., виклавши його в такій редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 грн. 59 коп. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п'ятдесят дев'ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року». Вказана заява прийнята судом до розгляду, судом розглядаються зменшені позовні вимоги.

Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в яких вказав, що позивач не виконав вимоги ст. 56 ГПК України, відповідачу було надіслано лише копію позовної заяви без доданих до неї документів, чим порушено право відповідача на захист своїх передбачених законом і охоронюваних державною прав та інтересів, та просив суд оголосити перерву для надання можливості позивачу виконати усі вимоги. Зазначене заперечення на позовну заяву прийнято судом до уваги.

Ухвалою від 07.07.2011 р. за клопотанням представників сторін та прокурора продовжено строк вирішення спору та відкладено розгляд справи на 27.07.2011 р., зобов'язано прокурора усунути недоліки щодо не направлення відповідачеві доданих до позову документів.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні 27.07.2011 р. підтримали зменшені позовні вимоги, просили суд позов задовольнити, надали витребувані ухвалою суду документи та повідомили про усунення недоліків щодо не направлення відповідачеві доданих до позову документів.

Представник відповідача в судовому засіданні 27.07.2011 р. заперечив проти позовних вимог, просив відмовити позивачу в позові. Надав суду додаткові заперечення на позовну заяву, в яких зауважив, що приписи Податкового кодексу України поширюються на правовідносини, які виникли з дня набрання чинності Податковим кодексом України і не мають зворотної дії у часі. Вказує, що взаємовідносини сторін у даній справі регулюються цивільним законодавством та договором оренди, яким не передбачено таких підстав для зміни договору оренди, з яких заявлено позов. Також вважає, що пропозиція позивача про зміну умов договору є неправомірною, оскільки пов'язана із збільшенням розміру орендної плати, що погіршує стан відповідача.

Фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася. Розгляд справи закінчено 27.07.2011 р., в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали позовної заяви та справи, вислухавши пояснення представників сторін та прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2006 року Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД” (орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” 16 травня 2006 року за реєстровим № 070626100411.

За умовами пунктів 1, 2, 8 договору позивач, відповідно до рішення двадцять дев'ятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 55/78 від 25.01.2006 р. надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,7487 га (кадастровий № 2310100000:02:022:0085) для розташування блоку адміністративно-виробничих приміщень, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Південне шосе, 78, строком на 10 років.

Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 945 067 грн. 20 коп. (в цінах 2006 року).

Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 39 450 грн. 67 коп. за календарний рік в цінах 2006 року.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Запорізької міської ради № 9 від 18 січня 2008 р., керуючись п. 8 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», в інтересах територіальної громади міста та з метою збільшення місцевого бюджету, встановлено орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

На даний час відповідні аналогічні положення закріплені у ст. 288.5 Податкового кодексу України.

Також п. 2 рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. визначено: відповідно до п. 1 даного рішення внести зміни в розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання у м. Запоріжжя (додаток до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя») за винятком п. 3.5, п. 3.6, п. 9, п. 16, п. 20.1, п.20.2, п. 22, п. 23. Закріплено, що землекористувачам, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3%, укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік».

Запорізькою міською радою 03 березня 2008 р. прийнято рішення № 79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ “Дніпромісто”, затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України “Про плату за землю”(що був чинним на момент укладення спірного договору оренди земельної ділянки від 20.04.2006 р.) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (ст. 288.5 Податкового кодексу України). Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України “Про оцінку земель”. Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Статтею 15 Закону визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Таким чином, доводи відповідача щодо того, що зміна нормативної грошової оцінки землі, договір оренди якої є укладеним, не має наслідком зміну орендної плати, суд знаходить хибними, оскільки внаслідок зміни ставки оподаткування змінюється розрахунок орендної плати.

Листом № 01-32/1794 від 25.03.2010 р. Запорізька міська рада звернулася до відповідача з пропозицією внести зміни в договір оренди шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 164323 грн. 59 коп. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п'ятдесят дев'ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200”.

Зазначена пропозиція отримана відповідачем 01.04.2011 р., про що свідчить наявна в матеріалах справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. у справі щодо офіційного тлумачення ч. 2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин дотримання сторонами вимог частити 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну чи розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчиненням прямого позову до відповідача про внесення змін до договору. (Таку ж правову позицію викладено в Інформаційному листі ВГС України №01-8/471 від 06.08.2008р.).

На час вирішення спору судом, позивач вважає, що з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до 9 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, якою встановити, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 грн. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом. Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Приписами ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Крім того, статтею 651 Цивільного кодексу України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 32 договору оренди землі від 20.04.2006 р. зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Пунктом 12 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов'язковості внесення змін до договору оренди землі.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається.

Внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що рішення № 9 від 18.01.2008 р. про внесення змін щодо розмірів орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, та рішення № 79 від 03.03.2008 р. про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, при наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 204.04.2006 р. щодо встановлення річної орендної плати в розмірі 164 323 грн. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах на 2011 рік підлягають задоволенню. Доводи відповідача спростовуються вищевикладеним. Позов підлягає задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України витрати зі сплати державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни в пункт 9 договору оренди земельної ділянки, укладеного Запорізькою міською радою (код ЄДРПОУ 02140892) та товариством з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД” (код ЄДРПОУ 13622429) 20.04.2006 р. та зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” 16.05.2006 р. за № 070626100411, виклавши його в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 323 грн. 59 коп. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п'ятдесят дев'ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року».

3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД” (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 51, ЄДРПОУ 13622429, р/р 26004301155325 в ЗЦВ ПІБ м. Запоріжжя, МФО 313355) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) державного мита. Видати наказ.

4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Терем, ЛТД” (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 51) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку -264) 236 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя В.В.Носівець

Рішення оформлено і підписано, згідно з вимогами ст. 84 ГПК України, 08.08.2011 р.