Постанова від 29.09.2015 по справі 804/14540/15

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 р. Справа № 804/14540/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» про визнання дій протиправними, заборону вчинення дій, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

28 вересня 2015 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» (далі - відповідач) з вимогами про:

- визнання дій Дніпропетровської міської організації партії «Відродження», що зареєстрована за адресою: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, буд. 16 щодо проведення передвиборної агітації за ОСОБА_3 протиправними та такими, що порушують приписи ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори», які мають місце в районі перехрестя вулиць Панікахи та Запорізьке шосе м. Дніпропетровськ, в районі парку ім. Глоби (ім. Чкалова);

- заборону вчиняти Дніпропетровськійміській організації партії «Відродження», що зареєстрована за адресою: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, буд. 16 дії щодо проведення передвиборної агітації за ОСОБА_3, в порушення ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори», які мають місце в районі перехрестя вулиць Панікахи та Запорізьке шосе м. Дніпропетровськ, в районі парку ім. Глоби (ім. Чкалова);

- зобов'язання утриматись Дніпропетровськуміську організацію партії «Відродження», що зареєстрована за адресою: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, буд. 16 від вчинення дій щодо проведення передвиборної агітації за ОСОБА_3, що порушують ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори», які мають місце в районі перехрестя вулиць Панікахи та Запорізьке шосе м. Дніпропетровськ, в районі парку ім. Глоби (ім. Чкалова).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 29 вересня 2015 р.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином з урахуванням положень ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, здійснити виклик позивача засобами телефонного зв'язку не виявилося можливим, оскільки телефон, номер якого вказано в позові, був вимкнений. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано на адресу електронної пошти E-mail: ArtMih@meta.ua, особисто вказану позивачем в позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач зазначив наступне. ОСОБА_2 є громадянином України, мешканцем м. Дніпропетровська та виборцем. З інтернет-ресурсів позивачу стало відомо, що ОСОБА_3 є головою Дніпропетровської міської організації партії «Відродження». ОСОБА_2 встановлено порушення вимог ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори» та його прав, як виборця, Дніпропетровськоюміською організацією партії «Відродження» та висуванцем від партії на посаду міського голови м. Дніпропетровська ОСОБА_3 Так, вже понад два місяці ОСОБА_3 - висуванцем від партії на посаду міського голови м. Дніпропетровська, проводиться передвиборна агітація. Порушення зафіксовані виборцем особисто шляхом фотозйомки та знайдені в мережі Інтернет. На доданих до позову матеріалах чітко зображена палатка з символікою політичної партії «Відродження» та написом «Анатолій Крупський», яка проводить передвиборну агітації. Загальновідомим є факт розміщення на біл-бордах в м. Дніпропетровську символіки політичної партії «Відродження» з агітаційними гаслами «Любов до міста доводимо справами!». Вказана агітація проводиться до моменту реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду міського голови м. Дніпропетровська.

Представник відповідачав судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином з урахуванням положень ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано на адресу електронної пошти E-mail:vidrodzehennya.group@gmail.com.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.

Порядок частини першої цієї статті може бути застосовано також щодо особи, яка бере участь у справі, незалежно від того, чи є вона суб'єктом владних повноважень, у разі, якщо вона зазначила адресу своєї електронної пошти (номер факсу, телефаксу) і не висловила заперечень проти її використання для одержання текстів судових рішень та інших документів.

На підставі зазначеного суд вважає, що сторони було належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду справи.

Згідно ч. 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Постановою Центральної виборчої комісії України № 209 від 29 серпня 2015 р. оголошено з 5 вересня 2015 р. початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 р., призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 р. № 645-VIII “Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році”.

Позивачем долучено до адміністративного позову фотокопії та витяги з сайтів мережі Інтернет, на яких зображено біл-борди з символікою політичної партії «Відродження» та написом «Любов до міста доводимо справами!», «Анатолій Крупський» і фотокартками ОСОБА_3

В наданих матеріалах також вказано про появу наочної агітації ОСОБА_3, про те, що вказана особа є головою Дніпропетровської міської організації партії «Відродження», про представлення кандидатів партій на всіх округах Дніпропетровської області, про внесок членів партії у розвиток Дніпропетровська та області тощо.

Відповідно до довідки Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 23 від 28.09.2015 р. ОСОБА_3 не зареєстрований кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно з ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених частиною першою цієї статті, якщо ці дії чи бездіяльність порушують виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори»передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право здійснювати передвиборну агітацію, вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові, особисті якості та передвиборні програми кандидатів, місцевих організацій партій.

Місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів.

Згідно до ч. 5 ст. 54 вказаного Закону України передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; 3) проведення публічних дебатів, дискусій, круглих столів, прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, їх політичної діяльності чи політичної діяльності кандидатів; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; 6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; 7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки місцевої організації партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; 8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за місцеву організацію партії - суб'єкта виборчого процесу, кандидата або публічні оцінки діяльності місцевої організації партії, кандидата; 9) встановлення агітаційних наметів; 10) в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному виборчомуокрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали.

До друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами.

Згідно до п. 3 ч. 9 ст. 60 Закону України “Про місцеві вибори” забороняється: проводити передвиборну агітацію з порушенням строків, установлених частиною другою статті 54 цього Закону, у будь-якій формі (в тому числі розповсюдження друкованихагітаційнихматеріалів, проведеннямасовихзаходів, використання засобів масової інформації).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень Закону України “Про місцеві вибори” передвиборна агітація, тобто здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів, має бути здійснена лише після процедури реєстрації особи як кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, як кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі або як кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Згідно довідки Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_3 не зареєстрований як кандидат на посаду міського голови м. Дніпропетровська.

З наданих до суду матеріалів не вбачається спонукання виборців голосувати за ОСОБА_3 саме як за кандидата на посаду міського голови м. Дніпропетровська, в них не міститься жодного зазначення про на намір цієї особи обиратися на посаду міського голови м. Дніпропетровська.

Крім того, ОСОБА_2 не доведено факту порушення відповідачем виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі ОСОБА_4 особисто.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» є не обґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір у відповідності до Закону України “Про судовий збір”.

Згідно до ч. 1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 8 Закону України “Про державний бюджет України на 2015 рік” від 28.12.2014р. № 80-VIII, установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 487 грн. 20 коп.

Частиною 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, з позову вбачається, що позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру. Таким чином, підлягає стягненню з позивача судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 487 грн. 20 коп. х 3 = 1461 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 86, 160, 161-163,167, 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» про визнання дій протиправними, заборону вчинення дій, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій - відмовити.

Судові витрати в розмірі в розмірі 1 461 грн. 60 коп. стягнути з ОСОБА_2 за наступними реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів: 22030001.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається у дводенний строк з дня проголошенняпостанови у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїни.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 29.09.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_5