ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" вересня 2015 р. Справа № 809/1285/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Пиріг Х.І.
за участю: представника прокуратури - Герасимика Т.О., представника позивача - Бойко В.М., третіх осіб - ОСОБА_3, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, в особі Карпатського національного природного парку
до відповідача: Татарівської сільської ради, треті особи на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
про визнання нечинними п.п. 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 рішення №117/29/2014 від 25.12.2014.,-
Перший заступник прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі позивачів - Міністерства екології та природних ресурсів України, Карпатського національного природного парку звернувся до суду із адміністративним позовом до Татарівської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання нечинними пунктів 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 рішення Татарівської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області №117/29/2014 від 25.12.2014 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2499 га ОСОБА_3, 0,8912 га - ОСОБА_3, 0,4980 га - ОСОБА_6, 1,21 га - ОСОБА_5; 0,75га - ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Татарів, вул. Женець.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно в порушення вимог ст. 84, 141, 149, 150 Земельного кодексу України прийнято рішення в частині надання дозволу громадянам на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки вказані землі відносяться до земель природно-заповідного фонду. Також зазначив, що сільська рада розпорядилася земельними ділянками, які перебувають у постійному користуванні Карпатського НПП без їх вилучення у постійного землекористувача.
Прокурор в судовому засіданні заявлений адміністративний позов просив задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача - Міністерства екології та природних ресурсів України згідно поданих письмових пояснень просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів викладених у письмових поясненнях (а.с. 116-117).
Представник позивача - Карпатського національного природного парку в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - Татарівської сільської ради в судове засіданні не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, правом подати письмове заперечення на адміністративний позов не скористався.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 щодо задоволення позовних вимог заперечили, з мотивів відсутності порушень з боку відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення, а також зважаючи на їх право отримати вказані земельні ділянки у власність.
Інші треті особи, в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора, представника Карпатського національного природного парку, третіх осіб, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
25 грудня 2014 року Татарівською сільською радою прийнято рішення №117/29/2014, згідно якого надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в урочищі Женець с. Татарів: ділянки площею 0,2499 га ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,8912 га - ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства; 0,4980 га - ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства; 1,21 га - ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства; 0,75га - ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства.
Прийняттю такого рішення слугувало звернення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, про повернення земельних ділянок, які знаходяться в урочищі Женець с. Татарів (а.с. 12-16).
Статтею 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок функціонування органів місцевого самоврядування та їх повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України від 25.10.2001 року.
Серед передбачених статтею 12 Земельного кодексу України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього Кодексу.
Стаття 83 Земельного кодексу України визначає, що у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Згідно частини 5 вказаної статті земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Під час розгляду справи з'ясовано, що встановлення права користування спірними земельними ділянками до прийняття оскаржуваного рішення було предметом спорів, які розглянуті господарськими судами.
У відповідності до постанови Вищого господарського суду України від 16 грудня 2013 року у справі №5010/359/2012-Пз-3/14 (а.с. 196-207) встановлено, що земельні ділянки в урочищі Женець с. Татарів, були безпідставно передані Татарівською сільською радою в оренду ТОВ «Краєвид», оскільки є землями, які перебувають в постійному користуванні Карпатського національного природного парку, на підставі постанови Ради Міністрів Української РСР від 03.06.1980 року №376 «Про створення Карпатського національного природного парку».
Крім цього вказаним судовим рішенням встановлено, що зазначені земельні ділянки, знаходяться за межами Татарівської сільської ради та відноситься до категорії земель природно-заповідного фонду.
Під час судового розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом встановлено, що оскаржуване рішення Татарівської сільської ради №117/29/2014 від 25.12.2014, яким надано дозвіл третім особам на розроблення проекту землеустрою, стосується вищевказаних земель.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Окрім цього, в матеріалах справи міститься акт прийому-передачі земельної ділянки від 08.02.2014, у відповідності до якого земельна ділянка, яка розташована в с. Татарів, урочище «Женець», площею 6000 кв. м. (6 га) передано від ТОВ «Краєвид» до Карпатського національного природного парку. Вказаний акт складений на виконання постанови Львівського апеляційного господарського суду від 15.01.2013 та наказу Господарського суду Івано-Франківської області № 159 від 12.02.2013 (а.с. 208, 209).
За таких обставин суд вважає доведеними обставини щодо віднесення вказаних земельних ділянок до категорії земель природно-заповідного фонду, та перебування вказаної землі у користуванні Карпатського національного природного парку.
Згідно ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать також землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно статтей 43, 44 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
За статтею 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища. Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.
Згідно статті 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться також землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення. Припинення права постійного користування землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
Таким чином, відповідачем в порушення вимог ст. 84, 150 Земельного кодексу України прийнято рішення в частині надання дозволу громадянам на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які відносяться до земель природно-заповідного фонду та здійснено розпорядження земельними ділянками, які перебувають у постійному користуванні Карпатського НПП без їх вилучення у постійного землекористувача.
Доводи, наведені третіми особами під час судового розгляду, не спростовують встановлених порушень, допущених Татарівською сільською радою при прийнятті оскаржуваного рішення.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню, а пункти 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 рішення Татарівської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області №117/29/2014 від 25.12.2014 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2499 га ОСОБА_3, 0,8912 га - ОСОБА_3, 0,4980 га - ОСОБА_6, 1,21 га - ОСОБА_5; 0,75га - ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Татарів, вул. Женець - слід визнати нечинними.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити.
Визнати нечинними п.п. 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 рішення Татарівської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області №117/29/2014 від 25.12.2014.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 22.09.2015 року.