про зупинення провадження в адміністративній справі
17 вересня 2015 року №810/2072/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Касьянової О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області , треті особи - Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження,
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_4, довіреність б/н від 20.08.2015
відповідача - не з'явився
третьої особи 1 - не з'явився
третьої особи 2 - не з'явився
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області про скасування розпорядження №3019 від 14.09.2012 року.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.08.2015 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 та витребувано докази по справі від третіх осіб.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.08.2015 повторно витребувано докази по справі від третіх осіб, однак витребувані ухвалою суду докази не було надано до суду.
30.08.2015 від Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області надійшла інформація щодо накладень із земельною ділянкою позивача, однак надана інформація є неповною (не зазначено адресу власників земельних ділянок, із якими є накладення на земельну ділянку позивача), що унеможливлює вирішення питання про залучення кінцевих власників цих земельних ділянок до участі у справі.
Також повідомлено, що Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області з 01.01.2013 не зберігає технічну документацію та правовстанолюючих документів на земельні ділянки, оскільки функції з реєстрації прав власності на земельні ділянки передані до іншого органу, в той же час суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року N 1553 Державний фонд документації із землеустрою (далі - Державний фонд) формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, для використання їх органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Для формування регіональних і місцевих фондів територіальні органи Держземагентства забезпечують: організацію надходження документації із землеустрою, її облік та зберігання; надання інформації щодо наявності документації із землеустрою для централізованого її обліку; надання користувачам інформації, що міститься в документації із землеустрою (п. 8 вищенаведеного Положення).
Таким чином Управління Держземагентсва у Бориспільському районі повинно мати примірники технічної документації із землеустрою, що прямо передбачено вищевказаним положенням.
Згідно з ч. 4 ст. 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 КАС України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Частиною 4 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язкову суд витребує названі документи та матеріали.
Витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
У статті 255 КАС України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання (ч. 2 ст. 257 КАС України).
При цьому, у разі відмови особи (підприємства, установи, організації, посадової особи, фізичної особи тощо) в наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку статті 71 КАС України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 КАС України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду). В свою чергу, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За таких обставин та приймаючи до уваги те, що вирішення спору по суті потребує дослідження доказів, необхідних для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, а саме інформації щодо власників земельних ділянок, які накладаються на земельну ділянку позивача та інших доказів по справі, суд дійшов висновку щодо необхідності витребування доказів по справі від третіх осіб та реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд може зупинити провадження у справі за наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
В судовому засіданні 17.09.2015 представником позивача було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю витребування доказів по справі.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, суд вважає за доцільне зупинити провадження по справі до 08.10.2015, призначивши при цьому дату наступного судового засідання та витребувати докази по справі на 08.10.2015 о 11:00 год.
Керуючись статтями 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Витребувати докази по справі від Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області:
- письмові пояснення про підстави дублювання кадастрового номеру земельної ділянки НОМЕР_1, який одночасно обліковується за позивачем та ОСОБА_5, а саме на підстави чого земельній ділянці ОСОБА_5 присвоєно кадастровий номер, коли та чим це підтверджується (надати всі наявні документи з цього приводу); повідомити площу та адресу земельної ділянки ОСОБА_5;
- інформацію щодо ОСОБА_6 (адреса, засоби зв'язку), копію технічної документації на земельну ділянку ОСОБА_6 з кадастровим номером НОМЕР_2;
- інформацію щодо ОСОБА_7, а саме адресу та засоби зв'язку, витяг з Національної кадастрової системи про те, що 29.04.2013 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 переоформлено з ОСОБА_3 на ОСОБА_7, копію технічної документації із землеустрою на вказану земельну ділянку;
- письмові пояснення про те, у кого з державних органів повина зберігатися технічна документація із земелеустрою та чи передано архів Управління Держземагентсва в Бориспільському районі Київської області до іншого органу.
2. Витребувати докази по справі від Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції (08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський Шлях, будинок 74 телефон (04595) 6-69-31):
- витяг з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельні ділянки, які мають наступні кадастрові номери: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_4.
- копії правовстановлюючих документів, на підставі яких зареєстровано право власності на земельні ділянки із вищевказаними кадастровими номерами;
3. Витребувані докази надати до суду в строк до 08.10.2015 або в судове засідання.
4. Попередити про можливість застосування заходів, передбачених статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невиконання ухвали суду (постановлення окремої ухвали).
5. Визнати явку представника відповідача в судове засідання обов'язковою.
6. Визнати явку представника Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області в судове засідання обов'язковою.
7. Зупинити провадження у справі до 08.10.2015, призначивши наступне судове засідання 08.10.2015 о 11:00 год.
8. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала суду в частині витребування доказів по справі набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена окремо. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Ухвала суду в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.