Справа № 2а-4916/09/1770
17 серпня 2009 р.
10год. 00хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Пилипчук В.Є. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Рівненський міський центр зайнятості
до
ОСОБА_2
про стягнення коштів , -
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 4426,39 грн. - виплаченого допомогу по безробіттю. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Пояснив суду, що за період з 29 квітня 2008 року по 29 вересня 2008 року ОСОБА_2отримав допомогу по безробіттю в сумі 4426 грн. На підставі інформації, наданої ВАТ "Рембуд" було встановлено факт, що на дату отримання статусу безробітної (29.04.2008р.), у період перебування на обліку як безробітна та отримання допомоги по безробіттю відповідач одночасно отримував дохід від роботи за цивільно-правовою угодою про надання послуг від 24.04.2008 року, що була укладена між ним та ВАТ "Рембуд" на період виконання підрядних робіт. Відповідно до чинного законодавства особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, відносяться до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно та беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах. Подання трудової книжки на підприємство, з яким громадянин перебуває у цивільно-правових відносинах, чинним законодавством не передбачено. Факт перебування у трудових відносинах гр. ОСОБА_2із ВАТ "Рембуд", отримання ним доходів від праці у період перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітна є підставою для припинення виплат допомоги по безробіттю, зняття з обліку та стягнення незаконно виплачених коштів, як таких, що отримані обманним шляхом. Представник позивача вважає, що відповідач умисно не виконав та зловживав покладеними на нього обов'язками, що передбачені п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Просить стягнути з відповідача отриману ним в період з 29.04.2008 року по 29.09.2008 року суму матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 4426,39 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 22.04.2008 року у зв'язку із звільненням 06.04.2008 року з ТОВ "Хатка" згідно з п.1 ст. 36 КЗпП України (за угодою сторін) відповідач зареєструвався в Рівненському міському центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. 29 квітня 2008 року ОСОБА_2. було надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
За період перебування відповідача на обліку як безробітного, а саме: з 29.04.2008 року по 29.09.2008 року, йому було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 4426,39 грн.
25 лютого 2009 року Рівненський міський центр зайнятості звернувся до ВАТ "Рембуд" про підтвердження факту перебування в трудових відносинах із підприємством громадянина ОСОБА_2У відповідь ВАТ "Рембуд" надіслало на адресу Рівненського міського центру зайнятості копію цивільно-правового договору від 24.04.2008 року, що був укладений з гр. ОСОБА_2(ідентифікаційний номер 2969916395), про надання ним послуг (роботи по змішуванню добавок та підготовка матеріалів для виготовлення бетону) на період виконання робіт з оплатою згідно актів прийому протягом 10 днів з моменту їх підписання.
Однак, з моменту реєстрації до зняття з обліку в Рівненському міському центрі зайнятості, відповідач не подав відомостей, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, в тому числі про те, що він надає послуги згідно цивільно-правового договору, забезпечує себе роботою самостійно та отримує доходи в ВАТ "Рембуд".
3 березня 2009 року Рівненський міський центр зайнятості надіслав відповідачу повідомлення, відповідно до якого пропонував добровільно повернути отриману обманним шляхом допомогу по безробіттю в сумі 4426,39 грн. за період з 29.04.2008 року по 29.09.2008 року.
На момент розгляду даної справи судом відповідач не повернув допомогу по безробіттю в розмірі 4426,39 грн.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією персональної картки безробітного (а.с.8), копією договору надання послуг підряду №32 від 24.04.2008 року (а.с.7), копією довідки Рівненського міського центру зайнятості про суму виплаченої допомоги відповідачу (а.с.6), копіями платіжних доручень та відомостей виплат за видами забезпечення за квітень-вересень 2008 року (а.с.9-38), копією повідмолення від 03.03.2009 року № 09-1298 (а.с.5).
Згідно ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Відповідно до статті 2 цього ж Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Пунктами «а», «б» ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що до зайнятого населення в Україні належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності; громадяни, що проживають на території держави на законних підставах і які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
З аналізу наведених вище норм Закону вбачається, що відповідач на момент реєстрації в Рівненському міському центрі зайнятості, отриманні статусу безробітного та допомоги по безробіттю належав до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Згідно з п. 2. ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Внаслідок неповідомлення ОСОБА_2 позивача про укладення ним цивільно-правового договору, допомога по безробіттю в сумі 4426,39 грн. була виплачена відповідачу безпідставно.
Згідно з пунктом 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
29 вересня 2008 року відповідача знято з обліку як безробітного в Рівненському міському центрі зайнятості.
Пунктом 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - ОСОБА_2 АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 2969916395) на користь Рівненський міський центр зайнятості (вул. Кавказька, 4, м. Рівне, 33028, р/р 37176001000246, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - 21084805) незаконно отримані кошти в сумі 4426 (чотири тисячі чотириста двадцять шість) грн. 39коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 19 серпня 2009 року
Суддя Шарапа В.М.