Справа № 572/2943/15-а
28 серпня 2015 року
Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - Товстика І.В.
при секретарі - Полупан Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 звернулася із адміністративним позовом до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності, в обґрунтування якого посилається на те, що 28.07.2015 року військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була винесена постанова про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.210-1 КУпАП по факту невиконання в період з 18.06.2015 року по 22.06.2015 року як посадовою особою головою Кам"яне-Случанської сільської ради, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Кам"яне-Случанської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 22.06.2015 року, з накладенням штрафу в сумі 1700 грн., однак вважає дану постанову протиправною, оскільки не вчиняла адміністративного правопорушення і оспорювана постанова винесена без будь-яких доказів, крім того і протокол про адміністративне правопорушення, і оспорювана постанова не містять посилання на частину ст.210-1 КУпАп, в зв"язку з чим незаконним є притягнення до адміністративної відповідальності, а тому просить визнати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності протиправною та скасувати її.
Позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги і дала пояснення згідно заяви.
Відповідач ОСОБА_2 , представник ОСОБА_3 позов не визнали, посилаючись на факт невиконання позивачем як посадовою особою Кам"яне-Случанської сільської ради, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території
Кам"яне-Случанської сільської ради, до Сарненського РВК на 22.06.2015 року, так як жоден громадянин із списку-додатку військовозобов"язаних не з"явився, і по даному факту 27.07.2015 року був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.210-1 КУпАП, який став підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення 28.07.2015 року в присутності ОСОБА_1 , яка була притягнута до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу, при цьому вважають, що позивач притягнута як за ч.1 ст.210-1 КУпАП, так і за ч.2 ст.210-1 КУпАП, просять відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Згідно положень ст.18 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ - виконавчі органи сільських, селищних, міських рад: організовують під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону.
Частини третя-п'ята ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ передбачають, що під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві. Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу. Призов громадян на військову службу (крім тих, що проходять службу у військовому резерві) під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати (військовозобов'язаних Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервістів на військову службу під час оголошення мобілізації призивають командири військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 є головою Кам"яне-Случанської сільської ради Сарненського району, і як службова особа органу місцевого самоврядування є відповідальною особою за організацію під час мобілізації в установленому порядку своєчасного оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ, в зв"язку з чим 17.06.2015 року отримала розпорядження Сарненської РДА про забезпечення оповіщення військовозобов"язаних з метою їх самостійного прибуття до Сарненського РВК на 22.06.2015 року із списком військовозобов"язаних, будь-яких документів у виді мобілізаційних розпоряджень, повісток або розпоряджень військового комісара як додатків до розпорядження не отримувала.
Оцінивши показання свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , дослідивши розпорядження Кам"яне-Случанського сільського голови про створення пункту збору Кам"яне-Случанської сільської ради, іменний список військовозобов"язаних, які викликались на 22.06.2015 року, суд приходить до висновку, що службовою особою ОСОБА_1 були виконані вимоги закону про розгортання пункту збору військовозобов"язаних з 17.06.2015 року, в зв"язку з чим працівники Кам"яне-Случанської сільської ради та позивач шляхом відвідування місця реєстрації та проживання військовозобов"язаних провели їх оповіщення із зазначенням у іменному списку причин неможливості оповіщення окремих громадян, які були відсутні, при цьому не мали повноважень на вручення документів для прибуття військовозобов"язаних на 22.06.2015 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв"язку з чим відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 не виконала розпорядження Сарненської РДА про забезпечення оповіщення військовозобов"язаних з метою їх самостійного прибуття до Сарненського РВК на 22.06.2015 року.
Згідно фабули протоколу про адміністративне правопорушення №65 від 27.07.2015 року ОСОБА_1 , будучи головою Кам"яне-Случанської сільської ради, посадовою особою, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, в період з 18.06.2015 року по 22.06.2015 року не виконала розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Кам"яне-Случанської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 22.06.2015 року, чим порушила вимоги ст.ст.18,22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП.
Факт виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП, 27.07.2015 року та складання з цього приводу протоколу про адміністративне правопорушення №65 від 27.07.2015 року підтвердили свідки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
Згідно постанови №65 у справі про адміністративне правопорушення від 28.07.2015 року, винесеної військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за ст.210-1 КУпАП по факту, того що будучи головою Кам"яне-Случанської сільської ради, посадовою особою, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, в період з 18.06.2015 року по 22.06.2015 року не виконала розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Кам"яне-Случанської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 22.06.2015 року, чим порушила вимоги ст.ст.18,22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та накладений штраф в розмірі 1700 грн.
Згідно ч.1 ст.256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частинами 1,2 ст.283 КУпАП передбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі; постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Судом достовірно встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення №65 від 27.07.2015 року не містить відомостей в частині зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, так як відсутня частина ст.210-1 КУпАП, що не дає можливості кваліфікувати дії ОСОБА_1 та є грубим порушенням вимог закону щодо змісту та форми протоколу про адміністративне правопорушення, в зв"язку з чим суд не може прийняти даний протокол як належний доказ винуватості позивача у вчиненні адімністративного правопорушення.
Також, судом з"ясовано, що постанова у справі про адміністративне правопорушення від 28.07.2015 року була винесена відповідачем протиправно, оскільки ним при розгляді справи і винесенні постанови про адміністративне правопорушення були допущені порушення вимог КУпАП в частині збирання доказів, так як відсутні докази, які свідчать про наявність в діях позивача ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП, так як протокол про адміністративне правопорушення №65 від 27.07.2015 року не містив відомостей в частині зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, в зв"язку з чим і оспорювана постанова не містить відомостей в частині зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, що є грубим порушенням прав і свобод ОСОБА_1 як людини і громадянина.
Таким чином, суд, підсумовуючи вищевикладене, приходить до висновку, що відповідачем при винесенні рішення про притягнення до адміністративної відповідальності позивача не були дотримані положення КУпАП, процесуальні вимоги при розгляді справи, в зв"язку з чим є наявні підстави вважати дане рішення протиправним та скасувати його, оскільки відсутні докази наявності ознак складу правопорушення за ст.210-1 КУпАП в діях позивача ОСОБА_1 .
Керуючись ст.210-1, ст.ст.251, 255, 256, 268, 283 КУпАП, ст.ст.159,160,162,163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військового комісара Сарненського РВК Луцишина Петра Ярославовича про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Визнати неправомірними дії військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 щодо складання постанови про адміністративне правопорушення №65 від 28.07.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.210-1 КУпАП в зв”язку з порушенням прав громадянина та людини.
Скасувати як неправомірну постанову військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 №65 від 28.07.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.210-1 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн. в зв”язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання повного тексту постанови, через Сарненський районний суд.
Суддя .