Справа № 817/503/13-а
27 березня 2013 року 12 год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Бортманський М.Р.
відповідача: представник Воробюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Комунальний заклад Березнівський ліцей-інтернат спортивного профилю Березнівської районної ради
до Інспекція державного архітектурно- будівельного контролю у Рівненській області
про скасування постанов , -
Комунальний заклад Березнівський ліцей-інтернат спортивного профилю Березнівської районної ради звернувся до суду з позовом до відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.01.2013 року №49-ю та №50-ю.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил Комунального закладу Березнівський ліцей-інтернат спортивного профилю Березнівської районної ради на об'єкті реконструкція будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10. За наслідками проведення перевірки складено акт від 26.12.2012 р., протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2013 р. та прийняті постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.01.2013 року №49-ю та №50-ю, а саме не забезпечення здійснення технічного нагляду та авторського нагляду на об"єкті реконструкція будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10. На думку позивача прийняті вищевказані постанови про накладення штрафу без дотримання вимог чинного законодавства України, оскільки Комунальним закладом Березнівським ліцем-інтернатом спортивного профилю Березнівської районної ради було дотримано всіх вимог встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності». В доповнення зазначив, що неодноразово звертався до Березнівської районної державної адміністрації про виділення коштів на реконструкцію будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10. Однак, коштів на заначені цілі протягом 2012р. не було виділено, а тому договора на здійснення технічного нагляду та авторського нагляду на об"єкті реконструкція будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10 не були продовжені.
Представник позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав письмові заперечення, в котрих наводить свої обґрунтування на спростування доводів позивача.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно вимог частини першої статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" № 687-ХІV від 20 травня 1999 року, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Відповідно до частини другої вказаної статті, державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).
Згідно з пунктом 3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439 від 08 квітня 2011 року, основними завданнями даного органу є здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань та виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Відповідно до пункту 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 22 від 02 червня 2011 року, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Пунктом 4 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області встановлено, що інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються при будівництві об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам (рішенням); своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації, здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сферах містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Наведена вище норма дублюється в підпунктах 9, 10 пункту 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №439 від 08 червня 2011 року.
Судом встановлено, 26.12.2012 року інспекцією ДАБК у Рівненській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10.
В результаті складено акт від 26.12.2012 року, котрим встановлено, що реконструкція будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10 проводиться на підставі дозволу на виконання будівельних робіт від 06.09.2011 року №РВ12411038244, виданого інспекцією ДАБК у Рівненській області.
Відповідно до даного дозволу, замовником будівних робіт з реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10 є Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АС №502660, з дня включення відомостей про Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю до реєстру (10.11.2004 року) по даний час лише вносилися зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та 13.12.2012 року здійснювалась державна реєстрація змін до установчих документів.
Підставою для таких змін було рішення Березнівської районної ради від 07.12.2012 року №465, пунктом 1 котрого передбачено змінити назву Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю Рівненської області Березнівської районної ради, розташованого за адресою: м.Березне вул.Ціолковського, 10, на Комунальний заклад «Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю» Березнівської районної ради Рівненської оласті, розташованого за тією ж адресою.
При цьому, ідентифікаційні дані вказаної юридичної особи не змінилися, разом з тим, Березнівського ліцею інтернату спортивного профілю ліквідовано не було, проведено зміни в частині назви та установчих документів. Внесені дані до установчих документів не впливають на права та обов'язки Комунального закладу «Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю» щодо здійснення функцій замовника під час реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10.
Як зазначив представник відповідача, після проведення вищевказаних змін до державного реєстру, 13.12.2012 року, до інспекції від Комунального закладу «Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю» не надходило будя-яких повідомлень щодо зміни замоника реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10.
За таких обставин суд приходить до висновку, що зміни в назві юридичної особи, Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю на Комунальний заклад «Березнівський ліцей-інтернат спортивного профілю» жодним чином не можуть вплинути на понесення відповідальності за вчинені порушення у сфері містобудівної діяльності обумовленою юридичною особою.
Разом з тим, під час проведення перевірки згаданого об'єкта, було встановлено замовником, Березнівським ліцеєм-інтернатом спортивного профілю порушення ч.1, 2, ст.11 ЗУ «Про архітектурну діяльність», не було забезпечено здійснення технічного нагляду у випадках коли такий нагляд є обов'язковим згідно з законодавством.
Дане порушення вбачається в наступному, відповідно до договору №49/2011 про надання послуг технічного нагляду за будівництвом від 21.07.2011 року (далі -Договір), укладеного між ФОП ОСОБА_5 та Березнівським ліцеєм-інтернатом спортивного профілю, ФОП ОСОБА_5 надає послуги із здійснення технічного нагляду по вказаному об'єкту.
Пунктом 8.1. Договору, договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками і дії протягом одного року.
Як встановлено з письмових пояснень ОСОБА_5 від 18.12.2012 року, в зв'язку з відсутністю фінансування в 2012 році роботи не проводилися і договір на здіснення технічного нагляду не було продовжено.
Одночасно, замовником реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10 не було забезпечено здійснення авторського нагляду за даним об'єктом, у випадках коли такий нагляд є обов'язковим.
Підтердження вчинення такого порушення вивливає із слідуючих обставин.
Угодою на здіснення авторського нагляду від 21.07.2011 року №12/1А, укладеної між ТзОВ «Ремпроект» та Березнівським ліцеєм-інтернатом спортивного профілю, товаристо брало на себе зобов'язання здійснювати авторський нагляд за обумовленим об'єктом. Наказом ТзОВ «Ремпроект» відповідальною особою на здіснення такого нагляду призначено ОСОБА_7.
10.01.2012 ОСОБА_7 звільнений з ТзОВ «Ремтехбуд». Листом ТзОВ «Ремпроект» від 01.05.2011 №18 надало згоду ПрАТ «Рівнеінвестроект» на коригування робочого проекту щодо об'єкту перевірки та подальше ведення нагляду за цим об'єктом.
На час проведення перевірки замовником не було укладено договору на здіснення авторського нагляду з ПрАТ «Рівнеінвестпроект».
Під час судового засідання представник позивача не заперечував щодо того, що договір на здійснення технічного нагляду №49/2011 з ФОП ОСОБА_5 не було продовжено та неукладено договір ПрАТ «Рівнеінвестпроект на ведення авторського нагляду в зв"язку із відсутністю бюджетного фінансування, що і знайщло своє відображення в його письмових поясненнях від 17.12.2012 року.
У відповідності до частин 1-3 ЗУ «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.
Частиною 4 статті 11 наведеного вище закону передбачено, що порядок проведення авторського і технічного наглядів (903-2007-п ) установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2007 №903, авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими особами (далі - генеральний проектувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.
Аналогічний зміст передбачає і п.2 Порядок здійснення технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури, затверджений постановою КМУ від 11.07.2007 року №903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Системний аналіз вищенаведених норм вказує на те, що здійснення авторського та технічного нагляду має здійснюватися протягом усього періоду будівництва того чи іншого об'єкта архітектури.
Разом з тим, представник позивача пояснив, представник відповідача підтвердив, що до об'єкту «реконструкція будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей в м.Березне на вул.Зірненська, 10» не було застосовано вимоги Положення про порядок консервації та розконсервації об'єктів будівництва, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 21.10.2005 року №2, в період коли будівельні роботи не проводились.
Наведеним Положенням, зокрема п.1.1 визначено порядок та умови проведення консервації та розконсервації об'єктів та будов (далі - об'єкт (будова) з нового будівництва, реконструкції та технічного переоснащення діючих підприємств, капітального ремонту будівель і споруд виробничого та невиробничого призначення (далі - будівництво). Консервації підлягають об'єкти (будови), будівництво та введення в дію яких не забезпечене фінансуванням або технічний рівень яких не відповідає сучасним вимогам.
Що вкотре підтверджує обов'язковість забезпечення авторського і технічного нагляду за таким об'єктом.
В результаті виявлених порушень відносно замовника будівництва було складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2013 року за п.7 ч. 2 ст. 2 та відповідно п.8 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Постановами про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.01.2013 року №49-ю та №50-ю, на підставі Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", накладено адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Саме відповідальність, яку була застосовано до позивача, юридичної особи передбачена ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Разом з тим, на обґрунтування своїх позовних вимог позивач помилково посилається на норми КУпАП, котрими врегульовано порядок притягнення до адміністративної відповідальності лише фізичних осіб.
В данному ж випадку притягнення позивача до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не є адміністративною відповідальністю, оскільки у відповідності зі статтею 24 КУпАП такого виду адміністративного стягнення як адміністративно-господарська санкція не передбачено.
Під час прийняття рішення про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.01.2013 року №49-ю та №50-ю, мінімальні заробітна плата у відповідності до статті 8 ЗУ «Про державний бюджет на 2013 рік» складала 1147 гривень.
Під час прийняття рішення про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, інспекцією застосовується мінімальна заробітна плата, розмір якої встановлюється на час прийняття такого рішення. Тобто, на час винесення постанов, застосовано закон, що саме складає відповідний розмір мінімальної заробітної плати.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність та необгрунтованість позовних вимог. Відтак, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Судовий збір відповідно до ст.94 КАС України на користь позивача не присуджується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Щербаков В. В.