Ухвала від 28.09.2009 по справі 6/135

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62

УХВАЛА

22 вересня 2009 року справа № 6/135 (8/39)

За позовом: заступника прокурора Чернігівської області,

вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000 в інтересах держави в особі:

Управління агропромислового розвитку Бобровицької районної державної адміністрації,

вул. Незалежності, 46, м. Бобровиця, 17400,

До відповідача: сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Червоноармійське”,

вул. Артема, 74, м. Бобровиця, 17400,

про стягнення 31631,02 грн.

Суддя Блохіна Ж.В.

Представники сторін:

прокурор: Демидок Д.А. -прокурор відділу прокуратури Чернігівської області, посв. №123 від 24.03.2005 року,

від позивача: Лець О.Г., довіреність №42 від 19.01.2009 року,

від відповідача: Гармата В.М., довіреність №б/н від 22.09.2009 року.

Заступником прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі управління агропромислового розвитку Бобровицької районної державної адміністрації подано позов до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Червоноармійське” про стягнення 31631,02 грн. незаконно отриманих бюджетних коштів.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги і просять їх задовольнити пояснивши, що відповідач впродовж 1 кварталу 2007 року по програмі “Фінансова підтримка виробництва продукції рослинництва” при наявності заборгованості перед Пенсійним фондом України в сумі 6500 грн. незаконно отримав бюджетні кошти.

Представник відповідача заперечує проти позовних вимог, вважаючи їх безпідставними та необґрунтованими, пояснивши, що відповідно до розділу XV Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та довідок управління Пенсійного фонду України у Бобровицькому районі заборгованості по обов”язковому державному пенсійному страхуванню та регресних вимогах перед Пенсійним фондом України у відповідача на момент отримання бюджетних коштів не було.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників процесу, суд доходить висновку, що дана справа не підлягає розгляду в господарських судах України, в зв”язку з чим провадження у справі підлягає припиненню, виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року №256 затверджено Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва (далі -Порядок).

Згідно пунктів 5, 7 Порядку, для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, яка розглядає подані сільськогосподарськими підприємствами документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (не включення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.

Заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства -юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти “А”, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державними і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.

В пункті 6 Порядку наведений перелік документів, які мають бути подані до заявки, в тому числі засвідчена в установленому порядку копія довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов”язаннями та платежами до Пенсійного фонду України.

14.03.2007 року комісією по використанню коштів державного бюджету у 2007 році було прийнято рішення щодо проведення відшкодування дотаційних коштів всім господарствам району, які підготували повний пакет документів згідно з постановою Кабінету Міністрів України №256 від 21.02.2007 року.

Відповідно до ст. ст. 2, 3 Господарського кодексу України учасники відносин у сфері господарювання є суб”єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб”єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб”єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Суб”єктами, які мають право на отримання фінансової підтримки виробництва продукції тваринництва шляхом датування на одиницю виробленої продукції відповідно до постанови №256 є юридичні та фізичні особи, що виробляють сільськогосподарську продукцію.

За програмою “Бюджетної підтримки виробництва продукції рослинництва” відповідач 27.03.2007 року отримав бюджетні кошти у розмірі 31 631,20 грн.

Проте в довідці №1596/02 управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі, що подавалася відповідачем разом із заявкою на отримання бюджетних коштів, вказано про відсутність у відповідача заборгованості по внесках на обов”язкове державне пенсійне страхування станом на 19.03.07 року.

Бюджетна рослинницька дотація надається на підставі Закону України “Про державну підтримку сільського господарства”, відповідно до якого при плануванні витрат державного бюджету на черговий рік Кабінет Міністрів України передбачає статтю видатків на надання дотацій виробникам продукції рослинництва. Бюджетна дотація надається з метою підтримки рівня платоспроможності попиту українських споживачів продукції рослинництва та запобігання виникненню середньостатистичної збитковості українських виробників такої продукції. Суб”єктом (отримувачем) бюджетної дотації є безпосередній виробник об”єкта такої дотації.

Правовідносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляд звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів (стаття 1 Бюджетного кодексу України), не є господарськими; до відповідних відносин не застосовується також і Цивільний кодекс України (частина 2 статті 1 цього Кодексу). Отже, заяви у спорах, пов”язаних з названими відносинами, не підлягають розгляду в господарських судах України.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, а також враховуючи позицію Вищого Господарського Суду України, суд доходить висновку, що дана справа не підлягає вирішенню в господарському суді, а тому провадження у справі підлягає припиненню.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Припинити провадження у справі.

Суддя Ж.В. Блохіна

28.09.09