Рішення від 14.09.2009 по справі 2/105

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"14" вересня 2009 р. Справа № 2/105

Позивач: Рівненський транспортний прокурор в інтересах держави, в особі Державне територіально - галузеве об'єднання "Львівська залізниця" від імені якої діє Відокремлений підрозділ "Рівненська дистанція водопостачання"

Відповідач: Сарненська міська рада

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна інспекція з контролю за цінами в Рівненській області

про стягнення в сумі 62 639 грн. 20 коп..

Суддя

Секретар судового засідання Маслов К.Г.

Представники сторін:

Від органу прокуратури: старший помічник прокурора Сільвай Н.А.

Від позивача: юрист Хмарина О.Р. довіреність № НЮ-30 від 01.01.2009 р.

економіст Блажина Н.О. довіреність № НЮ-396 від 23.07.2009 р.

нач. відокремленого підрозділу Хільчишину В.В. довіреність № НЮ-397 від 23.07.2009 р.

Від відповідача: нач. відділу Мельник Н.М. довіреність №02/16-179 від 19.02.2009 р.

Від третьої особи: нач. відділу Онищук Л.Д. довіреність № 02-15/3573 від 08.09.2009 р.

Стаття 22, 27 ГПК України сторонам роз'яснені.

Оголошувалась перерва з 08 на14 вересня 2009 року.

СУТЬ СПОРУ: Рівненський транспортний прокурор просить:

Cтягнути з Сарненської міської ради різницю між затвердженим розміром ціни тарифу та розміром тарифу розрахованим на підставі економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання ) зазначених послуг на водопостачання за рахунок коштів відповідного бюджету за період з 01.12.2008 р. по 30.06.2009 р. в розмірі 62639,20 грн.

Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що:

Проведеною перевіркою у підприємстві залізничного транспорту встановлено, що виконавчим комітетом Сарненської міської ради прийнято рішення № 701 від 14 листопада 2008 року на погодження тарифів на послуги водопостачання, що надаються для інших споживачів міста Сарни ВП „Рівненська дистанція водопостачання ДТГО "Львівська залізниця" в розмірі - 9,43 грн. за 1 куб.м3 з урахуванням ПДВ.

Відповідно до вимог п. 2 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчого органу міської ради належить погодження установленому порядку тарифів з підприємствами, установами та організаціями, які належать до комунальної форми власності.

ДТГО „Львівська залізниця", а також її структурні підрозділи, зокрема ВП „Рівненська дистанція водопостачання", відповідно до ст.ст. 4, 5 Закону України „Про залізничний транспорт" є основною організаційною ланкою на залізничному транспорті, її майно перебуває в загальнодержавній власності, та є державним підприємством. У зв'язку з цим, виконавчий комітет Сарненської міської ради повинен не встановити, а погодити запропонований ВП „Рівненською дистанцією водопостачання" економічно обгрунтований тариф на послуги з водопостачання іншим споживачам.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання” підприємство питного водопостачання має право розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення з їх обґрунтуванням. Відповідно до висновку щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг № 247 Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області, розрахунок економічно обґрунтована собівартість 1 м3 води становить 4 грн. 26 коп., рентабельність 12% - 0,51 грн. податок на додану вартість 30% - 0,95 грн., базовий тариф - 5,72 грн. Відповідно тариф, в тому числі з ПДВ, за надання послуг з водопостачання за 1 м3 води складає: для населення - 3,00 грн., іншим споживачам - 10,73 грн.

Проте, рішення виконавчого комітету Сарненської міської ради №701 від 14.11.08 р. не погоджено даний тариф, а фактично встановлено тариф на послуги з водопостачання для інших споживачів в розмірі 9,43 грн. за 1 м3 з урахуванням ПДВ.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення - це вартість надання одиниці послуги (1 куб. метр реалізованої води) з водопостачання чи водовідведення відповідної якості, розрахована на основі економічно обґрунтованих планових витрат з урахуванням планового прибутку 12 % та податку на додану вартість 20 %, розмір базового тарифу складає 5,72 грн. за 1 м. куб. води.

Відповідно до п.3 розділу 2 Постанови КМУ № 959, «формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів та цін у плановому періоді». Пункт 4 розділу 2 Постанови КМУ № 959 вказує, що «річний план виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення розробляється окремо за видами послуг (водопостачання та/або водовідведення) на підставі фактичного та прогнозованого обсягів виробництва і надання послуг з урахуванням техніко-економічних факторів».

У відповідності до ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", відокремленим підрозділом "Рівненська дистанція водопостачання" було надано в Сарненську міську раду матеріали для погодження тарифів на послуги водопостачання м. Сарни та запропоновано наступний розмір тарифів:

Запропонований ВП «Рівненська дистанція водопостачання»(2008 р.)

Згідно рішення виконкому Сарненської міської ради № 701/14.11.2008 р.

Тариф на послуги водопостачання для населення

3,00 грн.

3,00 грн.

Тариф на послуги водопостачання для інших споживачів

10,73 грн.

9,43 грн.

Пунктом 2 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що «до відання виконавчого органу міської ради належить:

встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати комунальних послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади;

погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Таким чином Сарненська міська рада рішенням не погодила, а фактично встановила тариф на послуги водопостачання в розмірі 9,43 грн., не враховуючи об'єктивних причин погодження тарифу на послуги водопостачання саме в розмірі 10,73 грн. для інших споживачів.

Відповідно до ст. ст. 4, 5 Закону України «Про залізничний транспорт»», відокремлений підрозділ «Рівненська дистанція водопостачання»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»є основною організаційною ланкою на залізничному транспорті, її майно перебуває в загальнодержавній власності та є державним підприємством.

За період введення нових тарифів в дію, з 01.12.2008 року по 30.06.2009 року, державою, в особі дистанції водопостачання не до отримано доходів за надані послуги іншим споживачам м. Сарни Рівненської області в сумі 62639,20 грн.

41074 м. куб. х (10,73 грн. - 9,43 грн.) = 53,4 тис. грн., де:

41074 м. куб. - обсяг реалізованої води за 7 місяців іншим споживачам м. Сани (підприємствам, організаціям);

10,73 грн. - розмір тарифу, запропонований залізницею;

9,43 грн. - розмір тарифу, встановлений Сарненською міською радою.

Державне територіально - галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Рівненська дистанція водопостачання" позов прокурора підтримує з тих самих підстав.

Відповідач Сарненська міська рада позов заперечує.

Свої заперечення обгрунтовує тим, що:

Позовні вимоги пред'явлені до Сарненської міської ради, однак міська рада жодних рішень які б зачіпали інтереси позивачів не приймала.

Виконавчим комітетом Сарненської міської ради 14.11.2008р. рішенням №701 було погоджено тарифи на послуги водопостачання, що надаються ВП «Рівненська дистанція водопостачання ДТГО «Львівська залізниця». На дане рішення надійшов протест Рівненської транспортної прокуратури, з вимогою що скасування вищевказаного рішення, та погодження поданого тарифу в розмірі поданому позивачем.

4 грудня 2008р. даний протест був розглянутий на виконкомі та прийняте рішення за №750, яким його відхилено.

Про результати розгляду протесту прокуратуру було повідомлено листом за №02/16-1177 від 08.12.2008р.

У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися із заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

Враховуючи прострочення строку на подачу скарги на оскарження рішення міськвиконкому №701 від 14 листопада 2008р. прокуратура подає позов про стягнення різниці між тарифами.

Відповідно до п. 2 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження погодження в установленому порядку, тарифів з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 та частин 2, 3 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (з урахуванням Прикінцевих положень вказаного Закону) з 1 січня 2005 року на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок по встановленню та затвердженню цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до наданих виконавцями/виробниками розрахунків економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

За частиною 4 статті 31 вищезазначеного Закону у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Відповідно до ст. 7 цього Закону встановлення тарифів, а також здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг покладено на органи місцевого самоврядування. Виконавці/виробники житлово-комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво і подають на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Механізм формування тарифів визначено Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 959, відповідно до п.2 ч.5 якого тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення - вартість надання одиниці послуг (1 куб. метр) водопостачання чи водовідведення відповідної якості, розрахована на основі економічно обґрунтованих планових витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.

Формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції. Річний план виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення розробляється окремо за видами і послуг (водопостачання та/або водовідведення) на підставі фактичного та прогнозованого обсягів виробництва і надання послуг урахуванням техніко-економічних факторів, зокрема таких, як: зміна обсягів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в результаті економічного розвитку населеного пункту, здійснення заходів щодо зниження рівня витрат на технологічні потреби у питній воді та її втрат у процесі виробництва і транспортування, оснащення приладами обліку використання водних ресурсів, виробництва та реалізації питної води, підвищення вимог щодо якості надання послуг тощо.

Підставою для погодження саме такого розміру тарифу, послугувало те, що державною інспекцією з контролю за цінами в Рівненській області 24.09.2008р. надано висновок №247 про те, що розрахунок планових витрат на послуги з водопостачання, що надаються ВП «Рівненська дистанція водопостачання»в розмірі 4,26 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ) є ДТГО «Львівська залізниця» економічно обґрунтованим.

В клопотанні ВП «Рівненська дистанція водопостачання»до погодження були запропоновані такі розміри тарифу на послуги з водопостачання (за 1 куб.м., з ПДВ): для населення - 3,00: грн., для інших споживачів - 10,73 грн., (рішенням міськвиконкому №701 від 14.11.2008р. погоджено; послуги водопостачання для населення - 3,00 грн., для інших споживачів - 9,43 грн.).

У розмірах тарифів, які були подані ВП «Рівненська дистанція водопостачання»обрахована рентабельність в розмірі 12%. Але для погодження вищевказаного розміру тарифу (в т.ч. 12% рентабельності), підприємство мало виконати вимоги пунктів 23-25 «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. №959, тобто представити затверджену в установленому порядку програму розвитку систем з центрального водопостачання, яка на день погодження тарифу не була надана.

В зв'язку з цим міськвиконкомом погоджені розміри тарифів на послуги з водопостачання у відповідності з пунктом 8 - розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.12.2005р. №577 «Про заходи щодо енергозабезпечення споживачів, в якому передбачено "… встановлення тарифів на послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення на рівні, достатньому для забезпечення рентабельності підприємств не менше 3%», тобто в погодженому міськвиконкомом тарифі передбачено рівень рентабельності в загальному по підприємстві 3 відсотки.

Відповідно до ст.71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Статтею 74 цього ж закону встановлено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначають конституцією України, цим та іншим законами.

Разом з тим, в ст.77 цього ж закону встановлена відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед юридичними і фізичними особами і відмічено, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету.

Тобто, в даному випадку йде мова про рішення органу місцевого самоврядування і вказується, що шкода відшкодовується, якщо дане рішення є неправомірним.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна інспекція з контролю за цінами в Рівненській області надала висновок №247 від 24.09.2008 р. щодо розрахунків економічно обгрунтованих планових витрат на виробництво житлово - комунальних послуг. В судовому засіданні представник третьої особи пояснив, що відповідно до вказаного висновку плановими економічно обгрунтованими витратами на послуги з водопостачання є 4 грн.26 коп. Розмір запропонованого тарифу позивачем 10 грн.73 коп. інспекцією по цінах при формуванні висновку не розглядався.

Давши оцінку поясненням сторін, доказам у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі її відокремленого підрозділу "Рівненська дистанція водопостачання" надає послуги споживачам по водопостачанню в м.Сарни на підставі тарифів, погоджених органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про питну воду та водопостачанню»підприємство питного водопостачання має право розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення з їх обґрунтуванням.

Частиною 2 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що до відання виконавчого органу рад належить погодження у встановленому порядку тарифів щодо оплати комунальних послуг підприємствам, які не належать до комунальної власності.

Відповідно до частин 2,3 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»виконавчі /виробники житлово-комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг та подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Згідно з п.52 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 959 від 12.07.2006р. висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.

Формування тарифів підприємствами здійснюється відповідно до річних планів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, встановлених на підставі прогнозних індексів цін виробників промислової продукції. Річний план виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення розробляється окремо за видами послуг (водопостачання та/або водовідведення) на підставі фактичного та прогнозованого обсягів виробництва і надання послуг з урахуванням техніко-економічних факторів, зокрема таких, як: зміна обсягів виробництва і надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в результаті економічного розвитку населеного пункту, здійснення заходів щодо зниження рівня витрат на технологічні потреби у питній воді та її втрат у процесі виробництва і транспортування, оснащення приладами обліку використання водних ресурсів, виробництва та реалізації питної води, підвищення вимог щодо якості надання послуг тощо.

Підставою для погодження саме такого розміру тарифу, послугувало те, що державною інспекцією з контролю за цінами в Рівненській області 24.09.2008р. надано висновок №247 про те, що розрахунок планових витрат на послуги з водопостачання, що надаються ВП «Рівненська дистанція водопостачання»ДТГО «Львівська залізниця»в розмірі 4,26 грн. за 1 куб.м (без ПДВ) є економічно обґрунтованим.

В клопотанні ВП «Рівненська дистанція водопостачання»до погодження були запропоновані такі розміри тарифу на послуги з водопостачання (за 1 куб.м., з ПДВ): для населення - 3,00 грн., для інших споживачів - 10,73 грн. (рішенням міськвиконкому №701 від 14.11.2008р. погоджено: послуги водопостачання для населення - 3,00 грн., для інших споживачів - 9,43 грн.).

У розмірах тарифів, які були подані ВП «Рівненська дистанція водопостачання»обрахована рентабельність в розмірі 12%. Для погодження вищевказаного розміру тарифу (в т.ч. 12% рентабельності), підприємство мало виконати вимоги пунктів 23-25 «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. №959, тобто представити затверджену в установленому порядку програму розвитку систем з центрального водопостачання, яка на день погодження тарифу не була надана.

В зв'язку з цим міськвиконкомом погоджені розміри тарифів на послуги з водопостачання у відповідності з пунктом 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.12.2005р. №577 «Про заходи щодо енергозабезпечення споживачів, в якому передбачено «... встановлення тарифів на послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення на рівні, достатньому для забезпечення рентабельності підприємств не менше 3%», тобто в погодженому міськвиконкомом тарифі передбачено рівень рентабельності в загальному по підприємстві 3 відсотки.

За частиною 4 статті 31 вищезазначеного Закону у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

В позовній заяві позивач просить стягнути різницю між розміром тарифу 10 грн.73 коп. запропонованого залізницею та розміром тарифу 9 грн.43 коп. встановленого Сарненською міською радою за період з 01.12.2008 р. по 30.06.2009 р. за подані послуги іншим позивачам різниця на його думку становить 62639 грн. 20 коп.

Однак позивач не правильно визначив та розрахував вказану суму.

Відповідно до ч.4 ст.31 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" предметом спору повинна бути різниця між розміром економічно обгрунтованих витрат на послуги водопостачання, в даному випадку за висновком інспекції по цінах 4 грн.26 коп. та розміром тарифу 9 грн.43 коп. встановленого органом самоврядування. Чинним законодавством (зокрема ч.4 ст.31 вказаного закону) не передбачено стягувати різницю між запропонованим тарифом та встановленим тарифом.

Можливо запропонований тариф 10 грн.73 коп. влаштував би водопостачальника, однак він не був прийнятий органом самоврядування. Поняття "економічного обгрунтовані витрати" та "запропонований тариф" є різними економічними категоріями та юридичними поняттями.

Господарський суд не вправі самостійно змінювати предмет та підставу позову. Суд не вправі самостійно змінювати розрахунок (суму) позовних вимог, відштовхуючись від нових вихідних даних. Суд не вправі підмінювати компетенцію Державної інспекції по цінах, робити новий висновок про економічно обгрунтовані планові витрати.

Відмовляючи в позові господарський суд приймає до уваги ту обставину, що відповідно до ст.31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"- спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.

Разом з тим відповідно до ст.12 ГПК України господарському суду не підвідомчі спору про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за згодою сторін.

Предметом позову спору не є спір щодо формування та затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги, тому господарський суд не вправі робити висновок, що запропонований позивачем тариф 10 грн.73 коп. покриває повністю витрати по наданню послуг водопостачанню.

Як вбачається з матеріалів справи прокурор намагався протестувати рішення органу самоврядування про погодження тарифу, однак протест був відхилений. Прокурор не звертався до суду про визнання акта незаконним.

Тому прокурор та водопостачальні організації заявляючи та підтримуючи позовні вимоги на предмет спору не передбачений чинним законодавством, вибрали неналежний спосіб захисту.

Керуючись ст. ст. 82-84, 49 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

Суддя

Рішення підписано: "14 " вересня 2009 року.