Ухвала
Іменем України
20 липня 2006 року
Справа № 2-25/9359-2006А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Маслової З.Д.,
суддів Антонової І.В.,
Заплави Л.М.,
секретар судового засідання Лазарева К.С.
за участю представників сторін:
позивача: Ващишен О.Ф., довіреність № 13 від 07.11.2005
відповідача: не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ялті на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В.) від 22.05.2006 у адміністративній справі № 2-25/9359-2006А
за позовом Управління Пенсійного фонду України у місті Ялті (вул. Садова, 4,Ялта,98600)
до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ялта (вул. К. Лібкнехта, 1,Ялта,98600)
про стягнення 487708,80 грн.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 22.05.2006 Управлінню пенсійного фонду України в міста Ялта Автономної Республіки Крим було відмовлено у задоволенні позовних вимог про спонукання до виконання певних дій - про спонукання прийняти до заліку актів щомісячних звірок затрат ПФУ по виплаті потерпілим від нещасних випадків на підприємстві пенсій у сумі 487708,80 грн. за період з 01.04.2001 по 01.03.2006
Постанова суду мотивована тим, що відповідачу підприємствами не передані документи на страхові виплати і соціальні послуги, які підтверджували б право осіб на виплату цих сум, тому у відповідача відсутні обов'язки перед цими особами та перед позивачем. Крім того, ці питання повинні вирішуватися на централізованому рівні згідно з Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 376/7697 від 16.05.2003.
В апеляційній скарзі Управління пенсійного фонду України в місті Ялта просить постанову господарського суду Автономної Республіки Крим скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що Управління пенсійного фонду України в місті Ялті відповідно до статей 21, 28 Закону України «Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» № 1105-ІІІ від 23.09.1999 несе витрати зі сплати фізичним особам пенсій, а відповідач зобов'язаний відшкодувати шкоду, що заподіяна працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у випадку його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, що перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійному захворюванні, пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійному захворюванні.
Крім того, згідно пункту 2 статті 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 2272-ІІІ від 22.02.2001, статті 26 Основ законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і статтю 1 Угоди «Про гарантії прав громадян в сфері пенсійного забезпечення» від 13.02.1992 фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги, коли відповідні підприємства визначеної категорії осіб, за наявності необхідного переліку документів. Крім того, якщо потерпілі, документи яких не передані до Фонду, вони продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від Пенсійного фонду України, а між фондами проводяться відповідні розрахунки.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про відкладення слухання справи, але судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за матеріалами справи, так як відповідно до частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Розглянувши апеляційну скаргу в порядку статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, Севастопольський апеляційний господарський суд вважає її не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що Управління Пенсійного Фонду України в місті Ялті Автономної Республіки Крим 03.05.2006 звернулося до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Ялті про спонукання виконати дій по прийняттю до заліку понесених ПФУ витрат згідно, актів щомісячної звірки витрат, які виникли за період 01.04.2001 по 01.03.2006, шляхом включення в акт щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відповідно до "Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 376/7697 від 16.05.2003.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у позові, виходячи з наступного.
Підпунктами "г" і "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-ХІV від 23.09.1999, який набрав чинності з 1 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону "Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку" №2272-ІІІ від 22.02.2001 Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 від 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 376/7697 від 16.05.2003. В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків України (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України, незалежно від того чи є предметом спору стягнення понесених витрат у зв'язку з виплатою пенсій чи спонукання до прийняття до відшкодування сум понесених витрат.
З матеріалів справи вбачається, що в щомісячні акти звірок включаються всі витрати ПФУ, але відповідачем не приймаються до заліку суми на фізичних осіб, документи яких не передано до Фонду (аркуш справи 10-46,6).
Що ж до витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, зазнаних з 1 квітня 2001 року до введення в дію Порядку відшкодування витрат, то пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків № 5-4/4 від 04.03.2003 року передбачено, що Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків повинні розробити механізм узгодження цих витрат та провести відповідні розрахунки на тому ж рівні, тобто на централізованому рівні. Цієї позиції підтримується у своїх постановах як Вищий Господарський Суд України по справі №2-25/6718-2004 від 27.04.2005 так і Верховний Суд України по справі №04/546 від 30.11.2004 .
Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління в своїй діяльності керується, зокрема, постановами правління Пенсійного фонду України.
Відповідно до угоди від 30.07.2004 про реструктуризацію заборгованості Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за 2002-2003 роки, погоджену з Міністерством праці та соціальної політики і затверджену Головою Пенсійного Фонду України та Головою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 30 липня 2004 року, згідно з якою реструктуризації підлягає заборгованість в сумі 136068281,31 грн. Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України перед Пенсійним фондом України за витрати, пов'язані з виплатою ним пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій в зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за 2002-2003 роки, що була не відшкодована станом на 31.12.2003 відповідно до актів звірки про проведені виплати. Сплата реструктуризованої заборгованості починається з 01.01.2005 і проводиться рівними частками до 25 числа кожного місяця протягом 24 місяців.
На таких умовах здійснюється відшкодування витрат і за 2004-2005. На момент постановки судового рішення Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України за № 376/7697 від 16.05.2003 не змінено і відшкодування затрат проводиться на централізованому рівні.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанова місцевого господарського суду прийнята при правильному застосуванні норм матеріального права, викладені в постанові суду висновки відповідають обставинам справи, інших підстав для скасування (зміни) постанови місцевого господарського суду також немає.
Керуючись статтями 24, 195, 198 (частина 1 пункт 1), 200, 205 (частина 1 пункт 1), 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ялті Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду від 22.05.2006 у справі №2-25/9359-2006 А залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в місячний термін.
Головуючий суддя З.Д. Маслова
Судді І.В. Антонова
Л.М. Заплава