Постанова від 16.02.2009 по справі 2а-156/2009

Справа № 2а- 156/2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2009 року

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Карпенко О.М.

при секретарі Аксеніної В.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Чернишова Ю.О.

представника третьої особи Чайченко С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості недоотриманої суми на оздоровлення ,-

ВСТАНОВИВ:

26.01.2009 р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості недоотриманої суми на оздоровлення.

У судовому засіданні позивач суду пояснив, що згідно зі ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи передбачена щорічна компенсаційна виплата за шкоду, заподіяну, здоров'ю в розмірах чотирьох мінімальних заробітних виплат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Позивач приймав участь в лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильсъкiй АЕС. Вiдповiдно до Закону України вiд 28.02.1991 № 2796-ХII «Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» йому встановлений статус учасника лiквiдацiї наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС 1-ї категорiї.

Згiдно ст. 48 Закону України «Про статус та соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи» вiд 28.02.1991 р. № 796-ХII (надалi Закон № 2796-ХII) він має право на отримання щорiчної допомоги на оздоровлення у таких розмiрах: Iнвалiдам 3-ї групи - чотири мiнiмальнi заробiтнi плати; у випадках встановлення iнвалiдностi вищої групи iнвалiдам виплачусться рiзниця у компенсацiях.

Згiдно вищевказаної статтi щорiчна допомога на оздоровления виплачусться органами соцiального захисту населения.

Згiдно ст. 48 Закону вiдповiдач повинен нарахувати шорiчну допомогу на оздоровлення у розмiрi чотирьох мiнiмальних заробiтних плат:

2008 р. 481 грн. х 4=1924 грн. (станом на 01.04.08р.)

Згiдно листа Вiдповiдача №1/12-7764 вiд 12.11.08 р. розмiр щорiчної допомоги на оздоровлення для iнвалiдiв 3-ї групи нараховувався у розмiрi 90,00 грн., а отже:

1924,00-90,00=1 834,00 грн.

Тобто на сьогоднi вiдповiдач винен позивачу 1834,00 грн.

Стаття 67 Закону № 2796-ХII передбачає, що розмiри вcix доплат, пенсiй та компенсацiй збiльшуються Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно до змiни вартостi життя та росту мiнiмальної заробiтної плати. Стаття 62 даного закону передбачає право КМУ роз'яснювати порядок використання закону та встановлює, що рiшення КМУ обов'язковi до виконання всiма органами влади.

Постановами КМУ № 836 вiд 26.07.1996р. та № 562 вiд 12.07.2005р. в супереч Закону № 796-ХII встановлений конкретний розмiр одноразової компенсацiї у твердiй валютi, який не змiнюється з моменту прийняття постанов, у той час як Верховною Радою України неодноразово змiнювався розмiр мiнiмальної заробiтної плати, щорiчно затверджувався новими державними бюджетами.

Позивач просить визнати незаконною вiдмову Управлiння працi та соцiального захисту населення Краматорської мiської ради в виплатi йому щорiчної допомоги на оздоровлення в розмiрi чотирьох мiнiмальних заробiтних плат та стягнути з Управлiння працi та соцiального захисту населения Краматорської мiської ради на його користь заборгованiсть по недоотриманiй компенсацiї на оздоровления за 2008 роки у розмірі 1834,00 грн.

У судовому засіданні представник Краматорського управління праці та соціального захисту населення - Чернишов Юрій Олексійович надав письмове заперечення проти позову, та пояснив, що вимоги позивача безпідставні і не ґрунтуються на законі. Також на думку представника відповідача, позивач пропустив строки звернення до суду без поважної причини.

У судовому засіданні представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства Донецької області - Чайченко С.В. у судовому засіданні заперечувала проти позову, та пояснила, що вимоги позивача безпідставні і не ґрунтуються на законі та просила у задоволенні позову відмовити.

Правовідносини по данному позову регулюються Конституцією України, Бюджетним кодексом України, законом України: «Про державний бюджет на 2008 рік», законом України “ Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.

Відповідно до ст.3 Конституції України «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 2,3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

У судовому засіданні встановлено, що позивач, згідно посвідчення, виданого Краматорським міським управлінням праці та соціального захисту населення є інвалідом третьої групи та відповідно до вимог ст.. 13 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення (а.с. 4,5).

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи передбачена щорічна компенсаційна виплата за шкоду, заподіяну, здоров'ю в розмірах чотирьох мінімальних заробітних виплат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Зі змісту зазначених Законів не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст. 48 закону України № 769-ХІІ, а навпаки передбачено обов'язок КМУ здійснювати застосування цих норм.

Оскільки ні ВР України, ні КМ України будь-яких рішень з цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні питань про розмір грошової допомоги на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2008 роки застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України № 769-ХІІ, положення законів України про Державний бюджет України на відповідні роки щодо розміру мінімальної заробітної плати, а не вищенаведені постанови КМ України.

Таким чином, виходячи з моменту виплати позивачу допомоги на оздоровлення заборгованість за 2008 роки складатиме всього 1834,00 грн.

Таким чином відшкодуванню з відповідача на користь позивача підлягає сума у розмірі 1834,00 грн.

З огляду на викладене, суд приходить до думки, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві України, відповідають положенням ч.2,3 ст.22 Конституції України Конституції України й підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 3,19,22 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 7,48 Бюджетного Кодексу України, ст. ст. 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 160, 161, 162 164, КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради Донецької області про стягнення заборгованості недоотриманої суми на оздоровлення задовольнити частково.

Визнати незаконною вiдмову Управлiння працi та соцiального захисту населения Краматорської мiської ради в виплатi щорiчної допомоги на оздоровления за 2008 рік в розмiрi чотирьох мiнiмальних заробiтних плат ОСОБА_1.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, на користь ОСОБА_1 заборгованість по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2008 роки у сумі 1834 (дна тисяча вісімсот тридцять чотири) грн. 00 коп.

Постанова набуває законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяв не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Адміністративного суду апеляційної інстанції через Краматорський міський суд, а у разі складання постанови у повному обсязі, з дня складання у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Адміністративного суду апеляційної інстанції через Краматорський міський суд.

Суддя:

Постанову ухвалено й надруковано у нарадчий кімнаті у єдиному екземплярі.

Суддя: