П О С Т А Н О В А Справа №2а-165/2009
16 лютого 2009 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді Карпенко О.М.
при секретарі Аксеніної В.М.
за участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Чернишова Ю. О.
представника третьої особи Чайченко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року, та про стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , -
28.01.09 року до Краматорського міського суду звернулася ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року, та про стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
16.02.2009 року позивачка надала суду заяву про уточнення позовних вимог та просила суд зобов'язати провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік а саме за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року. В останній частині позивачка просить залишити її позовні вимоги без розгляду.
16.02.2009 року Краматорським міським судом Донецької області було винесено ухвалу про залишення без розгляду первинних позовних вимог позивачки ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача - Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік а саме а період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 рік.
Позивачка у судовому засіданні пояснила, що згідно ст. 3 Закону України «Про державну допомогу родинам з дітьми» вона має право на одержання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державні допомоги родинам з дітьми» зазначена державна допомога повинна призначатися й виплачувати в розмірах прожиткового мінімуму для дітей до шести літнього віку.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, провадив нарахування й виплату державної допомоги в розмірах значно менших, чим передбачено Законом України «Про державну допомогу родинам з дітьми».
Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» призупинив дію ст. 1 5 Закону України «Про державну допомогу родинам з дітьми». Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 N26-рп/2007 по справах за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56 ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п.п., 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29.30.39. 41.43.44, 45.46, ст. ст. 71,98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет Ук-раїни на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) ч. 14 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнане неконституційним.
Відповідач, ігноруючи зазначене рішення суду, провадив нарахування й виплату в розмірах зазначених ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що підтверджується довідкою від 09.12.2008 № 655.
Вважає що відповідач, порушивши норми чинного законодавства, і керуючись нормативно-правовим актом, що був визнаний неконституційним, наніс їй матеріальний збиток, у розмірі 1982,60 грн., відповідно до розрахунку суми позову.
Вона звернулася до відповідача із заявою про усунення порушення й добутку виплати недоотриманої суми державної допомоги, але одержала відмову, що спонукає її звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Згідно ст. 5 Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 дане рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними.
Позивачка у судовому засіданні просить суд визнати неправомiрними дії Управлiння праці та соцiального захисту населения виконанчого комiтету Краматорської мiської ради стосовно вiдмови сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 1982,60 грн.
Зобов'язати вiдповiдача провести перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 1982,60 грн.
У судовому засіданні представник відповідача Чернишов Ю.О. пояснив, що вимоги позивача
безпідставні і не ґрунтуються на законі, бо усі виплати вони здійснюють відповідно до законодавства України, та просив залучити до матеріалів справи письмові заперечення по позову.
У судовому засіданні представник третьої особи Головного управління державного казначейства у Донецькій області Чайченко С.В., пояснила, що вона просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, та просила залучити до матеріалів справи письмові заперечення по позову.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до думки, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Правовідносини по даному позові регулюються Конституцією України, Кодексом Адміністративного
судочинства України, Бюджетним кодексом України, Законами України «Про державний бюджет на 2007 рік», «Про державний бюджет на 2008 рік», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» Постановою Кабінету України від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Вказаний Закон зазнавав змін в зв'язку з прийняттям Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489 та «Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. № 107, та розгляду внесених змін Конституційним Судом України щодо їх конституційності.
Розглядаючи цю позовну заяву необхідно враховувати наступне.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" … здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 визнано неконституційними положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає чинність, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію статті частини 1 статті 15 Закону України в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат не можуть бути причиною у відмові в позові, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства незалежно від наявності коштів Державного бюджету України.
Також необхідно звернути увагу на пункт 3 Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Законами України про Державний бюджет України на 2007 та 2008 рік взагалі не визначався розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 09.07.2007 року визнані неконституційними.
Аналізуючи зазначене, можна прийти до висновку, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років виникає за період з 9 липня 2007 по 31 грудня 2007 року відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.
Також необхідно звернути увагу на положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240, відповідно до якого ( в редакції Закону станом на 19.12.2006 року), Закон визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею. Пунктом 2 статті 1 цього Закону визначено, що застрахована особа - це найманий працівник, на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З огляду на виклдене суд приходить до висновку, що незаконними діями відповідача були порушені права позивачки при виплаті допомоги за пріод з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Як ввбачається з свідоцтва про народження позивачка має дитину: доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (а.с. 4).
Як ввбачається з листа начальника Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради позивачка перебуває у відповідачка на обліку як соціально застрахована особа та отримувала допомогу по огляду за дитиною (а.с. 5).
Суд вважає, що позов у частині стягнення з відповідача грошової допомоги на дітей за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 1982,60 грн. - підлягає задоволенню.
Виходячи з цього суд приходить до висновку що з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки необхідно стягнути недоплачену державну допомогу сім'ям з дітьми за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 1982,60 грн. - підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1, 21, 22, 46, 48, 55, 56, 64, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007г. від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного суду України № 15-рп/2008 від 14.12.2000 року, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 27 листопада 2008 року № 26-рп/2008 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст. 6, ч. 4 ст. ст. 6,9,14,100,159 КАС України,-
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, Управління Державного казначейства України про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Зобов'язати Краматорське управління праці та соціального захисту населення провести відповідачці ОСОБА_2 перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Стягнути з Краматорського управління праці та соціального захисту населення на користь відповідачки ОСОБА_2 недоотриману допомогу: за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у сумі 1982,60 грн., за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стягнути з Краматорського управління праці та соціального захисту населення на користь відповідачки ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 3,40 грн., за рахунок коштів Державного бюджету України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана в Донецький апеляційний
адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 10 днів із дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
Постанова ухвалена в дорадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: