Справа № 2-а-1330/10
23 листопада 2010 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
головуючого -судді Савіцького Л.П.,
при секретарі -Сегень Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Нетішині про визнання протиправною бездіяльність та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
ОСОБА_1 в поданій суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 6515 грн. 90 коп. щомісячної соціальної державної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з січня 2006 року по 30 вересня 2010 року і посилається на те, що відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», вона має статус «дитини війни», що підтверджено відповідним посвідченням. Відповідно до ст. 6 цього ж Закону, дітям війни з 01.01.2006 року повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте дана норма Закону не виконувалась, в 2006-2007 роках така допомога не виплачувалась, а в 2008-2010 роках виплачена не в повному об'ємі. Вважає, що доплата з 01.01.2006 року по січень 2010 року повинна бути: за 2006 рік - 1290 грн. 60 коп., за 2007 рік - 1420 грн. 70 коп., за 2008 рік - 1737 грн. 90 коп., за 2009 рік 1792 грн. 80 коп., за 2010 рік - 1899 грн., а всього - 6515 грн. 90 коп., що становить вищезазначену недоплачену суму.
Таку бездіяльність відповідача вона вважає протиправною.
В судове засідання позивачка не з'явилася, згідно заяви просить справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник Управління ПФУ в м. Нетішині в судове засідання не з'явилася, в письмовому запереченні позов не визнала, просила справу розглянути у її відсутності.
З урахуванням клопотань сторін, у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню.
Згідно ст.ст. 6 та 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Така допомога виплачується із коштів Державного бюджету управлінням Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що позивачка є «дитиною війни» в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Законами України «Про Державний бюджет України...» на 2006, 2007, 2008 роки дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинялась.
Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не скасовувались та не визнавались неконституційними.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року та рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та п. 41 розд. 2 ст. 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та визначення іншого розміру надбавки до пенсії дітям війни.
Зазначені рішення Конституційного Суду України набрали чинності відповідно з 09.07.2007 року та з 22.05.2008 року, є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Крім того, вони мають преюдиціальне значення при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З дня ухвалення рішення Конституційного Суду України положення зазначених законів на відповідні роки є нечинними і право дітей війни на отримання зазначеної в спеціальному законі надбавки до пенсії відновлено.
А тому, управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині правомірно діяло в 2006 році та в період з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року.
З 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року було відновлено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тому в зазначені періоди та період з січня 2009 року по 30 вересня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішин безпідставно та противоправно не нараховано та не виплачено передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» надбавку до пенсії і вона підлягає нарахуванню та виплаті лише за ці періоди.
Крім цього, у відповідності із ч. 3 ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод громадянина і органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, що визначено ч. 2 ст. 19 Основного Закону. При визнанні неконституційними рішень про обмеження прав громадянина, суд вважає, що відповідач повинен був діяти згідно Закону, який визначав додаткові права позивачки на соціальну допомогу, яка є соціальною гарантією. Остання за своїм змістом є складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, своєрідним відшкодуванням з боку держави втрат позивачки в період війни, а тому, позбавлення та звуження цього права є неприпустимим.
Не є підставою для невиконання державою своїх зобов'язань щодо реалізації соціальної гарантії ОСОБА_2 (отримання нею щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як «дитині війни») відсутність бюджетних асигнувань для виплати вказаної вище допомоги, оскільки це не узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, рішення якого застосовуються при розгляді справ.
Разом з тим, враховуючи положення ч. 3 ст. 105 та ч. 2 ст. 162 КАС України, якими визначено вимоги адміністративного позову та повноваження суду при вирішенні справи по суті, у разі визнання судом бездіяльності відповідача - суб'єкта владних повноважень протиправною, що має місце і в даному випадку, суд може зобов'язати такого відповідача вчинити певні дії, які той зобов'язаний виконати, зокрема провести нарахування та виплатити в повній мірі недоплачену щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. При цьому, суд може стягнути з відповідача на користь позивача певну суму лише нарахованих грошових коштів, які всупереч закону не виплачені або якщо шкода не виплачена. Причому, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, спосіб захисту інтересів позивачки, обраний судом, не обов'язково повинен збігатися з тим, що запропонувала позивачка у своїх вимогах.
Тому, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч.2 ст. 11, ч. 3 ст. 105, ст. ст. 159-163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині по невиплаті встановленого Законом України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії ОСОБА_1 за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та період з січня 2009 року по 30 вересня 2010 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині таку надбавку до пенсії за зазначений період нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст. 6 Закону України «про соціальний захист дітей війни» з врахуванням виплачених сум надбавки.
В решті позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена у Львівський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі через Нетішинський міський суд апеляційної скарги.
Головуючий