Ухвала від 31.08.2009 по справі 45798/09/9104

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2009 року № 45798/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Любашевського В.П., Яворського І.О.

при секретарі судового засідання Наконечній М.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова на постанову Городоцького районного суду Львівської області від 7 липня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання нечинним рішення та зобов'язання призначити та виплатити пенсію за вислугу років,-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2009 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати нечинним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова від 11.03.2009 року №2627/03-20 про відмову у призначенні йому пенсії за вислугою років та зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому пенсію за вислугу років з 18 лютого 2009 року, тобто з моменту його звернення до відповідача про призначення пенсії у зв'язку з вислугою років.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 18 лютого 2009 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова із заявою про призначення йому, як працівнику прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років. Розглянувши вказану заяву та додані до неї документи, управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова відмовило у призначенні йому пенсії за вислугу років, посилаючись на те, що у позивача відсутній необхідний 20-річний стаж вислуги років, оскільки Законом України «Про прокуратуру» не передбачено пільгового обчислення стажу (один місяць за три) періоду проходження строкової служби особами, які брали участь у бойових діях. Вважає таке р ішення управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова необгрунтованним, н емотивованим та таким, що суперечить чинному законодавству України із вказаних питань, яке передбачає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення прокурорам та слідчим пенсії за вислугою років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове кратне обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів

_______________________________________________________________________________ Головуючий у І інстанції - Струс Л.Б. ряд. ст. зв. № 2.19.4 Суддя-доповідач Попко Я.С. Справа №2а-109/09/1305 Справа №45798/09/9104.doc

пенсій та соціального забезпечення. На момент його з вернення із заявою про призначення пенсії за вислугу років, як працівнику прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», його стаж складає 21 рік 2 місяці 8 днів, а саме: робота на прокурорсько-слідчих посадах - 13 років 2 місяці 14 днів, період строкової військової служби при пільговому обчисленні - 5 років 5 місяців 12 днів, половина строку стаціонарного навчання на юридичному факультеті Львівського національного університету ім. І. Франка - 2 роки 4 місяці 23 дні.

Постановою Городоцького районного суду Львівської області від 7 липня 2009 року позов задоволено . Визнано рішення управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова, яким відмовлено у призначенні ОСОБА_1 як працівнику прокуратури у призначенні пенсії за вислугу років, нечинним. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова призначити та виплатити позивачу пенсію відповідно до чинною законодавства України за вислугу років, починаючи з 18 лютого 2009 року.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення прокурорам та слідчим пенсії за вислугою років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове кратне обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватись не із категорією працівників, що реалізують право на отримання пенсії за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набували в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її такою, що винесена із неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач оскаржив її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Городоцького районного суду Львівської області від 7 липня 2009 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що у позивача відсутній необхідний 20 - річний стаж вислуги років, оскільки Законом України «Про прокуратуру» не передбачено пільгового обчислення стажу (1 місяць за 3 місяці) періоду проходження строкової служби особам, які брали участь у бойових діях.

Апелянт звертає увагу на те, що Законом передбачено, що до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, зараховується зокрема і строкова військова служба. Одночас зазначає, що даним Законом не передбачено зарахування військової служби у складі діючої армії у період бойових дій до прокурорського стажу роботи на пільгових умовах. А відтак і підстав для обчислення періоду проходження строкової військової служби в Демократичній Республіці Афганістан у складі діючої армії в період бойових дій в пільговому обчисленні при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» немає .

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1. має стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах - 13 років 2 місяці 14 днів, із 05.05.1987 року по 04.01.1989 року проходив службу в обмеженому контингенті Радянських військ в Демократичній Республіці Афганістан.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років, незалежно від віку.

Згідно ч. 5 зазначеної статті передбачено, що до 20-річного стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у ст. 56 цього Закону, у тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби Безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Законодавство колишнього СРСР та чинне законодавство України передбачає зарахування періоду проходження військової служби до різних видів трудового стажу, а також пільгове (кратне) обчислення цього періоду військовослужбовцям, які за рішенням Уряду СРСР проходили військову службу в державах, де на той час велись бойові дії, для зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів пенсій і соціальних виплат.

Статтею 57 Закону України віл 05.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що військова служба в складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення періоду цієї служби при призначенні пенсії за вислугу років.

Відповідно до п.2 ст.6 Закону України від 22.10.1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій визнаються: військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці МВС колишнього СРСР..., які за рішенням Уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відряджені в державах, де в цей період велись бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Перелік таких держав, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.

В силу п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» д ля призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років зараховується, зокрема дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, з алізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувались до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Пунктом 3 цієї постанови передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним у п.1, за раховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що закони і нормативно-правові акти України, які регулюють пільговий порядок обчислення періоду проходження військовослужбовцями за рішенням Уряду колишнього СРСР військової служби в Демократичній Республіці Афганістан для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення пенсій та соціальних виплат, не є рівноцінною заміною відповідного законодавства колишнього СРСР.

Вирішуючи питання про можливість пільгового обчислення періоду проходження військової слуужби для зарахування його до стажу роботи, який дає право прокурорам і слідчим на пенсію за вислутою років, необхідно виходити із того, що визначальною підставою у цьому випадку є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій для реалізації цими особами права на призначення пенсії за вислугу років. Основними актами, на підставі яких здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закон України «Про прокуратуру».

Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватись не із категорією працівників, що реалізують право на отримання пенсії за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набували в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу.

Таким чином, з аналізу вказаних норм суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про те, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення прокурорам та слідчим пенсії за вислугою років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове кратне обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов ОСОБА_1. про призначення та виплаті йому, як працівнику прокуратури, пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Городоцького районного суду Львівської області від 7 липня 2009 року у справі №2а-109/09 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання нечинним рішення та зобов'язання призначити та виплатити пенсію за вислугу років - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді В.П. Любашевський

І.О. Яворський

Ухвала виготовлена та підписана у повному обсязі 04.09.2009 року.