Ухвала від 31.08.2009 по справі 8209/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2009 року № 8209/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Любашевського В.П., Яворського І.О.

при секретарі судового засідання Наконечній М.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірною, зобов'язання призначити пенсію по втраті годувальника,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2008 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати відмову у проведенні перерахунку пенсії неправомірною, зобов'язати призначити пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу», та Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» .

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначає, що її чоловік ОСОБА_2 помер і вона вирішила оформити пенсію по втраті годувальника на їх спільного сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Однак управлінням Пенсійного фонду України у Косівському районі, не зважаючи на її численні звернення, не здійснено відповідного призначення та перерахунку пенсії, як це передбачено чинним законодавством. Позивач представила всі необхідні для призначення та перерахунку пенсії документи управлінню Пенсійного фонду у Косівському районі, однак відповідачем не взято до уваги запис №26-27 трудової книжки ОСОБА_2, згідно якого ОСОБА_2. навчався в аспірантурі з відривом від виробництва з 20.11.1995 року по 20.11.1998 року. Згідно відповіді управління Пенсійного фонду у Косівському районі від 29.03.2006 року термін навчання ОСОБА_2 в аспірантурі з 20.11.1995 року по 20.11.1998 року не було зараховано ні до загального стажу, ні до науково - педагогічного, що дало б можливість зарахувати даний стаж відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» до стажу державної служби. 17.10.2008 року позивач повторно звернулася із заявою до відповідача із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника на дитину ОСОБА_3. відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити відповідний перерахунок коштів з дня прийняття постанови Кабінету Міністрів України за №257 від 04.03.2004 року. Однак управлінням їй було надано відповідь №54/р-13 від30.10.2008 року, якою відмовлено в

_______________________________________________________________________________ Головуючий у І інстанції - Цалин Б.М. ряд. ст. зв. № 2.19.5 Суддя-доповідач Попко Я.С. Справа №2а-20/09/0910 Справа №8209/09/9104.doc

задоволенні заяви. Таку відповідь вважає незаконною, оскільки відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», зокрема ст. 24 для осіб, які працюють на посадах, що згідно із законодавством належить до посад державного службовця, попередній стаж наукової роботи, набутий у державних установах, організаціях, закладах, зараховується до стажу державної служби незалежно від наявності перерв у роботі, а для осіб, які працювали (працюють) на посадах наукових (науково - технічних) працівників, попередній стаж державної служби зараховується до стажу наукової роботи незалежно від наявності перерв у роботі.

Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2009 року в позові відмовлено .

Постанова суду першої інстанції із посиланням на Закон України «Про державну службу», Закон України «Про наукову та наукову-технічну діяльність» мотивована тим, що стаж державної служби ОСОБА_2 складає 9 років 11 місяців 14 днів, а тому призначити пенсію ОСОБА_2, ні як науковому працівнику, ні як державному службовцю, не можливо.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її такою, що винесена із непоним з'ясування обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2009 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції невірно досліджено суть правовідносин, в тому числі, виходячи з ієрархії нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини, відповідно, порушено норми ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 9 КАС України, незважаючи на те, що позивачем було надано письмові пояснення по справі, в яких заначені аргументи правомірності позовних вимог, однак які не були спростовані та не враховані судом при винесенні оскаржуваної постанови.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2. з 20.11.1995 р. по 20.11.1998 р. - проходив навчання в аспірантурі з відривом від виробництва, з 20.11.1998 р. прийнятий на посаду головного спеціаліста з питань економіки та ринкових відносин КСП Одеської області. Наведене підтверджується даними трудової книжки ОСОБА_2

Як вбачається із повідомлення Головного управління агропромислового розвитку, ОСОБА_2. працював в Раді КСП Одеської області з 20.11.1998 р. по 23.02.1999 р. на посаді спеціаліста з питань економічних і ринкових відносин. Згідно статуту Рада КСП (зараз -асоціація Сільськогосподарські підприємства Одеської області) є громадською організацією, яка функціонує за рахунок внесків господарств - пайовиків. Служба в цій організації не є державною.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зверталася до управління Пенсійного фонду України у Косівському районі з проханням призначити пенсію по втраті годувальника на дитину ОСОБА_3. та здійснити відповідний перерахунок коштів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №257 від 04.03.2004 р., на що отримала відмову.

В повідомленні управління Пенсійного фонду України у Косівському районі №15/Р-13 від 29.03.2006 року зазначено, що стаж державної служби ОСОБА_2 становить 9 років 11 місяців 14 днів. Крім того, повідомленням №54/Р-13 від 30.10.2008 року управління Пенсійного фонду України у Косівському районі та повідомленням Головного управління державної служби України №47/7233 від 01.08.2005 року ОСОБА_1 роз'яснено, що відповідно до п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 управління Пенсійного фонду України у Косівському районі не може зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_2 час навчання з відривом від виробництва в аспірантурі Одеського державного економічного університету з 20.11.1995 року по 20.11.1998 року, так як до стажу державної служби включається час навчання в аспірантурі або докторантурі Національної академії державного управління при Президентові України з відривом від роботи, якщо до вступу до аспірантури або докторантури аспірант чи докторант перебував на державній служби і після закінчення навчання повернувся на державну службу. Зарахування до стажу державної служби ОСОБА_2 часу навчання в аспірантурі, інших навчальних закладів, зокрема Одеського державного економічного університету, де навчався ОСОБА_2. з відривом від виробництва з 20.11.1995 р. по 20.11.1998 р., зазначеним Порядком не передбачено.

Із постанови Кабінету Міністрів України №257 від 04.03.2004 року вбачається, що до наукового стажу, який дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» зараховується час роботи в наукових (науково-педагогічних) працівників на посадах, зазначених у ст. 118 КЗпП України, якщо цій роботі безпосередньо передувала і після неї слідувала робота на посадах, передбачених переліком, та час роботи осіб, які мають науковий ступінь, на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь, з дня зайняття посади за спеціальністю; час роботи на посадах керівника (начальника, завідувача тощо), старшого викладача, викладача вищих курсів іноземних мов Міністерства закордонних справ України в період з 01.01.1990 р. по 01.01.2004 р.; час навчання в аспірантурі або ад'юнктурі за денною (очною) формою навчання випускників аспірантури, ад'юнктури. Згідно ст. 24 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності страхового стажу не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника (годувальника), які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: 80 % пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника на трьох непрацездатних членів сім'ї; 60 % - на двох непрацездатних членів сім'ї; 40 % - на одного непрацездатного члена сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника належать особи, зазначені в ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї статті за умови звернення за призначенням пенсії відповідно до цього Закону та звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. У разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 % суми заробітної плати померлого годувальника, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До непрацездатних членів сім'ї належать особи зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з аналізу вказаних норм суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що ОСОБА_3 не можливо оформити пенсію по втраті годувальника, оскільки стаж державної служби його батька ОСОБА_2 складає 9 років 11 місяців 14 днів державної служби складає 9 років 11 місяців 14 днів, а тому йому не можливо призначити пенсію ні як науковому працівнику, ні як державному службовцю.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2009 року у справі №2а-20/09 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірною, зобов'язання призначити пенсію по втраті годувальника - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді В.П. Любашевський

І.О. Яворський

Ухвала виготовлена та підписана у повному обсязі 04.09.2009 року