Постанова від 04.08.2009 по справі 2а-1006/09/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 серпня 2009 року № 2а-1006/09/0970

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Бітківській Г.П.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Тисменицької районної державної адміністрації ОСОБА_2

представника відповідача Клузівської сільської ради ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом ОСОБА_4 до Тисменицької районної державної адміністрації, Клузівської сільської ради про визнання дій неправомірними, рішення нечинним та зобов'язання до вчинення дій ,

ВСТАНОВИВ:

31.03.2009 ОСОБА_4звернулася до адміністративного суду з позовом до Тисменицької районної державної адміністрації, Клузівської сільської ради про визнання дій неправомірними, рішення нечинним та зобов'язання до вчинення дій .

Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що відповідачем - Клузівською сільською радою Тисменицького району Івано-Франківської області протиправно, в порушення положень Постанов Кабінету Міністрів України за №689 від 28.08.2008 року, за № 737 від 20.08.2008 року, розпорядження Кабінету Міністрів України за №1008 від 28.07.2008 року віднесено сім'ю позивача до третьої категорії сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року. Вважає, що стихійним лихом - повінню, яка сталась 23-27 липня 2008 року її сім'ї спричинено збитки, які відповідають другій категорії сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха. Внаслідок протиправного віднесення сім'ї позивача до нижчої (третьої) категорії сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха, відповідачем - Клузівською сільською радою Тисменицького району Івано-Франківської області їй спричинена матеріальна шкода в розмірі недоотриманої допомоги сім'ям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року. В обгрунтування своїх позовних вимог посилається також на відсутність належного контролю за визначенням відповідної категорії та наданням вищевказаної матеріальної допомоги зі сторони Тисменицької РДА.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що внаслідок протиправних дій відповідачів належна позивачу компенсація виплачена не в повному обсязі, так як на його думку її слід віднести до ІІ категорії потерпілих від повені. Посилається на те, що при огляді господарства ОСОБА_4 дослідження з метою визначення збитків від повені не проводилось.

Представник відповідача Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в судовому засіданні проти позову заперечив, обгрунтовуючи заперечення тим, що комісією Клузівської сільської ради Тисменицької району Івано-Франківської області, після реєстрації відповідної заяви позивача про спричинення стихійним лихом її сім'ї шкоди, 02.08.2008 року проведено обстеження пошкоджень, спричинених стихійним лихом, що відображено у відповідному акті. На підставі даного акту, комісією сільської ради складено дефектний акт на поточний ремонт будинку та сільськогосподарських споруд, в якому визначено обсяги і види ремонтно-будівельних робіт, що відповідали третій категорії постраждалих сімей від стихійного лиха. Відповідно до згаданих документів комісією сільської ради складено зведені списки всіх постраждалих сімей - жителів села Клузів, відповідно до категорії. Позивача включено в список сімей, які відносяться до третьої категорії постраждалих внаслідок стихійного лиха. Вказані списки були направлені до Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, якою складено зведений реєстр сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, відповідно до встановлених комісіями сільських рад категорій, і які були направлені до Івано-Франківської обласної державної адміністрації для подальшої виплати допомоги таким сім'ям. Вважає, що Тисменицькою районною державною адміністрацією Івано-Франківською обласною державною адміністрацією всі дії по виплаті допомоги постраждалим сім'ям проведено у відповідності до положень постанов Кабінету Міністрів України, яким врегульовано здійснення виплати такої допомоги.

Представник Клузівської сільської ради суду пояснила, що комісією Клузівською сільською радою Тисменицького району Івано-Франківської області, 02.08.2008 року проведено обстеження пошкоджень, спричинених стихійним лихом, що відображено у відповідному акті. На підставі даного акту, комісією сільської ради складено дефектний акт на поточний ремонт будинку та сільськогосподарських споруд, в якому визначено обсяги і види ремонтно-будівельних робіт, що відповідали третій категорії постраждалих сімей від стихійного лиха. Відповідно до згаданих документів комісією сільської ради складено зведені списки всіх постраждалих сімей - жителів села Клузів, відповідно до категорії. Позивача включено в список сімей, які відносяться до третьої категорії постраждалих внаслідок стихійного лиха.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона входила до складу комісії та проводила обстеження будинковолодіння позивача після повені. Наголосила, що будинок дійсно належить позивачу, однак вона в ньому не проживала значний час та на момент стихійного лиха 23-27 липня в ньому не знаходилась. Крім того зазначила, що будинок на момент обстеження був після пожежі, і ремонт після неї в ньому не проводився. Пошкодження будинку спричинені наслідками пожежегасіння.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7 дали суду аналогічні пояснення.

Вислухавши представника позивача, представників відповідачів, свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 02 серпня 2008 року комісією Клузівської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області з метою визначення збитків, завданих повінню, яка мала місце 23 -27 липня 2008 року проведено обстеження домогосподарства позивача. За наслідками даного обстеження комісією складено акт, в якому зафіксовано, що на момент проведення обстеження стихійним лихом пошкоджено та замулено житловий будинок, літну кухню, стодолу та стайню. Тоді ж, на підставі акту обстеження, складено дефектний акт на поточний ремонт господарських споруд позивача, яким визначено обсяги виконання робіт, а також складено кошторис такого ремонту.

Як було встановлено в судовому засіданні позивачем за рахунок субвенцій з державного бюджету отримано допомогу в розмірі 5 000 грн.

Суд визнає загальновідомими факт затоплення території Івано-Франківської області, в тому числі села Клузів Тисменицького району, що стались 23-27 липня 2008 року внаслідок стихійного лиха - повені, тому у відповідності до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України ця обставина не підлягає доказуванню.

28.07.2008 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України за №1008-р з резервного фонду державного бюджету виділено кошти для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року. Пунктом другим даного розпорядження обласні державні адміністрації постраждалих областей зобов'язано за рахунок виділених коштів забезпечити до 30 липня 2008 року виплату частини матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню для забезпечення належних умов проживання в таких розмірах: власникам житлових будинків, які повністю зруйновані, - 5 тисяч гривень на сім'ю; сім'ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту, - по 2,5 тисячі гривень на сім'ю; сім'ям, житлові будинки яких пошкоджені, - по 1 тисячі гривень на сім'ю.

31.07.2008 року Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтею 42-1, згідно якої затверджено розмір субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року.

У відповідності до вказаної статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінетом Міністрів України 02.08.2008 року винесено постанову за №689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року».

Підпунктом 1 пункту 2 Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі - Порядок використання субвенцій), затвердженого вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що субвенція спрямовується на виплату часткової допомоги сім'ям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, зокрема для будівництва та придбання житла; капітального та поточного ремонту пошкодженого житла; відшкодування вартості зруйнованих господарських приміщень, втраченого майна і сільськогосподарської продукції на городах та присадибних ділянках.

У відповідності до пункту 13 Порядку використання субвенцій здійснюється часткова виплата допомоги (аванс) у таких розмірах:

50 тисяч гривень - для першої категорії постраждалих сімей, в яких житловий будинок (квартиру) зруйновано, або він не підлягає відновленню, чи сім'я підлягає відселенню з житлового будинку (квартири) у зв'язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву);

20 тисяч гривень - для другої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає капітальному ремонту або має істотні пошкодження (непридатні для експлуатації підлога, віконні та дверні блоки, внутрішньобудинкові мережі газо-, водо-, електропостачання, має місце відшарування зовнішньої або внутрішньої штукатурки);

5 тисяч гривень - для третьої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає поточному ремонту та втрачене майно (з розрахунку 4 тисячі гривень на поточний ремонт і 1 тисяча гривень на відшкодування вартості втраченого майна).

Пунктом 13-1 передбачені розміри виплати останньої авансової суми допомоги за рахунок субвенції для першої та другої категорій постраждалих сімей, де зазначені аналогічні підстави визначення таких категорії постраждалих сімей. А також передбачено, що зазначені суми зменшуються на суми допомоги, виплачені відповідно до пункту 13 цього Порядку та розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року». Пунктом 15 Порядку використання субвенцій передбачений розрахунок сум остаточного розміру допомоги для першої та другої категорій постраждалих сімей, яким також визначені аналогічні підстави віднесення постраждалої сім'ї до відповідної категорії.

Виходячи з аналізу норм, що містяться в пунктах 13, 13-1, 15 Порядку використання субвенцій, в пункті 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України встановлено види відновлювальних робіт, перелік пошкоджень житлових будинків (квартир), сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, згідно яких визначається категорія постраждалої сім'ї, та у відповідності до якої здійснюється виплата допомоги в передбачених розмірах.

Згідно пункту 11 Порядку використання субвенцій для надання допомоги списки громадян, яким надаватиметься допомога на сім'ю, складаються та затверджуються районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських (міст обласного значення) рад. Списики громадян для надання остаточної суми допомоги складаються на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне вказати на те, що віднесення сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха до однієї з трьох категорії, що визначені постановою Кабінету Міністрів України за №689 від 02.08.2008 року здійснюється, шляхом включення членів такої сім'ї до списку громадян для надання суми допомоги, який складається на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Механізм обстеження житлових будинків, квартир (їх частин) незалежно від форми власності, господарських споруд, інженерних мереж і споруд, об'єктів соціально-культурного призначення та земель, відведених громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння, випасання худоби і товарного сільськогосподарського виробництва, що зазнали пошкодження унаслідок стихійного лиха у липні 2008 року визначає Порядок обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі - Порядок обстеження майна), затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року.

У відповідності до пункту 2 Порядку обстеження майна обстеження проводиться на підставі заяви власника, що подається органові місцевого самоврядування за місцем розташування об'єкта. Пунктом третім даного Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування після реєстрації заяви утворює для обстеження об'єкта комісію у складі представників такого органу. Обстеження об'єкта проводиться в одноденний строк комісією з виїздом на місце, за результатами якого комісія складає акт, в якому визначаються технічний стан об'єкта та основні види пошкодження. Заявник ознайомлюється з актом обстеження та дефектним актом і в разі згоди підписує його. У разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування - облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника. (пункти 4, 5).

Пунктом 8 Порядку обстеження майна визначено, що на підставі актів обстеження об'єктів орган місцевого самоврядування узагальнює відомості про об'єкти, їх власників та в триденний строк надсилає їх райдержадміністрації. Райдержадміністрація складає на підставі зазначених відомостей зведений реєстр по району і в дводенний строк надсилає його облдержадміністрації. Облдержадміністрація формує на підставі зведених реєстрів загальний реєстр по області і надсилає його Мінекономіки та Мінагрополітики.

Судом встановлено, що при проведенні обстежень житлового будинку позивача комісією Клузівської сільської ради не виявлено пошкоджень житлового будинку позивача, які б були підставою для віднесення сім'ї позивача до другої категорії постраждалих сімей.

Згідно наданих в судовому засіданні пояснень свідків - членів комісії, та інших доказів по справі в житловому будинку позивач разом з сім'ю на момент стихійного лиха-повені не проживала. Крім того, як було встановлено в судовому засіданні та вбачається із фотографій будинок зазнав пошкоджень саме під час пожару та заходів з пожежегасіння, а не під час повені.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність дій комісії Клузівської сільської ради, при проведенні обстеження 02.08.2008 року домоволодіння позивача.

Посилання позивача на наявність акту обстеження її будинку від 02.08.2008 року, рішення Клузівської сільської ради від 06.09.2008 року та затверджений даним рішенням список громадян жителів села Клузів постраждалих внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 року для виплати першої частини матеріальної допомоги сім'ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають поточному ремонту, як на підставу для задоволення позовних вимог не можуть бути взяті до уваги судом, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядком обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року не передбачено здійснення повторних чи додаткових обстежень житлових будинків (квартир) сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха. Пункт 5 Порядку обстеження майна передбачає, що у разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування - облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника. Однак відповідач висновки, здійснені комісією Клузівської сільської ради при проведенні обстеження домогосподарства позивача 26.07.2008 року не оскаржував.

Як зазначалось судом вище, виплата допомоги постраждалим сім'ям здійснювалась у відповідності до Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року за №689. Порядок використання субвенцій не передбачає затвердження списків постраждалих сімей рішеннями органів місцевого самоврядування.

Рішення Клузівської сільської ради від 06.09.2008 року «Про затвердження списків громадян жителів села Клузів постраждалих внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 року для виплати першої частини матеріальної допомоги сім'ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту» передбачає здійснення виплати постраждалим сім'ям першої частини матеріальної допомоги, хоча на момент його винесення перша частина допомоги, у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року» постраждалим сім'ям була виплачена. В затвердженому даним рішенням органу місцевого самоврядування списку під №17 внесено позивача, хоча фактично позивач не відселений з житлового будинку, повноважною комісією органу місцевого самоврядування у передбаченому порядку не встановлено пошкоджень, що спричинили зруйнування будинку.

З цих же підстав судом не можуть бути взяті до уваги висновки, зроблені головним спеціалістом-експертом Івано-Франківської торгово-промислової палати в зведеній таблиці експертного висновку за №В-83 від 26.03.2009 року технічного стану житлових будівель як на підставу для задоволення позовних вимог, оскільки згідно даного висновку технічний стан будівлі визначено на день обстеження.

Суд відзначає, що вказаний висновок експерта не відповідає вимогам допустимості доказів, передбачених частиною 3 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, а сам висновок не відповідає вимогам встановленим статтею 82 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, експерт - головний спеціаліст-експерт Івано-Франківської торгово-промислової палати ОСОБА_8 не попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, в самому висновку відсутні будь-які відомості про проведені експертом дослідження будинку позивача, на підставі яких експертом зроблено висновок про фактичні обставини пошкоджень будинку, умови та сили, що їх спричинили. Одночасно суд звертає увагу на рекомендаційний характер даного висновку і відсутність ліцензії Міністерства юстиції України, якою експерту Івано-Франківської торгово-промислової плати надавався дозвіл на проведення експертиз технічного стану пошкоджених будівель. Крім того згаданий висновок містить багато суперечностей та розбіжностей, зокрема щодо невідповідності величини витрат другій категорії постраждалих, яку рекомендується присвоїтиОСОБА_4

Таким чином, судом встановлена відсутність, на момент прийняття рішення Клузівської сільською радою, будь-яких обставин, які б були підставою для віднесення сім'ї позивача до другої категорії постраждалих сімей.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що підстави для віднесення позивача до ІІ категорії постраждалих відсутні, тому вимоги позивача визнає обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України, може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Строк подання заяви про апеляційне оскарження рахується з 10.08.09, як дня складення постанови у повному обсязі.

Суддя В.Д. Гундяк