Справа №2-а-34/08
05 листопада 2008 року Красноградський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Жигилій С.П.
за участю секретаря Агафонової М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Краснограді адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину - ОСОБА_2. Усі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначують і виплачують органи соціального населення за місцем проживання батьків (ст. 5 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"). Відповідно до ст. 56 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" та ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", вона отримала щомісячно від відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:
· червень 2007 року - 38 грн. 71 коп.
· липень 2007 року -129 грн. 03 коп.
· серпень 2007 року -132 грн. 65 коп.
· вересень 2007 року -134 грн. 45 коп.
· жовтень 2007 року - 136 грн. 13 коп.
· листопад 2007 року -140 грн. 05 коп.
· грудень 2007 року - 144 грн. 10 коп.
· січень 2008 року - 144 грн. 10 коп.
· лютий 2008 року - 144 грн. 10 коп.
· березень 2008 року -144 грн 10 коп.
· квітень 2008 року -144 грн. 10 коп.
· травень 2008 року-144 грн. 10 коп.
· червень 2008 року-144 грн. 10 коп.
· липень 2008 року -144 грн. 10 коп.
· серпень 2008 року -144 грн. 10 коп.,
а всього було отримано допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1840 гривен 17 копійок.
Як вважає позивачка, згідно діючого законодавства України, розмір щомісячної допомоги до досягнення дитиною віку трьох років повинен бути значно вищий, не менше розміру прожиткового мінімуму, а тому недоплата щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку по вересень 2008 року склала 4767 гривен 83 копійки.
В судове засідання позивач не з'явилась. Від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутністю. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Відповідно до листа начальника відділу з питань праці та зайнятості населення, заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА ОСОБА_3, вона просить розглянути справу у відсутність їх представника, позов не визнає з наступних підстав.
Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з цього, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" передбачений відповідний обсяг видатків.
Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили.
Єдиний закон України, який Конституція України відокремлює серед інших - це закон про Державний бюджет України. Згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії. Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків. Закон про Державний бюджет України є правовим актом, зміст якого чітко зумовлений поняттям бюджету як план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань та функцій, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Такий закон затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за кошти Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися. Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Водночас відповідно до пункту 2 Положення про Міністерство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року №1543, Мінпраці України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. У межах своїх повноважень Мінпраці України організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією.
Враховуючи викладене, Мінпраці, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Разом з тим, згідно Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.2007 втратив чинність лише абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким визначено розмір виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08 року взагалі не стосується пункту 23 розділу II "Внесення
змін до деяких законодавчих актів України" Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України яким визначено розмір виплати одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України у 2007 році не визначено. Управління не отримувало будь яких документів, які б свідчили про необхідність виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком від 1-го до 6-ти років.
Також відповідно до статті 99 КАСУ позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умов якщо цьому наполягає одна із сторін (стаття 100 КАСУ). У зв'язку з тим, що позивач пропустив строк звернення до суду, Управління праці та соціального захисту населення Красноградської РДА наполягає на застосуванні судом зазначеної норми при вирішенні спору.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
На даний час між сторонами існує спір, щодо розміру щомісячної допомоги по догляду за дитиною. Для вирішення вказаного питання необхідно керуватися вимогами Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", зі змінами.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до набрання законної сили Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно вимог Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 Закону України «Про державний бюджет України на 200 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 152 Конституції України "Закони, або окремі їх положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність".
Враховуючи, що вказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, то слід дії відповідача визнати протиправними при розрахунку розміру допомоги позивачу в 2007 році по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частина 1 ст. 15 викладена в наступній редакції: " Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Вказаний закон діє до теперішнього часу.
Таким чином, позивачу необхідно тільки перерахувати та виплатити розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна була сплачена в 2007 році, починаючи з серпня місяця.
Крім того, позивачу необхідно поновити строк звернення до суду, тому що вона пропустила його з поважної причини, на невеликий термін, так як не мала доступу до видань Конституційного суду України.
На підставі викладено, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 99-102, 104, 153, 159, 160,163,167 КАС України, суд
Поновити ОСОБА_1процесуальний строк для звернення до адміністративного суду.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1допомоги по догляду за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення нею трирічного віку за серпень - грудень 2007 року, а в іншій частині позову відмовити.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1допомогу по догляду за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження до досягнення нею трирічного віку за серпень - грудень 2007 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Постанова може бути оскаржено до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Красноградський районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.