Справа: № 367/2229/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Чернов Д.Є.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
07 липня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 22 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
У березні 2015 року позивач - ОСОБА_1 , звернулась до Ірпінського міського суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області, в якому просить суд:
визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області від 09.01.2015 № 4862/5309 про відмову в призначенні пенсії;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області здійснити призначення пенсії за віком відповідно до абзацу 6 частини 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 22 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким залишити адміністративний позов без задоволення. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права.
У судове засідання не з'явилися всі особи, які беруть участь у справі, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області - задовольнити, а постанову Ірпінського міського суду Київської області від 22 квітня 2015 року - скасувати, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач перебуваючи в Республіці Афганістан працювала на посадах, що дають право на призначення дострокової пенсії відповідно до абз. 6 ч. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, 20 листопада 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області із заявою про призначення пенсії як військовослужбовцю із зниженням пенсійного віку у відповідності до вимог частини 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням від 09.01.2015 № 4862/5309 Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що остання не мала відповідного статусу у зазначений вище період .
Вважаючи, таке рішення протиправним, позивач звернулась до адміністративного суду з цим позовом.
Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до абзацу 6 частини 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії вищезазначеної категорії осіб додається посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону).
Вказаною нормою встановлено вичерпний перелік осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, до них належать військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
При цьому, обов'язковою умовою для набуття права на пенсію є безпосередня участь вищезазначених осіб у бойових діях, а також якщо такі стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку.
За загальним поняттям, що використовується з метою регулювання певного кола правових відносин, військова служба визначається як державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Судом встановлено, що позивач в період з 29.11.1985 по 30.09.1989 працювала в Республіці Афганістан на посадах чергової по гуртожитку, посудомийкою та рахівником.
Згідно довідки від 18.06.2014 № 263, виданої Ірпінським міським військовим комісаріатом ОСОБА_1 у період з 09.12.1985 по 04.04.1989 будучи вільнонайманим працівником, військової служби не проходила, обов'язків військової служби (службових обов'язків) при захисті Батьківщини чи виконанні інтернаціонального обов'язку не виконувала.
Будь-яких інших доказів на підтвердження своїх доводів та підтвердження статусу військовослужбовця позивач суду не надала.
Враховуючи, що позивач не відноситься до категорії осіб встановлених абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області правомірно прийняло рішення від 09.01.2015 № 4862/5309 про відмову в призначенні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 25.04.2013 у справі К/991/44232/11 та від 25.11.2014 у справі К/991/23694/11.
Таким чином, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог.
За таких обставин, судом першої інстанції було не повно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, що призвело до ухвалення неправомірного рішення. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області - задовольнити, постанову Ірпінського міського суду Київської області від 22 квітня 2015 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Керуючись ст. ст. 71, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області - задовольнити.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 22 квітня 2015 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко
Суддя: Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.