Справа № 2а-17972/09/1270
Категорія № 2.11.5
«11» серпня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.,
при секретарі Попові М.Г.,
за участю представників сторін:
позивача: Ніколаєва О.І., дов. № 05-757 від 02.03.2009 р.
відповідача: Кошаков Д.В., за дов. № 7/10 від 08.01.2009 р.
третіх осіб: не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, треті особи - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт», Головного управління державного казначейства України у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення про визначення земельного податку та штрафних санкцій, -
У січні 2009 року Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі - ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація») звернулось до суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення, якими відповідач - Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області (далі - Рубіжанська ОДПІ) визначив суму податкового зобов'язання за порушення п.3 ст. 12 Закону України «Про плату за землю». Вказане податкове повідомлення-рішення позивач вважав незаконними так як ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» діє у відповідності до розробленого ДВАТ «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» проекту з ліквідації шахт за рахунок коштів державного бюджету без мети одержання прибутку. Вказаними проектами не передбачено витрати на сплату земельного податку. Із посиланням на постанову КМУ № 939 від 07.08.1997 року вважав свої дії щодо чіткого дотримання проекту з ліквідації збиткових шахт та несплати непередбаченого вказаним проектом земельного податку правомірними, у зв'язку з чим просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 13 травня 2008 року № 0000142301/0 на суму 117792, 54 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні зазначеним у позові.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив, що земельні ділянки, щодо яких донараховано плату за землю знаходяться у користуванні ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація». Це підтверджується додатками до податкового розрахунку земельного податку, поданого позивачем. ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» помилково зазначено у вказаному розрахунку наявність пільг зі сплати земельного податку, тому плата за землю, донарахована оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду письмові пояснення, у яких зазначив, що проекти ліквідації шахт розробляються відповідно до ДБН Д.1-1-2000, ними не передбачено включення податку на землю в кошторисні розрахунки проектів ліквідації шахт. Просив розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи - Головного управління державного казначейства України у Луганській області у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», скорочена назва - ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971, адреса місцезнаходження: 94400, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14, зареєстровано виконавчим комітетом Стахановської міської ради 11.09.2003 року за № 13921070004000010. Основний вид діяльності - організація та виконання робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету (а.с. 5-6, 8)
Стахановською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області проведено виїзну планову перевірку ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 31.12.2007 року, результати якої викладено в Акті № 340/23-32449971 від 05.05.2008 року. (а.с. 58 - 75)
Вказаною перевіркою встановлено заниження земельного податку по землям Кремінської районної ради за 2007 рік у сумі 78528,36 грн. (а.с. 68)
На підставі вказаного Акту перевірки Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.05.2008 року № 0000142301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» з земельного податку за основним платежем у сумі 78528,36 грн., штрафні санкції - 39264,18 грн., а всього - 117792,54 грн. (а.с. 7)
Позивачем не оскаржується той факт, що ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» є користувачем земельних ділянок відпрацьованих шахт, зазначених у додатку № 1 до податкового розрахунку земельного податку на 2007 рік. (а.с. 79)
Більш того, відповідно до довідки заступника начальника Кремінського відділу земельних ресурсів від 03.07.2007 року за ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація»згідно даних земельного кадастру станом на 01.07.2007 року по Кремінській міській раді обліковується земельна ділянка в користуванні площею 53,7048 га - землі під відкритими розробками, кар'єрами, шахтами та інше. (а.с. 78)
Посилання представника позивача на те, що ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» є бюджетною організацією, а тому, відповідно до ст. 12 Закону України «Про плату за землю» звільнене від оплати земельного податку суд вважає необґрунтованим.
У судовому засіданні встановлено, що ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» фінансується за рахунок коштів державного бюджету в частині субсидій та капітальних трансферів. Разом з цим, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» не можна вважати підприємством, яке повністю є бюджетною установою.
Так, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» має розрахункові рахунки у банках, отримує грошові кошти від реалізації майна, що виникає в наслідок фізичної ліквідації шахт, а також має власні надходження за надані послуги. Вказані кошти обліковуються на звичайних рахунках підприємства, а не на рахунках, відкритих у Державному казначействі для надходжень з бюджету. Фактично підприємство отримує прибуток, яким розпоряджається самостійно. Зазначені обставини встановлено під час перевірки та викладено в Акті № 340/23-32449971 від 05.05.2008 року. (а.с. 73)
Підприємство є платником податку на прибуток та подає декларацію з податку на прибуток. (а.с. 64)
Відповідно до п. 15 ст. 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень. Позивач отримує кошти через розпорядника бюджетних коштів, а з державного бюджету фінансується тільки в частині субсидій та капітальних трансферів.
Таким чином, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» не є організацією, яка повністю утримується за рахунок бюджетних коштів.
Крім того, позивачем не надано доказів того, що стосовно ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» приймалось рішення про звільнення від сплати земельного податку.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю» о б'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не надано доказів того, що земельні ділянки, стосовно яких прийнято податкові повідомлення - рішення щодо визначення податкового зобов'язання з плати за землю не знаходиться у користуванні ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» або його структурних підрозділів.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають, а податкове повідомлення - рішення від 13 травня 2008 року № 0000142301/0 на суму 117792,54 грн. про визначення податкового зобов'язання з земельного податку суд вважає таким, що винесено обґрунтовано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5, 12 Закону України «Про плату за землю», ст. ст. 2, 11, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адмі ністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, треті особи - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт», Головного управління державного казначейства України у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 13 травня 2008 року № 0000142301/0 про визначення земельного податку та штрафних санкцій на суму 117792,54 грн. відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанову складено у повному обсязі 14 серпня 2009 року.
СУДДЯ: (підпис) Т.В.Смішлива
З оригіналом згідно:
Суддя:
Секретар с/з: