Постанова від 07.09.2009 по справі 2а-10515/09/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.09.09Справа №2а-10515/09/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Слабун О.М.

розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу

за позовом Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради

до Громадської організації "Громадянський актив Криму"

про обмеження права на мирні зібрання

за участю представників:

від позивача - Воробйова О.В, - пред-к, дов. № 24/01-55/464 від 04.03.2009 р.

від відповідача - не з'явився.

від третьої особи - не з'явився.

Суть спору: Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просив обмежити право на мирні збори шляхом заборони Громадській організації «Громадський актив Криму» (далі відповідач) організації та проведення безстрокової акції протесту, в рамках якої заплановано встановлення наметового майданчика на вул. К.Маркса (майдан перед будівлею Верховної Ради АРК) з 15:00 03.09.2009 р. з можливою постійною кількістю учасників 100 осіб.

Під час судового засідання, яке відбулось 07.09.2009 р., представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, визначив, що з 03.09.2009 р. відповідачем без завчасного повідомлення був встановлений наметовий майданчик на вул. К.Маркса перед будівлею Верховної Ради АРК. На його думку проведення безстрокової акції протесту призведе до порушення громадського порядку, порушення прав та інтересів інших громадян, з причин неповідомлення про її проведення в строки, передбачені чинним законодавством України, Сімферопольська міська рада була позбавлена можливості забезпечити проведення цього заходу. Крім того, представник позивача вважає, що встановлення наметів не передбачено чинним законодавством як спосіб реалізації права на мірні зібрання, він також звернув увагу суду на те, що попередні заходи за участю прихильників відповідача призводили до порушення громадського порядку.

Сімферопольське міське управління ГУ МВС України в АР Крим (далі третя особа) явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 07.09.2009 р., не забезпечило, надіслало клопотання про розгляд справи без участі його представника, підтримало позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача не заперечував проти розгляду справи без участі представника третьої особи.

Відповідач у судове засідання, яке відбулось 07.09.2009 р., явку свого представника не забезпечив, про час та день його проведення був сповіщений належним чином шляхом надіслання на його адресу телеграми, пояснень на позов не надіслав.

Представник позивача заявив клопотання про розгляд справи на підставі наданих документів.

Суд, керуючись ст. 38 КАС України, приймаючи до уваги обмежені терміни розгляду справи, визначені у ст.182 КАС України, вислухавши думку представника позивача, приймаючи до уваги, доведення до відповідача відомостей про відкриття провадження по справі, часу та дня проведення судового засідання, відсутність його клопотання про відкладення розгляду справи, відомостей про неможливість забезпечення участі його представників у судовому засіданні з поважних причин, ухвалив розглянути справу на підставі наданих документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 04.09.2009 р. повідомив позивача про те, що з 15.00 03.09.2009 р. на вул. К.Маркса у м. Сімферополі (майдан перед будівлею Верховної Ради АРК) буде встановлюватись наметовий майданчик, передбачувана кількість учасників становить 100 осіб.

Зазначене повідомлення було отримано позивачем о 10.20 04.09.2009 р., про що свідчить вхідний штамп.

Листом від 04.09.2009 р. № 24/01-66/2103 відповідач був повідомлений про те, що позивач не погоджує проведення заявленої акції.

Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001р. у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-XI "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" (який є чинним на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР”), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.

За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань. Крім того суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку, що означає необхідність встановлення наявності одразу двох чинників - порушення національної безпеки та громадського порядку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач 04.09.2009 р. після фактичного встановлення наметового майданчику повідомив позивача про цей захід. Відповідно до його листа у заході мають намір прийняти участь 100 осіб, термін його проведення не визначений. На думку суду відповідач повідомив позивача про встановлення наметового майданчика таким чином, що останній був позбавлений можливості завчасно прийняти необхідні заходи щодо забезпечення громадського порядку, визначення порядку технічного забезпечення його проведення

Матеріали справи свідчать про те, що відповідачем захід проводиться у центрі м. Сімферополя на майдані перед будівлею Верховної Ради АРК. Територія перед будівлею ВР АР Крим, на якій встановив намети відповідач, розташована безпосередньо перед входом до приміщень Верховної Ради АРК та проході від під'їзних шляхів з боку вулиць Сєрова та Жуковського. За таких умов суд вважає, що існує реальна небезпека порушення порядку функціонування Верховної Ради АРК, а також встановлення наметів може створити перешкоди в доступі громадян до адміністративних будівель, установ та організацій, розташованих поруч з площею. Територія, на якій розміщені намети, відноситься до центральної частини міста, поруч з якою знаходяться будівлі державних, громадських та культурних установ. За таких обставин, їх знаходження у цій частині міста протягом тривалого часу може негативно вплинути на санітарно-гігієнічний стан, відвернути значні сили і засоби правоохоронних органів для підтримання громадського порядку та забезпечення безпеки громадян.

При цьому суд приймає до уваги, що раніше проведення відповідачем мітингів вже приводило до порушення громадського порядку, зриву нормального функціонування установ та організацій, що знайшло підтвердження під час розгляду Окружним адміністративним судом АР Крим справи № 2а-1431/09/2/0170.

У чинному законодавстві України поняття “збори”, “мітинг” та “демонстрація” наведені лише в наказі МВС України "Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України" від 28.07.94 № 404, відповідно до якого зборами є спеціально організована невелика присутність громадян в громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем, під мітинг розуміють масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові); демонстрація визначена як масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. Цей захід може проводитись з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо. Терміни “походи” та “зібрання” в загалі не визначені чинним законодавством, як і не існує поняття “намет”.

З аналізу зазначених вище положень чинного законодавства стає зрозумілим, що проведення акції шляхом встановлення наметів у будь-якій кількості не є законодавчо визначеним заходом реалізації права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій, визначених у ст. 39 Конституції України.

Суд вважає обґрунтованими твердження позивача про те, що встановлення на тривалий час в центрі м. Сімферополя, де постійно знаходиться велика кількість людей, наметів, які за своїм призначенням є малими архітектурними формами, неможливе, порушує санітарно - гігієнічні та протипожежні норми.

До матеріалів справи в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані будь-які докази, яки спростовували б зазначені вище твердження позивача.

Вислухавши пояснення представників позивача, вивчивши надані ними документи, суд прийшов до висновку, що встановлення відповідачем наметів може привести до порушення громадського порядку, завдання шкоди здоров'ю громадян.

Суд, приймаючи до уваги те, що повідомлення відповідача про проведення з 03.09.2009 р. масового заходу у вигляді встановлення наметового майданчика не було надіслано завчасно, вважає що ані у позивача, ані у третьої особи був відсутній час та можливість здійснити підготовчі заходи, необхідні,зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення зборів громадян, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Вивчивши документи справи, суд прийшов до висновку, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, завдання шкоди здоров'ю громадян, у разі проведення відповідачем зазначених вище заходів.

За таких обставин суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо заборони відповідачу проведення безстрокової акції протесту шляхом встановлення наметового майданчика на вул. К.Маркса в м. Сімферополі на площі перед будівлею Верховної Ради АРК.

Під час судового засідання, яке відбулось 07.09.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 08.09.2009р.

Керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст. 160-163, 182 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Заборонити Громадській організації «Громадський актив Криму» проведення безстрокової акції протесту шляхом встановлення наметового майданчика на вул. К.Маркса в м.Сімферополі на площі перед будівлею Верховної Ради АРК .

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, підлягає виконанню негайно та може бути оскаржена через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду відповідно до положень КАС України.

Суддя Яковлєв С.В.