26 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1229/15-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Милосердного М.М.
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "ВІД" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "ВІД" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,
У квітні 2015 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі Херсонське ОВ ФСЗІ) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Швейна фабрика "ВІД" про стягнення адміністративно-господарської санкції у розмірі 19 245, 66 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 96,25 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць. У разі меншої чисельності працевлаштованих інвалідів, ніж це необхідно до визначених норм законодавства, підприємству нараховується адміністративно-господарські санкції, та пеня за несвоєчасну сплату санкцій. Таким чином, за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами в 2014 році відповідачу нараховано адміністративно-господарську санкцію та пеню.
Відповідач до суду не з'явився, письмових заперечень на позов не надав, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з ТОВ "Швейна фабрика "ВІД" (код ЄДРПОУ 38697846) на користь Херсонського ОВ ФСЗІ (код ЄДРПОУ 37959779) адміністративно - господарські санкції в сумі 19 245 (дев'ятнадцять тисяч двісті сорок п'ять) грн. 66 коп. та пеню в сумі 96 (дев'яносто шість) грн. 25 коп.
В апеляційній скарзі ТОВ "Швейна фабрика "ВІД" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "Швейна фабрика "ВІД", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
23 лютого 2014 року ТОВ "Швейна фабрика "ВІД" надало до позивача звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ №2139. У звіті в рядку "01" "середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб)" зазначено - 92, у рядку "02" "з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким … встановлена інвалідність" - 2, в рядку 03 "кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях…" зазначено - 4.
Таким чином, за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами в 2014 році, відповідач до 16 квітня 2015 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 19 245,66 грн.
Дана сума заборгованості підтверджується документами - звітом за формою 10-ПІ №2139 від 25 лютого 2015 року за 2014 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Розмір пені в сумі 96,25 грн. підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість на загальну суму 19 341,91 грн. (19 245,66 грн. + 96,25 грн. = 19 341,91 грн.).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача наявна заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 19 341,91 грн., що не сплачена добровільно.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
За змістом ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України "Про систему оподаткування", а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Законом України від 23 лютого 2006 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість" Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" доповнено статтею 18-1, за змістом якої пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
Судовою колегією встановлено, що відповідач надав у 2013 році, та підтверджував кожного місяця 2014 року Херсонському МЗЦ інформацію про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання звітів за формою №3-ПН.
Тобто, ТОВ "Швейна фабрика "ВІД" вживало заходів, передбачених законодавством, чинним на момент виникнення спірних відносин, спрямованих на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання.
У зв'язку з цим, відсутні підстави, передбачені ч.2 ст. 218 ГК України, для покладення на відповідача відповідальності за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для їх працевлаштування та відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
За таких обставин, судова колегія доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог Херсонське ОВ ФСЗІ і, відповідно, необхідність відмови в їх задоволенні.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог Херсонського ОВ ФСЗІ.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.п.3, 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "ВІД" задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити Херсонському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів в задоволенні адміністративного позову до товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "ВІД" про стягнення адміністративно-господарської санкції у розмірі 19 245, 66 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 96,25 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Милосердний М.М.
Суддя: Ступакова І.Г.