Постанова від 30.06.2015 по справі 709/1491/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 709/1491/15-а

25червня2015рік смт.Чорнобай

Чорнобаївський районний суд в складі головуючого судд ОСОБА_1

секретаря судового засідання - Соломка Л.В.

представників відповідача ОСОБА_2В

розглянувши в відкритому судовому засіданні смт.Чорнобай адміністративний позовЧирва ОСОБА_3 управління пенсійного фонду України в Чорнобаївськомур-ні про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

В червні місяці 2015 року, позивач звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання неправомірними дії відповідача в частині відмови врахувати при призначенні пенсії інші види заробітної плати та зобов'язання дане управління врахувати при перерахунку пенсії виплати на оздоровлення ,матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з часу призначення пенсії державного службовця.

В заявленому позові зазначила ,що з 08липня 2013 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Чорнобаївськомур-ніЧеркаської областіта в травні місяці 2015 року звернулась до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії ,як державного службовця з врахуванням усіх виплат з яких справлялися страхові внески включивши суми індексації заробітної плати,матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань .

04 .06. 2015 року вона отримала від управління пенсійного фонду України в Чорнобаївськомур-ні лист яким їй було відмовлено в проведенні такого перерахунку ,що і спонукало позивача звернутися до суду з даними позовними вимогами за захистом порушених на її думку відповідачем прав.

В судове засідання позивач подала заяву якою підтримала позов , просить розглянути справу без її участі..

Представники належним чином повідомленого відповідачав судове засідання з»явились, заперечили стосовно наявного позову та враховуючи відсутність позивача ,подали заяву про проведення розгляду справи у відповідності до ч.1ст.41 КАС України тому суд проводив розгляд справи без здійснення звукозапису.

Дослідивши матеріали справи суд прийшов до переконання ,що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи/ас.-10/,позивач являється інвалідом другої групи загального захворювання ,перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чоорнобаївському районі Черкаської області де отримує пенсію по інвалідності та відповідно до Закону України "Про державну службу" .

В травні місяці 2015 року, позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця .За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач в листі від 04.06.2015 року/ас.11-12/ відмовив у перерахунку пенсії посилаючись на те, що інші виплати на які посилається позивач, не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця .

З зазначеним трактуванням суд не може погодитись так,як частиною 1 статті 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про оплату праці”, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України “Про державну службу”.

Статтею 37-1 Закону України “Про державну службу” передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України “Про державну службу”, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України “Про державну службу” мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Дані виплати запроваджені нормативно-правовими актами:- матеріальна допомога та інші виплати , належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань ,премії та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.Крім того, вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.Таким чином суд погоджується з висновком позивача ,щодо неправомірності дій відповідача у відмові в перерахуванні пенсії та необхідності задоволення позову .

Судові витрати пов»язані з розглядом позову суд вважає необхідним віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 128 ч.4,160, 161-163 ,256 п.1 ч.1 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії управління пенсійного фонду України в смт.Чорнобайвул.Леніна № 152 Чорнобаївського р-ну Черкаської області неправомірними та зобов»язати дане управління , здійснити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 ,ідентифікаційний код-2479013089,жительці с.КомінтернЧорнобаївського р-ну Черкаської області перерахунок та виплату пенсії державного службовця з проведенням корегування вказаних виплат, починаючи з дати її призначення ,з урахуванням у складі заробітку суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційної інстанції на протязі 10 діб з часу постановлення рішення по справі ,а особі яка брала участь у справі ,але не була присутня на час проголошення ,в тойже термін з часу отримання його копії.

Суддя Чорнобаївського районного суду С. І. Калашник