Рішення від 16.02.2009 по справі 18/266-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03.02.09р.

Справа № 18/266-08

За позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, с. Цикове, Покровський район,

Дніпропетровська область

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2

смт. Покровське, Покровський район, Дніпропетровська область

про тлумачення змісту правочину

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_3дов. від 21.08.08 року

від відповідача: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить розтлумачити зміст правочину - "Договор на право абонирования торгового места на арендованном земельном участке ЧП ОСОБА_2", укладеного 01.01.2007 р. між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, як правочину - договору про оренду торгового місця.

В якості норми матеріального права позивач посилався на ст.ст. 16, 213 ЦК України.

Відповідач позов не визнає, вважає, що зазначений договір є договором на надання послуг, а не договором оренди торгового місця, оскільки в договорі містяться всі істотні умови договору на надання послуг: вид послуг, розмір плати за послуги та порядок їх оплати.

По справі оголошено перерву згідно ст. 77 ГПК України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

1 січня 2007 року між Приватним підприємцем ОСОБА_2 (господарство) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (власник контейнера) було укладено договір на право абонування торгового місця на орендованій земельній ділянці ПП ОСОБА_2

Відповідно до п.1.1 договору "господарство" несе витрати по оплаті за використання земельної ділянки, наружної охорони об"єкта, утримання території і комунальних платежів, а "власник" оплачує договірну частину цих витрат в касу або на розрахунковий рахунок "господарства".

Оплата здійснюється згідно розцінок, узгоджених виконкомом Покровської селищної ради. Сума послуг в місяць складає - 225,00 грн. (п. 3.1. договору).

Оплата ринкового збору здійснюється кожного дня до початку торгівлі (п. 2.6 договору).

27.09.2005 року Покровська селищна рада прийняла рішення № 544-20/ IV „Про статус торгових місць з продажу промислових товарів, тимчасово розташованих на площі ім. Івана Сірка в смт. Покровське", в якому поклала на приватного підприємця ОСОБА_2, який орендує земельну ділянку відповідно до договору, укладеного з Покровською селищною радою, обов'язок впорядкування торгівлі на орендованій території, надавання послуг підприємцям та проведення стягнення ринкового збору, відповідно до Правил торгівлі на ринках, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством Внутрішніх справ України, Державним комітетом стандартизації метрології та сертифікації України 26.02.2002 р. № 57/188/84/105, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 р. за № 288/6576 (далі - Правила).

Зазначеним рішенням ради дозволено здійснення торгової діяльності у торгових рядах виключно з використанням тимчасових архітектурних форм (палаток, контейнерів, пересувних прилавків), встановлення та демонтаж яких проводиться у короткі строки та не пошкоджує дорожнє покриття площі.

Вищезазначені правила торгівлі на ринках визначають вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів, худоби, тварин, кормів тощо, надання послуг, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства.

Торгівлю на ринках можуть здійснювати фізичні особи -громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, суб”єкта підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від форм власності.

Адміністрація ринку узгоджує з місцевим органом самоврядування режим роботи ринку; з територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, Державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.

Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам Санітарних правил утримання територій населених місць (СанПіН N 4690-88) та Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 N 23 та зареєстрованих у Мін'юсті України 19.06.96 за №314/1339.

Місця для продажу продукції (товарів) з транспортних засобів виділяються на спеціально облаштованих та розмічених майданчиках, що не створює небезпеки для покупців (пішоходів). Продаж продовольчих і непродовольчих товарів здійснюється в окремих зонах цих майданчиків згідно із затвердженою адміністрацією ринку схемою дислокації торговельних місць на ринку. У відведених місцях торгівлі пересування транспортних засобів дозволяється лише до початку торгівлі та після її завершення.

Всі торгівельні місця позначаються номерами. У разі використання торговельного місця на умовах оренди в продавця повинна бути копія угоди з адміністрацією ринку про оренду, а на умовах суборенди - копія такої угоди з суб'єктом підприємницької діяльності (орендодавцем).

За право займання торговельного місця на ринку справляється ринковий збір у порядку, визначеному законодавством.

За окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.

Тарифи на послуги ринку, що пов'язані із забезпеченням діяльності ринкового господарства, установлюються адміністрацією ринку відповідно до чинного законодавства.

Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду, в якій рекомендується зазначити термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізується, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість.

Позивач просить розтлумачити зміст правочину - договору від 01.01.2007 року, укладеного між позивачем та відповідачем, як правочину - договору про оренду торгового місця.

Відповідно до частин 1 - 3 ст. 213 ЦК України зміст правочину може бути витлумачений стороною (сторонами). На вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину. При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочнину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів. Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з"ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін. Тобто, в частині 3 коментованої статті сформульовано основні способи, застосовувані у тлумаченні змісту правочину. Передусім необхідно брати до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів.

Спірний договір не містить будь-яких термінів щодо оренди торговельного місця.

Використовуючи як засіб встановлення значення слів та понять, вжитих у вищезазначеному договорі, слід зазначити, що засіб встановлення змісту правочину шляхом порівняння відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, всім змістом та намірами сторін, зокрема, пункти 1.1, 2.4, 3.1. договору - предмет договору, права та обов"язки "господарства" та "власника", не дають правових підстав щодо тлумачення договору "на право абонирования торгового места на арендованном земельном участке ЧП ОСОБА_2", укладеного 01.01.2007 р. між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, як договору щодо оренди торгового місця.

Клопотання позивача про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 01.01.2007 року між Покровською селищною радою (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар), на підставі п.1.ч.1 ст. 83 ГПК України, не підлягає задоволенню, оскільки зазначене є самостійним спором і не може розглядатися в межах справи № 18/266-08.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Договір "На право абонирования торгового места на арендованом земельном участке ЧП ОСОБА_2" укладений 01.07.2007 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1вважати договором про надання послуг.

Суддя

В.І. Петрова

Рішення підписано 17.02.09 року