Справа №2-а-7062/09/1570
«12» серпня 2009 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменко К.С. при секретарі Іванової Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська група-фарм» до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2008 року №0014212360 та №0014202360, -
З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська група-фарм» до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2008 року №0014212360 та №0014202360.
В судовому засіданні 12.08.2009 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО та обліку готівки. Представники відповідачів заперечили проти задоволення позовних вимог, пославшись на законність дій посадових осіб, припущення позивачем порушень та законності прийнятого стосовно нього рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідачі на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади й їхніми посадовими особами та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснюють повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження їхніх актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.п.1 ч.1 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
18.11.2008 року співробітниками ДПА в Одеській області була проведена перевірка аптеки, що належить позивачу, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул.Б.Хмельницького 6/1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів господарювання та патентування. За результатами перевірки було складено акт від 18.11.2008 року №0862/15/32/23/33659497 (а.с.5-6).
Перевіркою було встановлено порушення п.п.1,4,9,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не проведення розрахункової операції через РРО на суму 51,80 грн., незабезпечення цілісності пломб РРО, не забезпечено друкування фіскальних чеків (звітів) РРО, проведення розрахункових операцій через РРО, який не зареєстрований в органах ДПС за місцем знаходження господарської одиниці, невідповідність коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО на суму 15,65 грн., а також порушення вимог п.2.6 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме: не оприбуткування в касі підприємства денної виручки за 15-17.11.2008 року на загальну суму 3232,06 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем ДПІ у Приморському районі м.Одеси були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2008 року №0014202360 (а.с.7) на суму 1357,25 грн. та від 24.11.2008 року №0014212360 (а.с.8) на суму 16160,30 грн.
Оцінюючи оскаржені акти суб'єктів владних повноважень та дії посадових осіб суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та погоджується із правомірністю застосуванням посадовими особами податкових органів норм матеріального права з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й місцевого самоврядування їхні посадові та службові особи повинні діяти у спосіб та порядку передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень повинен довести ґрунтовність та законність рішень, дій чи бездіяльності, що оскаржуються.
Під час проведення перевірки встановлено, що в порушення п.1,4,9,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не проведена через РРО розрахункової операції на суму 51,80 грн., незабезпечення цілісності пломб РРО, не забезпечено друкування фіскальних чеків (звітів) РРО, невідповідність коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО на суму 15,65 грн., а також порушення вимог п.2.6 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме: не оприбуткування в касі підприємства денної виручки за 15-17.11.2008 року на загальну суму 3232,06 грн.
Вказані порушення підтверджуються достатніми доказами: актом перевірки від 18.11.2008 року №0862/15/32/23/33659497 (а.с.5-6), який підписаний посадовою особою позивача без будь-яких зауважень, поясненнями посадової особи позивача від 18.11.2008 року (а.с.36), описом наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків від 18.11.2008 року (а.с.37), який також підписаний посадовою особою позивача без будь-яких зауважень та заперечень, даними денного Х-звіту за 18.11.2008 року (а.с.38), направленнями на проведення перевірки (а.с.39-41) та планом-графіком проведення перевірок ДПА в Одеській області на листопад 2008 року (а.с.32-34).
Відносно факту не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства за 15-17.11.2008 року суд також погоджується з позицією ДПІ в Приморському районі м.Одеса стосовно того, що згідно п.2.6 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637 фактом оприбуткування готівкових коштів є факт обліку таких операцій в книгах обліку розрахункових операцій за відповідний робочий день. Під час офіційного з'ясування обставин справи представник позивача не заперечував факт не проведення записів у книзі обліку розрахункових операцій підприємства за 15-17.11.2008 року, а тому на підставі положень ч.3 ст.72 КАС України ця обставина вважається встановленою.
За таких обставин, відповідачем ДПІ у Приморському районі м.Одеси правильно застосована штрафна санкція в розмірі 5-ти кратної суми не оприбуткованих коштів в розмірі 16150,30 грн., у відповідності до положень ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Оскільки вказані рішення відповідача - ДПІ у Приморському районі м.Одеси відповідають, та дії відповідача - ДПА в Одеській області відповідають вимогам закону, суд вважає, що в задоволені позовних вимог щодо цих відповідачів слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська група-фарм» до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.11.2008 року №0014212360 та №0014202360 - відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 18.08.2009 року.
Суддя Єфіменко К.С.