Постанова від 28.01.2009 по справі 2-а-9269/08/1570

Справа № 2-а - 9269/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

при секретарі судового засідання Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВОЛОГ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 419 456,23грн, -

ВСТАНОВИВ:

Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВОЛОГ» в якому просить стягнути з відповідача на його користь на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007р. у розмірі 399 290,30грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19 165,93грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позов у повному обсязі, просила суд задовольнити його з підстав зазначених у позовній заяві та пояснила, що ТОВ «НОВОЛОГ» надав до відділення Фонду звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007р., в якому зазначена середньооблікова численність штрафних працівників на підприємстві 465 осіб. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 19 робочих місць, пороте створив 9. Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач повинен сам нараховувати та сплачувати адміністративно-господарські санкції. У наданому звіті ТОВ «НОВОЛОГ» вірно розрахувало суму штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів у сумі 399 290,30грн., проте у добровільному порядку їх не сплатило. У зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідач повинен сплатити й пеню у сумі 19165,93грн. Станом на сьогоднішній день заборгованість відповідача у загальній сумі 419 456,23грн. у добровільному порядку не сплачена.

Представник відповідача судовому засіданні позов не визнала у повному обсязі, просила суд відмовити в його задоволенні з підстав зазначених у запереченнях та пояснила, що створення робочих місць для інвалідів здійснюється при наявності особи відповідної категорії, оскільки конкретні вимоги відносно робочого місця зазначені у його індивідуальній програмі реабілітації. Отже без наявності інваліда неможливо провести атестацію робочого місця для інваліда. Державні органи, які відповідно до чинного законодавства займаються працевлаштуванням інвалідів, не направляли до ТОВ «Новолог» інвалідів з метою їх працевлаштування, крім того інваліди безпосередньо не звертались на підприємство з метою їх працевлаштування. За своєю ініціативою товариство працевлаштувало 9 інвалідів з врахуванням висновків МСЕК та побажань самих інвалідів. Відповідно до штатного розкладу товариства на підприємстві працюють працівники, діяльність яких пов'язана з важкими та небезпечними умовами праці, тому праця інвалідів на цих посадах заборонена і може зашкодити їх здоров'ю. Отже праця осіб з обмеженими можливостями не може застосовуватися, залучати інвалідів до роботи зі шкідливим фактором неможливо.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Протягом 2007 року на ТОВ «Новолог» працювало 465 працівників(а.с.4).

Відповідач не виконав вимоги п.2.1 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” затверджену Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року N 42 та не подав до 01.03.2007 року звіт за 2007рік про зайнятість та працевлаштування інвалідів, який був поданий 10.04.2008р.

Відповідно до фактичної кількості робочих місць у 2007 році норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві становить -19 осіб.

Сторонами визнається, що середньооблікова кількість штатних працівників ТОВ у звітному 2007 р., яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становила 9 осіб, тому відповідно до ч.3 ст.72 КАС України суд вважає ці обставини доведеними.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника у 2007 році складала 39929,03грн.

Відповідно до Положення про Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів 10.06.2004 року Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом урядового органу державного управління- Фонду соціального захисту інвалідів, тому спір за його участю є публічно -правовий по повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Згідно статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закону) №2960 в редакції Закону N 2505 від 25.03.2003 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно ст.20 Закону №2960 підприємства (об'єднання), установи і організації, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону №2960.

Відповідно ст.19 Закону №2960 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, тому суд погоджується з розрахунком позивача, щодо розміру суми пені - 19165,93грн.

Судом встановлено, що відповідач протягом 2007 року до органу зайнятості з приводу направлення на працевлаштування до ТОВ інвалідів не звертався, робочі місця для працевлаштування інвалідів на підприємстві не створив та відомості про наявність на підприємстві вільних місць для працевлаштування інвалідів в не надавав.

Вимоги ст.20 Закону №2960 щодо обов'язків відповідача створювати робочі місця для інвалідів кореспондують з обов'язками позивача щодо надання допомоги громадянам у підборі підходящої роботи згідно ст.19 закону України „Про зайнятість населення” №803 та обмежують у правах направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань. Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Тому суд не погоджується з запереченнями відповідача, щодо того, що вони повинні створити місця для інвалідів, тільки після направлення останнього їм для працевлаштування та з приводу того, що підприємством виконуються роботи підвищенної небезпеки, так як Закон № 2960 не має виключень для цього, та це спростовувається також тим, що на підприємстві працюють інваліди в тому числі на посаді докера -механізатора.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 7-9, 158,160, 163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю „НОВОЛОГ” задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „НОВОЛОГ” (код 14299669 місцезнаходження: м.Одеса пл.Митна 1) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 399290,3грн., та пені у розмірі 19165,93грн. за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десятиднів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарженя. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Постанова виготовлена у повному обсязі 02 лютого 2009 року.

Суддя Е.А.Іванов