Справа № 2а-9392/09/1570
«18» серпня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Завальнюка І.В.,
при секретарі - Павелко Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Одеського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТ Проект-Україна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду із зазначеним позовом та просилосуд стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТ Проект - Україна» на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 66301,86 гривень та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1882,97 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідач повинен установлювати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Згідно «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2008 рік, наданому відповідачем по справі до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2008 рік на господарстві склала 73 особи. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 3 місця, проте створив лише 1 місце. Таким чином, невиконання нормативу робочих місць, для працевлаштування інвалідів становить 2 робочих місця. За вказаних обставин позивач вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ГТ Проект-Україна» порушило вимоги ст.ст.19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», тому повинно сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 66301,86 гривень та пеню, виходячи з 120 % річних облікової ставки НБУ, нарахованої на повну суму недоїмки, в розмірі 1882,97 гривень.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги із викладених вище підстав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в суді проти задоволення позову заперечувала, пояснивши, що ТОВ «ГТ Проект-Україна» є профільним підприємством, яке займається будівництвом морських гідротехнічних споруд, що за ступенем важкості відноситься до важких робіт. При цьому майже всі посади на підприємстві мають шкідливий фактор у вигляді фізичних перевантажень, тому праця на цих посадах осіб з обмеженими можливостями не може застосовуватись, залучати інвалідів до роботи зі шкідливим фактором неможливо. У зв'язку із цим підприємство не забезпечило встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, однак і не звітувало про це ні в центр зайнятості, ні до фонду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючим задоволенню. Згідно ч. 1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Відповідно до частин 2 та 3 зазначеної статті Закону роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першої цієї статті, та самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42 затверджена форма звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкція щодо її заповнення. Згідно п. 3.1. Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 1442/11722. За таким же правилом визначається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Судом встановлено, що згідно Акту перевірки щодо дотримання вимог статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на ТОВ «ГТ Проект-Україна» середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу склала 73 особи. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 3 робочих місця, однак створив лише 1 місце. Таким чином, відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості двох робочих місць.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, а підприємства на яких працює від 8 до 15 осіб - у розмірі половини середньої річної заробітної плати. Адміністративно-господарські санкції відповідач повинен був розрахувати і сплатити самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативів, однак до цього часу сума заборгованості до Державного бюджету сплачена не була.
При викладених обставинах, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій, розмір якої становить 66301,86 гривень (середньорічна заробітна плата = 2420000:73=33150,68грн., сума адміністративно-господарських санкцій = 33150,68х2=66301,86грн.).
Крім того, відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що її використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, Порядку нарахування пені та її сплати затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 223 від 15.05.2007 року, порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції тягне собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ за кожний день прострочення, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Враховуючи вищевикладене, станом на 25.06.2009 року на суму заборгованості відповідача була нарахована пеня в розмірі 1882,97 гривень (відсоток ставки НБУ на 25.06.2009р. становить 11,0; відсоток ставки на один день склав: (120х11)/(100х365)=0,04; сума пені за 71 день (з 15.04.09 по 25.06.09) становить: (66301,86х0,04х71)/100=1882,97грн.), яка також підлягає стягненню із ТОВ «ГТ Проект-Україна» на користь позивача на рахунок Державного казначейства.
При цьому суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача з огляду на наступне. Відповідно до ч.1 ст.17 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, не забороненою законом. Право інвалідів на працю, їх працевлаштування реалізується шляхом створення спеціального робочого місця, адаптацією основного й додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Разом із тим, статтею 18 даного Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки відповідач жодну інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів до державної служби зайнятості не надавав, рівно як і не звітував Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, суд вважає, що ТОВ «ГТ Проект-Україна» не вжило жодних передбачених законом заходів для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Доводи представника відповідача про неможливість працевлаштуванні інвалідів з огляду на особливий характер праці на підприємстві не заслуговують на увагу, оскільки судом встановлено, що відповідно до переліку осіб, що підлягали періодичному медичному огляду, та зважаючи на загальну штатну чисельність осіб, робота не всіх осіб на підприємстві пов'язана зі шкідливими умовами праці, що унеможливлює роботу на них інвалідів. Твердження представника відповідача про те, що для розрахунку нормативу робочих місць інвалідів не повинна враховуватися чисельність осіб зі шкідливими умовами праці, суд до уваги не приймає, оскільки вони не ґрунтуються на нормах закону.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд
Позов Одеського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «ГТ Проект-Україна» на користь Одеського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Державного казначейства суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році в розмірі 66301,86 гривень та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1882,97 гривень, а всього 68184,83 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано «23» серпня 2009 року.
Суддя І.В. Завальнюк