Постанова від 30.04.2008 по справі 2-а-6533/08/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Справа №2-а-6533/08/1570

30 квітня 2008року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого- судді Іванова Е.А.

при секретарі- Мезнер О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” до Одеського обласного онкологічного диспансеру про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Київського району м. Одеси звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Одеського обласного онкологічного диспансеру, в якому просить стягнути з відповідача в державний бюджет України 1 462грн. штрафу на р/р 31117106700002, ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460 одержувач ГУДКУ в Одеській області та стягнути з відповідача судові витрати.

Представник ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" у судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та пояснив, що за порушення законодавства про електроенергетику на відповідача згідно з п.п.2, 8 положення "Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженою Кабінетом Міністрів України від 21.07.1999р., накладено штраф в сумі 1462грн., що було оформлено постановою №О-290 від 04.05.2007р. Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону країни "Про електроенергетику" суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України, згідно з п. 10. "Положення" суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення Постанови про його накладення, проте до теперішнього часу штраф у сумі 1462грн. в Держбюджет України не перераховано у зв'язку з чим і було подано даний позов до суду.

Представник прокуратури у судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та наданих пояснень представником ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав просив суд відмовити в його задоволенні та пояснив, що дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а на його думку даний позов потрібно розглядати в господарському суді. Також вважав, що заступник начальника ВП "Держенергонагляд у Південному регіоні" - начальник інспекції Держенергонагяляду в Одеській області Плющ А.В. перевищив свої повноваження, щодо накладення штрафу на відповідача, оскільки він не міг підписувати постанову про накладення штрафу. Крім того звертав увагу суду на те, що позов подано не належним позивачем. А також зазначив, що Одеський обласний онкологічний диспансер ниє суб'єктом господарювання та на нього не правомірно наклали штраф у зв'язку з чим просив суд відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно Указу Президенту України „Про міністерство палива та енергетики України” від 14.04.2000р. №598/2000 Міністерства палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.

Національна енергетична компанія „Укренерго” Міністерства палива та енергетики України -державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, структурним підрозділом якої в Південному регіоні є відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Південному регіоні”.

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'ектів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та теплокористовуючих установок і теплових мереж.

Згідно п.2. Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 за порушення законодавства про електроенергетику на суб'єктів господарської діяльності накладаються штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно п. 10 вказаного Положення суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що 29.03.2007 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області (надалі Держінспекція) склала акт перевірки №О-290Одеського обласного онкологічного диспансера з питань виконання припису від 27.09.2006р. №1158/2 та припису №1368 від 05.12.2006 року .

04.05.2007 року Держінспекція в особі заступника начальника ВП „Держенергонагляд у південному регіоні” Плюща А.В. -начальника інспекції Держенергонагляду в Одеській області (а.с.54-55) прийняла постанову, якою за ухилення від виконання вимог: припису від 27.09.2006 року №1158/2 в частині п.1; припису від 05.12.2006 року №1368 в частині : п.1,п.2.п.3,п.4,п.11,п.12,п.13,п.14, п.15,п.21, п.22,п.23, п.24,п.25, п.29,п.30,п.31, п.33,п.36, п.38, п.39,п.40, п.41,п.48, п.49 на відповідача покладений штраф у розміру 1462грн.(а.с.4), яка була спрямована відповідачу та 13.12.2007р. отримана ним, про що свідчить копія листа відповідача (а.с.22).

До цього часу вказана постанова відповідачем не оскаржувалась та не скасовувалась.

Сторонами визнається, що порушення вказані в актах обстеження №1158 та №1368 мали місце, тому відповідно до ч.3 ст.72КАС України суд вважає, ці обставини доведеними.

Згідно п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131 „Про внесення змін до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії” керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду.

Відповідно до п.3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312 3. накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Тому суд не погоджується з запереченнями відповідача щодо відсутності у заступника начальника ВП «Держенергонагляд у Південному регіоні» -начальника інспекції Держенергонагляду в Одеській області Плюща А.В. повноважень по накладенню штрафу на відповідача.

Суд критично ставиться до заперечень відповідача, про те що Одеський обласний онкологічний диспансер не є суб'ектом господарювання, а тому на нього не розповсюджуються положення Закону України „Про електроенергетику”, так як вбачається у п.2.3 Статуту обласної комунальної установи „Одеський обласний онкологічний диспансер” в редакції діючої на час проведення перевірки (а.с.67-72) передбачено ведення господарської діяльності, також у п.3.3. Статуту зазначено, що майно установи може надходити з доходу від господарської діяльності, крім того у п.2.2 Статуту серед інших видів діяльності передбачена закупка, зберігання та використання у лікувальному процесі наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, при цьому відповідно до ст.9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” №1775 від 01.06.2000р. ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: розроблення, виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, пересилання, ввезення, вивезення, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Як вбачається з копії довідки Головного управління статистики в Одеській області №085252 (а.с.75) за організаційно-правовою формою відповідач має код КОПФГ 430, та є комунальною організацією (установою, закладом).

Відповідно до п.2.4. Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 травня 2004 року N 97 «Про затвердження національних стандартів України, державних класифікаторів України, національних змін до міждержавних стандартів, внесення зміни до наказу Держспоживстандарту України від 31 березня 2004 р. N 59 та скасування нормативних документів» господарська діяльність розподіляється на некомерційну господарську діяльність - самостійна систематична господарська діяльність, здійснювана суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку, саме якою займається відповідач та підприємницьку діяльність - самостійна ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, здійснювана суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно ст.8 Господарського кодексу України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання, та їх код КОПФГ інший ніж у відповідача -410 та 420 відповідно.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача судових витрат не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.7-9,158,160,163КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” до Одеського обласного онкологічного диспансерузадовольнити.

Стягнути з Одеського обласного онкологічного диспансеру (місце знаходження : м.Одеса вул..Нежданової 32 код 02008342) в Державний бюджет України 1462грн. штрафу на р/р 31117106700002, одержувач ГУДКУ в Одеській області, ЕДРПОУ 23213460, МФО 828011.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарженя. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Постанова виготовлена у повному обсязі 05 травня 2009 року.

Суддя Е.А.Іванов