а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
09 червня 2009 р. Справа № 2-а-1560/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд
Під головуванням судді: Дончика В.В.,
при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,
за участю: представника позивача - Кудріній А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (далі-ДПІ) у м. Вінниці до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі-ТОВ) "Комерційна група "Моноліт", третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача державний реєстратор Вінницької міської ради про припинення (скасування) юридичної особи
В березні 2009 року ДПІ у м.Вінниці звернулась в суд з позовом до ТОВ "Комерційна група "Моноліт" про припинення (скасування) юридичної особи.
Зазначали, що ТОВ "Комерційна група "Моноліт" зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 14.03.1995 року.
Посилаючись на те, що відповідач з 1999 року не подає податкову звітність до органів державної податкової служби у порядку встановленому законом, позивач змушений звернутись до суду з вимогою про припинення юридичної особи ТОВ "Комерційна група "Моноліт".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просила задовольнити позов.
Відповідач, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, хоча судом були вжиті заходи, щодо його належного повідомлення про час, дату та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ДПІ у м.Вінниці, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висноску, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "Комерційна група "Моноліт", код ЄДРПОУ 20115917, зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 14.03.1995 року та перебуває на обліку платників податків у ДПІ у м.Вінниці з 16.03.1995 року (а.с.8,9).
Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування" передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В порушення зазначених норм Закону, ТОВ "Комерційна група "Моноліт" не подає звітних документів про фінансово-господарську діяльність до ДПІ у м.Вінниці з 1999 року, що стверджується Довідкою ДПІ у м.Вінниці від 2.02.2009 року (а.с.12).
Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 р. N 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.98 р. за N 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до довідки ДПІ у м.Вінниці від 2.02.2009 року, станом на 2.02.2009 року заборгованість з податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету у відповідача відсутня (а.с.12).
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (п. 17, ч. 1 ст. 11) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з частиною першою статті 216 Господарського кодексу України (далі - ГК України) учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною першою статті 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
А згідно з частиною першою статті 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. N 755-ІУ (далі - Закон) підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує до ДПІ у м.Вінниці з 1999 року, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення юридичної особи ТОВ "Комерційна група "Моноліт".
Відповідно до частини першої статті 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. N 435-ІУ (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Згідно Довідки підрозділу податкової міліції ДПІ у м.Вінниці, місцезнаходження відповідача не встановлено. В судові засідання відповідач не з'являється, поштовий конверт з повісткою про виклик до суду, повернувся з відміткою про те, що ТОВ "Комерційна група "Моноліт" за зазначеною адресою не знаходиться (а.с.7,37).
Відповідно до частини п'ятої статті 38 Закону суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
Враховуючи вище зазначене, місцезнаходження відповідача не встановлено, керівник підприємства у судові засідання не з'являється, суд приходить до висновку про доцільність покладення функцій ліквідатора ТОВ "Комерційна група "Моноліт" на Державну податкову інспекцію у м.Вінниці.
Відповідно до частини четвертої статті 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною першою статтею 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини десятої статті 38, частини 8 статті 36 Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з частиною дев'ятою статтею 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
На підставі вище вказаного, суд вважає за необхідне зобов'язати ліквідатора ТОВ "Комерційна група "Моноліт" Державну податкову інспекцію у м.Вінниці не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення ТОВ "Комерційна група "Моноліт" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідатора ТОВ "Комерційна група "Моноліт" 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.
Зобов'язати державного реєстратора Вінницької міської ради не пізніше наступного робочого дня з дати надходження даного рішення внести до Єдиного державного реєстру запис про призначення ліквідатора ТОВ "Комерційна група "Моноліт".
Зобов'язати державного реєстратора не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про призначення ліквідатора ТОВ "Комерційна група "Моноліт", надіслати його ліквідатору, а також Вінницькому окружному адміністративному суду відповідні повідомлення про прийняття судом рішення щодо припинення ТОВ "Комерційна група "Моноліт" у зв'язку з його ліквідацією.
Зобов'язати державного реєстратора за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення ТОВ "Комерційна група "Моноліт" в результаті його ліквідації без розгляду, в триденний термін внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення ТОВ "Комерційна група "Моноліт".
Згідно з частиною сьомою статті 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру.
Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтей 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Скасувати (припинити) державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт".
Покласти на Державну податкову інспекцію у м. Вінниці виконання функцій ліквідатора юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт".
Після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" перебуває у процесі припинення.
Зобов'язати державного реєстратора Вінницької міської ради не пізніше наступного робочого дня з дати надходження даного рішення внести до Єдиного державного реєстру запис про призначення ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт".
Зобов'язати державного реєстратора не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про призначення ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт", надіслати його ліквідатору, а також Вінницькому окружному адміністративному суду відповідні повідомлення про прийняття судом рішення щодо припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" у зв'язку з його ліквідацією.
Зобов'язати ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.
Зобов'язати державного реєстратора за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт" в результаті його ліквідації без розгляду, в триденний термін внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційна група "Моноліт".
Копію даної постанови направити державному реєстратору Вінницької міської ради.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 15.06.2009 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович