Постанова від 03.07.2009 по справі 2-а-2071/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2009 р. Справа № 2-а-2071/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Гонтарука Віктора Миколайовича,

Суддів: Воробйової Інни Анатоліївни

Свентуха Віталія Михайловича

При секретарі судового засідання: Зелінській Ірині Василівні

За участю:

Представника позивача: Харабари Т.І.

Представника третьої особи на стороні позивача: Гребінського А.В.

Відповідач: в судове засідання не з"явився. Про час, дату і місце судового засідання повідомлений завчасно і належним чином. Причини неявки суду невідомі.

розглянувши матеріали справи

за позовом: Міністерства економіки України, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державна митна служба України

до: споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості"

про: продовження дії спеціальної санкції - щодо зупинення зовнішньоекономічної діяльності

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду заявлено позов Міністерства економіки України до споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості" про продовження дії спеціальної санкції - щодо зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Судом в ході проведення підготовчих дій було встановлено, що в мотивувальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Державної митної служби України. В обгрунтування заявленого, позивачем вказано, що необхідність у залученні Держмитслужби України виникає у зв"язку з тим, що рішення суду може вплинути на інтереси даного органу державної влади як ініціатора надання до Міністерства економіки України подання від 21.02.2008 року №11/5-35/1985 та листа інформації від 25.06.2008 року №35/1-1367 щодо необхідності продовження дій спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Міністерства економіки України від 25.03.2008 року №102/142 до СТ "Комбінат кооперативної промисловості".

Враховуючи вищевикладене, а також керуючись положеннями ч.2 ст.53 КАС України, суд задовольнив клопотання позивача та залучив до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору Державну митну службу України.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем порушено вимоги ст. 355 Митного кодексу України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, зокрема подано до митного оформлення фіктивні сертифікати про проходження товарів форми СТ-1, які були підставою для звільнення від сплати ввізного мита.

Як наслідок Міністерством економіки України видано наказ від 25.03.2008 року №102/142 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності України", яким до споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості" застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

В результаті звернення Міністерства економіки України до Державної митної служби України щодо доцільності скасування чи продовження дії вказаної спеціальної санкції, позивач отримав лист про необхідність продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованого до споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості".

Вказані обставини стали підставами для звернення позивача до суду з зазначеними позовними вимогами.

Ухвалою суду від 23.04.2009 року провадження по справі відкрито.

В судовому засіданні представник позивача та третя особа на стороні позивача без заявлених самостійних вимог на предмет спору свої позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Просили позов задовольнити, обгрунтовуючи свої вимоги обставинами, викладеними в позовній заяві.

Відповідач в попереднє судове засідання 29.05.2009 року не з"явився, однак надав суду заяву за вх.№6802 від 13.05.2009 року щодо розгляду справи без його участі, в якій також зазначив, що СТ "Комбінат кооперативної промисловості" свою господарську діяльність не здійснює і знаходиться в стані ліквідації, просив суд в задоволенні позову відмовити.

В попереднє судове засідання 12.06.2009 року відповідач не з"явився повторно, про причини неявки не повідомив та повноважного представника до суду не направив. Про час, дату і місце судового засідання повідомлений завчасно і належним чином - повісткою суду. Факт вручення повістки підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №283214 від 03.06.2009 року.

В ході попереднього судового засідання 12.06.2009 року представником позивача було заявлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв"язку з тим, що Міністерством економіки України було направлено запит до Могилів-Подільської РДА щодо надання останньою довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про наявність чи відсутність у ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису щодо припинення юридичної особи СТ "Комбінат кооперативної промисловості". Представник третьої особи підпримав дане клопотання.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд ухвалив задовольнити клопотання представників позивача та третьої особи і відклав судове засідання.

Враховуючи, що відповідно до положень ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а також з метою повного, об"єктивного та всебічного розгляду справи судом з власної ініціативи було також направлено запит до Могилів-Подільської РДА щодо підтвердження або спростування факту з приводу припинення юридичної особи - СТ "Комбінат кооперативної промисловості".

Як наслідок, на запит суду від державного реєстратора Могилів-Подільської РДА надійшов лист за вх.№8948 від 22.06.2009 року, в якому зазначалось про відсутність запису в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо державної реєстрації припинення юридичної особи СТ "Комбінат кооперативної промисловості". В підтвердження вказаного суду надані оригінали довідок з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

З урахуванням зазначеного, а також того, що в судові засідання 26.06.2009 року та 03.07.2009 року відповідач не з"явився, хоча про час, дату і місце судового засідання повідомлений завчасно і належним чином - повістками суду, факт вручення яких підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення №305331 від 19.06.2009 року та №331944 від 02.07.2009 року, суд приходить до висновку, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту, своїх прав та інтересів. Однак, відповідач повноважного представника у судове засідання не направив.

Представником позивача та третьої особи в судовому засіданні заявлено клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами, так як вважають, що відповідач був належним чином повідомлений про час і місце слухання. На підставі вищенаведеного, враховуючи заяву відповідача за вх.№6802 від 13.05.2009 року щодо розгляду справи без його участі, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

При митному оформленні імпорту сільськогосподарської продукції (а саме яблука свіжі, томати свіжі, огірки, цибуля ріпчаста в загальній кількості близько 2500 тонн) згідно зовнішньоекономічних контрактів, укладених між СТ "Комбінат кооперативної промисловості" та іноземним суб'єктом господарської діяльності SRL "Savenis-Trans" (Республіка Молдова), СТ "Комбінат кооперативної промисловості" на Дністрянську митницю надано пакет документів щодо проходження вищезазначеного вантажу з території Республіки Молдова, у зв'язку з чим, відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про вільну торгівлю, ввізне мито, податки і збори на товари, що проходять з митної території однієї з договірних сторін, не сплачувались.

МВС Республіки Молдова проведеною перевіркою законності вивозу зазначеними суб'єктами підприємницької діяльності сільськогосподарської продукції з території Республіки Молдова на територію України встановлено, що вищезазначена продукція ввезена підприємством SRL "Savenis-Trans" на територію Республіки Молдова з Туреччини та Польщі, після чого в режимі реекспорту згідно зовнішньоекономічних контрактів, укладених між СТ "Комбінат кооперативної промисловості", ввезена на Україну. При цьому для митного оформлення вивозу зазначеної продукції з Республіки Молдова використовувались документи, серед яких і сертифікати походження продукції країн-виробників (Туреччини та Польщі).

Судом встановлено, що на підставі наказу Дністрянської митниці від 09.02.2007 року №55 "Про проведення перевірки сертифікатів про походження товарів форми СТ-1" 22.02.2007 року було проведено камеральну перевірку СТ "Комбінат кооперативної промисловості" за період з 01.01.2006 року по 01.09.2006 року з приводу дотримання товариством вимог митного законодавства при митному оформленні товарів за вантажними митними деклараціями щодо повноти нарахування та сплати до бюджету мита та податку на додану вартість при митному оформленні товарів.

Як вбачається з акту №1 камеральної перевірки від 22.02.2007 року, що знаходиться в матеріалах справи, при перевірці встановлено наступне: сертифікати походження товарів форми СТ-1, які були надані СТ "Комбінат кооперативної промисловості" до митного оформлення під час ввезення товарів на митну територію України із Республіки Молдова за вантажними митними деклараціями і були підставою для звільнення від сплати ввізного мита СТ "Комбінат кооперативної промисловості", Торгово-промисловою палатою Республіки Молдова на зазначений вантаж для експорту на Україну не видавались. Крім того не співпадає дата видачі сертифікатів за вказаними при митному оформленні номерами, тобто сертифікати, що використовувались для митного оформлення, є фіктивними.

В акті зазначено, що відповідачем порушено ст. 282 Митного кодексу України, ст. 8 Закону України "Про Єдиний митний тариф" від 05.02.1992 року №2097-ІІІ, ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року №168/97-ВР, ст.ст 1, 2 Протоколу про Правила визначення країни походження до Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про вільну торгівлю від 29.08.1995 року, яка ратифікована Україною 23.04.1996 року, ст.ст. 9,10 Правил визначення країни походження від 30.11.2000 року, затвердженних Рішенням Ради глав урядів Співдружності незалежних держав, яке ратифіковане Україною 20.09.2001р. та ст.2 наказу Держмитслужби України від 23.01.2006р. №30 "Про затвердження порядку справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України", що призвело до недоборів митних платежів у сумі 4874086,58 грн., які підлягають перерахуванню до Державного бюджету України.

Судом встановлено, що на підставі акту перевірки з метою забезпечення надходження донарахованих юридичній особі СТ "Комбінат кооперативної промисловості" податків до бюджету та у відповідності до ст.ст. 2, 4, 6 Закону України " Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Дністрянською митницею було виставлено до СТ "Комбінат кооперативної промисловості" податкові повідомлення форми "Р" №№7,8 від 23.02.2007 року. Разом з тим, судом з"ясовано, що 22.02.2007 року Могилів-Подільською міжрайонною прокуратурою Вінницької області по вказаним матеріалам перевірки порушено кримінальну справу №07130049 за ознаками злочину за ч.1 ст.201, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366, ч.3 ст.212 КК України. В підтвердження вищевказаного представником позивача суду надана довідка про порушення кримінальної справи за підписом в.о. начальника ЗСМРВ УОР підпорядкованого ДДСБЕЗ МВС України Пожо М.С.

З пояснень представника позивача суду стало відомо, що за поданням Держмитслужби від 21.02.2008 року №11/5-35/1985 Мінекономіки видало наказ від 25.03.2008 року №102/142 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності України", яким до споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості" застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

В судовому засіданні з"ясовано, що даний наказ видано відповідно до положень Порядку взаємодії Державної митної служби України та Міністерства економіки та європейської інтеграції України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Держмитслужби, Мінекономіки від 26.12.2003 № 914/380, яким визначено процедуру підготовки Держмитслужбою подання про застосування, скасування (призупинення) або зміну виду спеціальних санкцій до Мінекономіки, розгляду цих подань Мінекономіки та механізм передачі Мінекономіки наказів про застосування, скасування (призупинення) дії спеціальних санкцій до Держмитслужби.

Згідно із статтею 11 Митного кодексу України безпосереднє здійснення митної справи покладається на митні органи України.

Митні органи, реалізуючи митну політику України, виконують такі завдання, як виконання та контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, удосконалення форм і методів їх здійснення; боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил.

Спеціальна санкція була застосована Мінекономіки до СТ "Комбінат кооперативної промисловості" за порушення статті 355 Митного кодексу України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності. Як вже було встановлено в судовому засіданні, порушення статті 355 Митного кодексу України полягають в данному випадку у поданні СТ "Комбінат кооперативної промисловості" до митного оформлення фіктивних сертифікатів про походження товарів форми СТ-1, які були підставою для звільнення від сплати ввізного мита.

Однак відповідач митні платежі не сплатив, виявлені порушення статті 355 Митного Кодексу України не усунув.

Враховуючи вищенаведене, Мінекономіки звернулося листом від 31.05.2008 № 102-28/770 до Держмитслужби стосовно доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої, зокрема, до СТ "Комбінат кооперативної промисловості".

Держмитслужба, в свою чергу, листом від 25.06.2008 № 35/1-1367 повідомила Мінекономіки про необхідність подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Міністерства економіки України від 25.03.2008 № 102/142 до СТ "Комбінат кооперативної промисловості", оскільки СТ "Комбінат кооперативної промисловості" митні платежі не сплачено, виявлені порушення статті 355 Митного кодексу України не усунуто.

Відповідно до ч.9 ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи, що на день судового розгляду відповідач доказів у спростування позовних вимог не надав, суд дійшов висновку, що підставою для продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності є не усунення СТ "Комбінат кооперативної промисловості" порушень статті 355 Митного кодексу України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними між споживчим товариством "Комбінат кооперативної промисловості" та іноземним суб"єктом господарської діяльності SRL "Savenis-Trans" (Республіка Молдова), а тому позовні вимоги вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити.

Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до споживчого товариства "Комбінат кооперативної промисловості" наказом Мінекономіки від 25.03.2008 року №102/142 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб"єктів зовнішньоекономічної діяльності" до усунення споживчим товариством "Комбінат кооперативної промисловості" порушень статті 355 Митного кодексу України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними між споживчим товариством "Комбінат кооперативної промисловості" та іноземним суб"єктом господарської діяльності SRL "Savenis-Trans" (Республіка Молдова).

Копію даної постанови направити відповідачу по справі рекомендованим листом.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 06.07.09

Головуючий суддя Гонтарук Віктор Миколайович

Судді: Воробйова Інна Анатоліївна

Свентух Віталій Михайлович

Копія вірна.

Суддя:

Секретар: