а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
20 липня 2009 р. Справа № 2-а-2346/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Іващук Олену Іванівну,
При секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна
За участю представників сторін:
позивача : Причишиної Надії Яківни
відповідача : Козлова В'ячеслава Володимировича
розглянувши матеріали справи
за позовом: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок"
до: Управління Пенсійного фонду України Калинівського райну
про: скасування рішення
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Світанок”з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Калиновському районі про визнання протиправним та скасування рішення начальника Управління Пенсійного фонду України у Калиновському районі №312 від 28.04.2009 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.
Позов мотивовано тим, що оскаржуваним рішенням здійснено нарахування штрафу без встановлення днів затримки, тобто в порушення вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, пунктом 9.3.2. якої, зокрема встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій складається та видається згідно терміну затримки, сплати, погашення страхових внесків -на наступний день після закінчення 30 календарних днів -10% від несвоєчасно сплаченої суми, при затримці у строк до 90 календарних днів включно -20% зазначених сум, при затримці їх сплати у строк понад 90 календарних днів -50% зазначених сум. Окрім того, УПФ у Калиновському районі фінансову санкцію нараховано за період з січня 2006 року по квітень 2009 року, хоча помилки, допущені при нарахуванні сум страхових внесків, що підлягають сплаті у відповідному місяці, виправлялись вже на наступний місяць.
В судовому засіданні, представник позивача Причишина Надія Яківна позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задоволити, пояснивши суду, що суть порушення за яке нарахована фінансова санкція розуміє і визнає, оскільки підприємство так працює вже не один рік і має таку специфіку роботи, що вимушене корегувати суми страхових внесків щомісячно. Однак з розміром фінансових санкцій, застосованих за таке порушення не погоджується з тих причин, що фінансова санкція, прикладом, за порушення допущене в січні 2006 року та виправлене вже в лютому цього ж року, помножується на всю кількість місяців, аж до проведення перевірки УПФ у Калиновському районі, що є незаконним.
Представник відповідача -Козлов В. В. в судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, яке винесене у відповідності до вимог нормативно-правових актів, які передбачають застосуванні фінансової санкції за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків починаючи від місяця, коли порушення було допущене та закінчуючи місяцем, коли воно було виявлене перевіркою. Така ситуація на підприємстві виникла з тієї причини, що бухгалтером при поданні звітності до Пенсійного фонду не були заповнені відповідні графи, в яких слід повідомляти органи Пенсійного фонду про виявлення та усунення порушень, а отже Пенсійному фонду не було відомо про існування такого порушення, аж до проведення ними чергової перевірки підприємства.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Так, судом по справі встановлено, що Рішенням про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 28.04.2009 року №312 до СТОВ “Світанок”застосовано фінансові санкції в розмірі 16377,56 грн. на підставі п. 4 ч. 9 ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”
Відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року (далі - Закон № 1058- IV).
Стаття 15 Закону №1058-1У передбачає, що платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору ( контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до вимог п.6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду,
Частиною 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”визначено фінансові санкції, які застосовують до страхувальників виконавчі органи Пенсійного фонду.
Зокрема, п. 2 ч. 9 даної статті передбачена санкція за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки сплати.
В свою чергу, відповідно до п. 4 ч. 9 даної статті за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Як вбачається з Розрахунку штрафної санкції та пояснень представника відповідача в судовому засіданні, згідно п. 9 п. 4 ст. 106 Закону по СТОВ “Світанок”, в 2009 році, за результатами проведеної на підприємстві перевірки, були виявлені порушення щодо своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, допущені протягом 2006-2008 років. Перевіркою також було виявлено, що дані порушення виправлялись підприємством вже в наступний місяць, що слідує за місяцем в якому допускалось порушення.
За вказані місяця управлінням Пенсійного фонду України у Калиновському районі було донараховано суми своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків і, відповідно, застосовано штрафні санкції в розмірі 5 % зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми та помножено розмір даної фінансової санкції на кількість місяців аж до проведення перевірки Управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно п. 9.3.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1 за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 цієї Інструкції.
Як вбачається з розрахунків штрафних санкцій по утриманню страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7,8) та Співставлення даних розрахунків допущені у відповідному звітному періоді порушення, виправлялись на наступний за ним звітним періодом, про що підприємство звітувало до органів Пенсійного фонду. Даний факт в судовому засіданні не заперечувався представником відповідача і визнавався ним.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем неправильно було застосовано фінансові санкції, оскільки, в даному випадку, слід було для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховувати, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем в якому страхувальник подав звітність, де зазначено такі донараховані суми, а не місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду
Згідно статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача проти позову заперечував, однак не надав суду достатньо доказів правомірності винесеного управлінням Пенсійного фонду України у Калиновському районі Вінницької області рішення.
Таким чином, при оцінці оскаржуваного рішення, суд встановив, що воно складено за формою згідно додатку 16 Інструкції, однак прийнято в порушення Закону 1058-IV та Інструкції, а тому суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задоволити.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 312 від 28 квітня 2009 року винесених відносно Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок".
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 21.07.09
Суддя Іващук Олена Іванівна